HCB Karviná
Rozhovory
po 28.9.2020 | Ivo Dudek

„Sešla se tady opravdu výborná parta,˝ pochvaluje si Venca Franc

​Druhou sezónu u nás hraje na pivotu Václav Franc, který přišel z Lovosic. Bohužel v první sezóně se hned na podzim na tři měsíce zranil a na jaře byla extraliga ukončena z důvodu pandemie Covid-19. A tak vlastně pořádně zasahuje do utkání až v té sezóně letošní.

Vašku, jste odchovanec Lovosic, nebo kde jste začal s házenou?

Jsem odchovanec, vyrostl jsem tam a spoustu kluků ze současného týmu Lovců znám nebo jsem s nimi i hrál a pořád jsme spolu v kontaktu. O to víc se těším na utkání, které je před námi. Bude to určitě něco jiného, než jiné extraligové zápasy. Je to poprvé co budu hrát proti týmu, ve kterém jsem vyrostl. V minulé sezóně totiž na to bohužel nedošlo. Díval jsem se na poslední zápas, kdy Lovosice porazily Plzeň a tam je zdobila hlavně bojovnost. Takže to bude asi jejich největší zbraň i proti nám.

Jak Vám to zatím na hřišti klape?

Myslím, že super. Některé zápasy možná vypadaly z naší strany nemastně neslaně, ale proti Zubří už jsme ukázali, co umíme a tak věřím, že to ještě bude gradovat. Zubří má určitě dobrý kádr a mají problém jen v tom, že to jsou mladí kluci a tak sbírají zkušenosti z extraligy. Jejich výkonnost půjde stoprocentně časem nahoru.

Zvenčí to vypadá to, že teď máte v kabině opravdu dobrý kolektiv. Je tomu tak?

Máte pravdu, je to tak. Celá kabina funguje perfektně. Sešla se tady opravdu výborná parta. Celá kabina si rozumí na hřišti, a co je myslím ještě důležitější, tak i mimo něj. Stýkáme se i mimo, a stali se z nás kamarádi. Myslím si, že to je hodně důležitý předpoklad a když takhle funguje kolektiv, tak i když není třeba top kvalita, tak výsledky se dostaví.

Ve středu 30. 9. budete hrát v Kopřivnici a i ta se prezentuje dobrou hrou….

Kopřivnice je kvalitní soupeř a na domácí půdě bývá vždy ještě nebezpečnější než venku. Před sezónou posílili kádr o španělského gólmana, který má zkušenosti i z Barcelony. Je tady trend že i do dalších týmů extraligy přestupují cizinci a myslím, že to je zpestření a zkvalitnění naší soutěže. Už v předchozích sezónách Kopřivnice potvrzovala, že jde pořád výkonnostně systematicky nahoru a chybí ji jen nějaký super výsledek, aby dokázala ten vzrůstající trend. Čeká nás velmi těžký zápas.

V letošní sezóně jste se stal trenérem mladšího dorostu v Karviné. Trénoval jste mládež už i v Lovosicích?

Ano trénoval. Když jsem odcházel do Karviné, tak jsem působil u dorosteneckých celků a předtím jsem dva roky působil u starších žáků a párkrát jsem nakouknul i na tréninky nejmenších házenkářů – přípravek a minižáků. Tak jsem postupně sbíral zkušenosti. A teď jsem rád, že jsem se k tomu dostal v Baníku, protože mě to opravdu baví. Je to něco, čemu bych se rád věnoval i poté co třeba jednou skončím s aktívní kariérou. Proto jsem rád, že zkušenosti s trénováním nabírám už teď a nebudu pak úplný nováček.

Máte třeba ambice trénovat po skončení kariéry i muže?

To v současné chvíli nemohu říct. Líbí se mi práce s mládeží a je to myslím zábavnější a zajímavější, že můžu být u jejich vývoje a předávat zkušenosti. U mužů je to pak hlavně o taktice a trénujete vlastně hotové hráče.

To máme ambice a cíle trenérské práce. A jaké máte další cíle jako hráč?

První postupný krok jsem udělal přestupem do Karviné, kde mohu hrát i evropské poháry. Ale hlavním cílem, který mají stejný asi všichni sportovci, je nakouknout do reprezentace. To bych opravdu moc chtěl. Další ambice zatím snad ne… případné angažmá v zahraničí ještě nějak neřeším, protože se chci soustředit na své působení v Karviné a to je teď nejdůležitější. Takže hlavním cílem pro mě je zisk titulu s Karvinou.

Máte už nějakou extraligovou medaili?

Vlastně jednu mám. Stříbro z Lovosic, ale to jsem naskočil jako dorostenec do jednoho zápasu na pár minut a tak to se až tak nepočítá. Proto bych chtěl další medaili, na které už bych měl podstatně větší podíl a kterou bych pomohl vybojovat svými výkony na hřišti.