Reprezentace
po 18.8.2008 | Ivo Dudek

Dorostenci na ME obsadili třináctou příčku

Mistrem Evropy se stali dorostenci Německa, kteří ve finále porazili naše přemožitele ze skupiny - Dány. V boji o bronzové medaile byli úspěšní Švédové, kteří porazili Island.

Rusko - Česko 27:42 (14:23)

V posledním utkání na šampionátu se čeští házenkáři utkali s Ruskem o 13.příčku na ME. Od začátku první půle byl náš celek lepším týmem, lépe jsme bránili a skvěle chytal brankář Adamík. Od něj a od výborného Hrstky také směřovaly přesné pasy na hráče do rychlého útoku, především Linharta nebo Chudobu. Ve 4.minutě jsme vedli 1:4, ve 12.minutě 5:9 a náš náskok postupně narůstal. Již v průběhu první půle naši trenéři prostřídali hráče základní sestavy a na hřišti se tak postupně ukázali Horký, Vaněk nebo Chudoba. Rusové nedokázali využít ani přesilových her a v poločase prohrávali 14:23.

Druhá půle byla již zcela v režii českého týmu, první dvě branky sice dali v přesilové hře Rusové, ale to bylo z jejich strany vše. Následující desetiminutovku jsme vyhráli 2:8 a zvýšili tak na 22:33. Rusko se snažilo změnit vývoj zápasu osobní obranou, nejprve na Horňáka a poté na Hrstku, ale zastavit náš útok se mu nepodařilo. Příležitost znovu dostali všichni hráči včetně brankáře Janků. Ten také předvedl několik výborných zákroků a svůj výkon korunoval brankou přes celé hřiště.

Po vítězství 27:42 jsme na šampionátu obsadili 13.místo, Rusko skončilo čtrnácté. Podrobnější rozhovor s trenérem české dorostenecké reprezentace si budete moci přečíst na stránkách ČSH na začátku dalšího týdne.

Sestava a branky Česka:

Adamík, Janků 1 - Vaněk 3, Škvařil 2, Monczka 1, Chudoba 6, Hanisch 3, Kuchař 2, Linhart 8, Hrstka 9, Vinkelhöfer 3, Brož 1, Horký 1, Horňák 2

Miroslav Bartoň (Česko): „Myslím, že každé vítězství s Ruskem se počítá. Naše družstvo bylo lépe připravené jak po stránce fyzické tak psychické. V úvodu utkání Rusko vyrobilo několik technických chyb, které jsme dokázali využít v náš prospěch. Velice dobře zachytal znovu Adamík a dobře jsme zvládli přechod do útoku. Ve druhém poločase jsme pro jistotu začali se základní sestavou, Rusko se snažilo o zvrat, ale opět brankami z rychlého útoku jsme je zastavili a posledních dvacet minut již bylo v naší režii. Příležitost dostali všichni hráči. Je škoda, že nám v průběhu šampionátu chyběla herní pohoda, která by nám vydržela po celých šedesát minut a to především v prvním utkání.“

Co byste dodal na závěr šampionátu?

„Nechám na jiných, kteří tu byli, aby posoudili, zda je třinácté místo úspěch nebo neúspěch. Jsem rád, že kluci zvládli celou akci bez zranění a mohou se vrátit do svých klubů připravovat se na další ročník soutěží. Věřím, že se ze zápasů poučili a ví, že mají ještě kus cesty před sebou. Tým je podle mne perspektivní a dá se na něm stavět do budoucna.“