Reprezentace
po 2.11.2009 | Redakce

Reprezentační výběry mají za sebou své turnaje

Přinášíme krátké shrnutí reprezentačních turnajů, které absolvovaly jednotlivé výběry. Junioři absolvovali, stejně jako hlavní reprezentační výběr mužů, turnaj v Polsku a reprezentační mužská záloha má za sebou turnaj v exotickém Kataru. Použil jsem zdroje na stránkách ČSH a shrnul je pro vás do jednoho článku.

Mezinárodní turnaj juniorů - Glogow

Česko - Francie 31:32 (14:16)

V úvodním střetnutí měli čeští hráči vynikající vstup do utkání a díky dobré obraně a přechodu do rychlého útoku vedli v 11.minutě rozdílem šesti branek 7:1. Soupeř ale v dalších minutách dokázal využít našich chyb a vrátil se zpět do utkání. Do konce poločasu dokonce velmi dobře hrající Francouzi otočili stav utkání ve svůj prospěch na 16:14. Ve druhém poločase se českému celku podařilo srovnat hru, ale díky dalším technickým chybám jsme soupeři umožnili získat až čtyřbrankové vedení. V 55.minutě bylo opět vyrovnáno a český celek měl dokonce možnost získat vedení. Ale střela našeho hráče skončila pouze na tyči a Francie v posledních vteřinách ze sedmimetrového hodu definitivně získala vítězství v utkání těsným poměrem 32:31. V zápase se dařilo především střelci Vaňkovi, který byl v utkání desetkrát úspěšný.
Komentář trenéra Vojtěcha Srby: "měli jsme výborný vstup do zápasu, kdy nám fungovala obrana 1:5 a přechod do útoku. Bohužel jsme se v celém zápase dopouštěli technických chyb, které soupeři umožnily stav utkání otočit a nám naopak dlouho bránily v opětovném srovnání. Velmi dobrou obranou jsme v závěru utkání dokázali opět srovnat, ale Francie nakonec zápas získala ve svůj prospěch. Při troše štěstí jsme mohli uhrát remízu, ale i přesto musím pochválit všechny hráče za bojovný výkon. Bylo to vůbec naše první společné utkání a já věřím, že bude dobrým odrazovým můstkem do budoucna."
Sestava a branky Česka: Suchý, Janků - Šustek 6, Vaněk 10, Vinkelhöfer 4, Kastner 2, Šustáček 3, Horký 2, Brož 1, Sviták 2, Jelínek 1, Kuchař, Květoň, Pavlíček
Sedmimetrové hody: 7/6 - 2/2, vyloučení: 3 - 4

Česko – Slovensko 28:31 (14:15)

Našim juniorským reprezentantům se ve druhém utkání nepodařilo zopakovat výborný výkon ze včerejšího utkání s Francií a soupeři ze Slovenska podlehl rozdílem tří branek 28:31. Slovensko v celém zápase nepustilo náš tým do vedení. Od počátku střetnutí jeho hráči vedli o dvě branky a vždy, když se českému týmu podařilo se na soupeře brankově dotáhnout a mělo možnost utkání otočit, přišla neproměněná vyložená šance. Slovensko ve druhém poločase získalo výraznější vedení a nakonec náš tým porazilo 31:28.
Komentář trenéra Vojtěcha Srby: „dnes jsme měli velké problémy v obraně, kde nám nefungovala spolupráce hráčů a chyběl nám důraz. Díky tomu jsme dostávali laciné branka a na druhé straně jsme spoustu vyložených šancí neproměnili. V zápase jsme nedokázali čelit nátlakové hře soupeře a srážely nás neproměněné vyložené šance. Bohužel jsme se dnes nedokázali přiblíž výkonu ze včerejšího střetnutí. “
Sestava a branky Česka: Suchý, Janků – Vinkelhöfer 5, Horký 3, Šustáček 4, Vaněk 6, Kastner 3, Kolomazník 1, Brož 2, Sviták, Pavlíček 2, Šustek 2, Horut, Kuchař
Sedmimetrové hody: 6/4 – 3/2, vyloučení: 8 – 9

Česko - Polsko 22:32 (11:18)

Poslední zápas na turnaji se juniorskému výběru nevydařil, když v něm podlehl domácímu celku rozdílem deseti branek 22:32. Čeští hráči drželi se svým soupeřem vyrovnaný krok jen do stavu 4:4. Během chvíle Polsko čtyřmi brankami v řadě odskočilo na 8:4 a naši trenéři si vybrali oddechový čas. Bohužel ani ten českému týmu nepomohl a lépe hrající soupeř postupně navyšoval svoje vedení. V poločase Polsko vedlo již o sedm branek, aby nakonec náš výběr porazilo o deset gólů.
Komentář trenéra Vojtěcha Srby: "po dobrém začátku jsme bohužel stejně jako ve včerejším utkání nebyli důrazní v obraně a hráči nedodrželi taktické pokyny, které jsme jim před utkáním dali. Na polskou obranu 0:6 jsme chtěli praktikovat křižný pohyb spojek ve snaze roztáhnout soupeřovu defenzívu. Bohužel jsme ale dělali chyby a soupeř toho využíval ke skórování z rychlých protiútoků. Naše výkony na turnaji měly klesající tendenci a dnes jsme podali určitě nejhorší výkon. Před turnajem jsme měli tři tréninky, tak jsme v zápasech hodně kombinovali a určitě nám zápasy ukázaly, na čem budeme muset v budoucnu zapracovat."
Sestava a branky Česka: Suchý, Janků – Vinkelhöfer 3, Horký, Květoň 1, Vaněk, Horút, Šustek 6, Brož, Kuchař 2, Pavlíček, Jelínek 3, Šustáček, Sviták 4, Kolomazník, Kastner 3
Sedmimetrové hody: 4/2 – 1/1, vyloučení: 5 – 3

Mezinárodní turnaj mužů - Katar

Česko - Portugalsko 23:19 (12:9)

Mladý český tým nastoupil dnes v prvním zápase proti našemu soupeři z kvalifikace na mistrovství Evropy 2010 Portugalsku. Svěřenci trenéra Olssona přijeli do Kataru až na Costu v kompletní sestavě a proti našim mladíkům tak byli favoritem střetnutí. Našemu celku se vydařil vstup do zápasu a v úvodu vedl 4:0 a 6:2. Výborně jsme hráli v obraně, kde podal vynikající výkon brankář Miloš Slabý, který odchytal celé utkání. V postupném útoku si pak Češi trpělivě vypracovávali brankové příležitosti, které se jim také dařilo efektivně zakončovat. V celém utkání vedli naši hráči povětšinou čtyřbrankovým rozdílem, pouze ve 40.minutě pak Portugalsko utkání zdramatizovalo a snížilo na rozdíl dvou branek. V dalším průběhu se ale našemu celku podařilo opět získat čtyřbrankové vedení a přestože jsme v závěru neproměnili několik vyložených šancí, čtyřgólový náskok jsme uhájili do samého konce.
Komentář trenéra Jiřího Miky: „na soupeře jsme nastoupili s obranou 0:6 a ta na Portugalce dokonale platila. Výborně jsme bránili a obrana společně s výkonem brankáře Slabého byla základním stavebním kamenem naší výhry. K tomu se přidala disciplína v útoku, kde jsme si trpělivě připravovali střelecké pozice. Podařilo se nám také ubránit hlavní zbraň Portugalců, kterou je jejich hra na pivota a přechod do rychlého útoku, díky čemuž se včera dokázali prosadit proti zkušenému US Ivry. Předvedli jsme kolektivní výkon a všichni hráči příkladně bojovali.“
Sestava a branky Česka: Slabý, Mrkva – Diviš 4, Horák 1, Bečvář 2, Polášek, Petrovský 3, Motl 2, Lehocký 3, Třeštík 1, Řezníček 4, Brykner, Linhart 1, Požárek, Mika 1
Sedmimetrové hody: 2/0 – 4/3, vyloučení: 7 – 5

Česko – US Ivry 24:30 (9:15)

Český celek vstoupil do zápasu velice dobře a až do stavu 7:5 si udržoval dvoubrankové vedení. Na to reagoval trenér soupeře vybráním oddechového času, který Francouze dostal do tempa. Změnou obrany soupeř náš tým nutil k chybám a díky nim se snadno dostával k brankám z rychlých protiútoků. Naopak našim hráčům se nedařilo, zahodili i několik vyložených šancí a soupeř se dostal na koně. V poločase vedl o šest branek a v tom druhém se dostal dokonce již do osmibrankového vedení. To mu zaručovalo postup do zápasu o třetí příčku. Náš tým se ale nevzdal, na posledních deset minut nahradil v první půli dobře chytajícího Mrkvu brankář Slabý a díky jeho zákrokům se českému celku podařilo snížit až na rozdíl pěti branek. Ivry pak opět získalo sedmibrankové vedení a bylo zpět v zápase o třetí místo, ale brutální zákrok bývalého karvinského hráče Indjiče na našeho Jiřího Motla přinesl sedmičku a po jejím proměnění v závěrečné minutě se z postupu do zápasu o třetí příčku radovali naši házenkáři.
Komentář trenéra Jiřího Miky: „začátek utkání nám vyšel a dokázali jsme si vybudovat mírné vedení. Po změně soupeřovy obrany z 1:5 na 0:6 se nám ale přestala dařit kombinační hra a klesla také naše střelecká úspěšnost. To umožnilo soupeři získat výraznější brankový náskok. Nám se vydařil závěr utkání, kdy jsme zariskovali a dokázali díky tomuto stylu hry snížit náskok soupeře. Velký podíl na dobrém výsledku měl brankář Miloš Slabý, po jehož zákrocích jsme vsítili několik branek z rychlých protiútoků. To nám pomohlo, protože na postavenou obranu z dvoumetrových hráčů soupeře jsme se jen velice těžko prosazovali.Zítra narazíme na Katar, který zde předvádí poněkud zákeřnou házenou, takže mám z tohoto utkání trochu obavy.“
Sestava a branky Česka: Slabý, Mrkva – Diviš, Horák 3, Řezníček, Bečvář 6/3, Polášek 3/1, Petrovský, Motl 5, Lehocký 3, Třeštík 1, Linhart 3, Brykner, Mika, Požárek,
Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/5, vyloučení: 4 – 6

Česko – Katar 28:22 (14:12)

Začátek zápasu nám nevyšel a soupeř se dostal do vedení o tři branky. Mírný náskok si Katar udržoval zhruba do 20.minuty. Pak se v naší brance chytil Mrkva a položil základ otočení skóre v náš prospěch. Našim házenkářům se podařilo zlepšit hru v obraně a díky ní se dostávali k brankám z rychlých protiútoků. Ve druhém poločase se Kataru opět podařilo utkání srovnat, ale pak mu již došly síly a jeho nedisciplinovanosti jsme využili k získání rozhodujícího náskoku. Závěr utkání byl již zcela v režii českého celku, který nakonec zvítězil 28:22 a získal vynikající třetí příčku. Brankově se na vítězsví podílel i brankář Miloš Slabý, který sice poslední sedmičku českého celku neproměnil, ale z odraženého míče se již nemýlil.
Komentář trenéra Jiřího Miky: „začátek utkání nám nevyšel. Dobré zákroky Mrkvy, přechod do protiútoku a dohrávání míčů do křídel, kterým se dařilo úspěšně zakončovat, byly základem otočení skóre v náš prospěch. Pokud bych měl turnaj celkově zhodnotit, tak ve složení, ve kterém jsme sem odcestovali, je třetí místo vynikající úspěch. Byl to pro naši rezervu výborný test a i díky výbornému přístupu hráčů se nám podařilo uspět. Především vítězství nad plným celkem Portugalska je velice cenné a někteří z hráčů určitě ukázali, že jsou perspektivní i pro „A“ tým. Jsem rád, že jsme mohli tento turnaj absolvovat a určitě je to ku prospěchu nejen národního celku, ale takové akce by měly v co největší míře absolvovat i naše kluby.“
Sestava a branky Česka: Slabý 1, Mrkva – Motl 7, Lehocký, Polášek, Horák 1, Petrovský 2, Bečvář 7/5, Mika, Brykner, Řezníček 2, Diviš, Linhart 5, Třeštík 1, Požárek 2
Sedmimetrové hody: 6/5 - 5/5, vyloučení: 9 – 5.

Mezinárodní turnaj mužů - Polsko

Česko – Polsko 27:28 (13:12)

Čeští házenkáři zahájili mezinárodní turnaj v Polsku těsnou prohrou s domácími házenkáři. Ve vynikající atmosféře vyprodané haly v Kaliszi podlehli před zraky 3500 diváků Polsku rozdílem jediné branky 27:28.
Vstup do zápasu se lépe vydařil domácímu celku, který se dostal do vedení 3:1. V dalším průběhu první půle se oba celky střídaly ve vedení, přičemž o něco lepším celkem byli domácí. Ti ale nevedli o více jak dvě branky a naši hráči v závěru poločasu dokázali zápas otočit na 13:13. I druhý poločas byl velice napínavý a žádný z celků nedokázal svému soupeři odskočit na více jak jednobrankový rozdíl. V závěru pak Češi, za které po celé utkání chytal brankář Petr Štochl, prohrávali o dva góly, aby v poslední minutě snížili na minimální rozdíl 27:28. Po útoku Polsku si trenér Lipták vybral oddechový čas a střelcem v posledních sekundách byl Filip Jícha, autor devíti branek našeho celku. Polský brankář ale jeho střelu za svá záda nepustil a domácí házenkáři v utkání zvítězili 28:27. K vidění bylo ale výborné utkání z obou stran, které potěšilo svojí kvalitou všechny přítomné diváky.
Komentář trenéra Martina Liptáka: „mrzí mne, že se nám nepodařilo v zápase bodovat, ale jsem rád, že jsme se v našem výkonu posunuli zase o kousek dále. Dobře nám dnes fungovala obrana, většinou jsme praktikovali obranný systém 0:6 nebo 1:5, za kterými dobře chytal Petr Štochl. Bohužel onemocněl Ondřej Zdráhala, takže nemůže nastoupit do zápasů a nás tak trápí absence střílejících spojek. V dnešním zápase jsme dokázali pokrýt postupný útok Polska, ale dopouštěli jsme se v našem útoku nevynucených chyb, které dávaly soupeři možnost chodit do rychlých útoků a jednoduše skórovat.Celkově jsem ale s výkonem a přístupem hráčů k utkání spokojen.“
Sestava a branky Česka: Galia, Štochl - Nocar 3, Mičkal 1, Zdráhala, Vraný, Kubeš 2, Jícha 9/1, Filip 5, Sobol, Hynek, Říha, Šulc, Hrstka, Mráz 1, Sklenák 6/1
Sedmimetrové hody: 5/4 – 3/2, vyloučení: 1 – 5, rozhodčí: Nikolič, Stojkovič (SRB), diváků: 3500

Česko – Rusko 28:26 (14:12)

Naši házenkáři do druhého zápasu vstoupili výborně a již po pěti minutách nad Ruskem vedli 4:0. Rusové pak postupně srovnávali hru a začali náš náskok stahovat. V 18.minutě svítila na ukazateli remíza 6:6 a zápas tak začínal znovu. Otočit utkání jsme ale soupeři nedovolili a ještě do poločasu pak získali dvoubrankové vedení 14:12. Ve druhé půli jsme naši herní převahu gólově zúročili a postupně se nám podařilo získat až pětibrankový náskok. Ten jsme drželi až do 54.minuty, závěr patřil Rusku, ale na méně jak dvoubrankovou ztrátu již náš soupeř snížit nedokázal. V utkání nastoupil dnes do branky Martin Galia a vedl si výborně. Zdravotně v pořádku není Filip Jícha, který kvůli zdravotním problémům odehrál pouze prvních osm minut střetnutí. Zdatně jej ale nahradil Alois Mráz, který vstřelil v utkání šest branek.
Komentář trenéra Martina Liptáka: "odehráli jsme dobrý zápas ve kterém nás podržel brankář Galia. Minimální čas odehrál Filip Jícha, který má problémy se zády a tak si na spojce zahrál více Šulc a Mráz. Měli jsme celý zápas pod kontrolou, i když v závěru nám trošku došly síly. Příležitost dostali i další hráči a utkání zvládli výborně, přestože jsme kvůli havárii na cestě dorazili do haly až hodinu před utkáním. Problémy nám na soupeřově straně dělal pivot Cipurin a po faulech na něj střílelo Rusko často sedmimetrový hod. Ale zahráli jsme si s chutí a já jsem samozřejmě spokojen s vítězstvím.“
Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Nocar, Mičkal 3, Vraný 5, Kubeš, Piskač, Jícha 1, Filip, Sobol 8/2, Hynek, Říha, Šulc 4, Mráz 6, Sklenák 1
Sedmimetrové hody: 4/2 – 7/7, vyloučení: 2 – 2, rozhodčí: Baum, Goralczyk, diváků: 1000.

Česko – Slovensko 31:27 (16:13)

Čeští házenkáři si od počátku utkání se Slovenskem udržovali 2-4brankový náskok. V zápase chtěli trenéři šetřit ne zcela zdravého Filipa Jíchu, ale protože se v utkání zranil Mráz (výron v kotníku), musel Jícha do druhé půle nastoupit. Po vyhraném prvním poločase, který skončil 16:13 pro český celek, se naši hráči přestali na chvíli koncentrovat a Slovensko našich chyb využilo k rychlým protiútokům a snížení na rozdíl jedné branky. Český tým ale znovu zabral v obraně a protiútokem svému soupeři opět odskočil na bezpečný brankový rozdíl.
Komentář trenéra Martina Liptáka: „v průběhu turnaje nás trápila zranění a nemoci našich hráčů, která se nevyhnula Zdráhalovi, Hrstkovi i Jíchovi s Mrázem. Příležitost mohli dostat další hráči, v dobrém světle se ukázal Šulc, po delší době se v reprezentaci představil Piskač a odehrál dobrá utkání. Musím ocenit výborný přístup všech hráčů k této akci, jediným záporem bylo časté cestování. Jinak byl turnaj výborně zorganizovaný a hraný ve vynikající atmosféře. Je jen škoda, že v prvním utkání s Polskem, ve kterém jsme měli navrch, jsme nakonec nedokázali bodovat. Ale udělali jsme velký kus práce před blížícím se mistrovstvím Evropy.“

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl – Nocar 2, Mičkal 1, Zdráhala, Vraný 1, Kubeš 1, Piskač 3, Jícha 5, Filip 4, Sobol 7, Hynek, Říha, Šulc 4, Hrstka, Mráz, Sklenák 3
Sedmimetrové hody: 5/4 – 5/4, vyloučení: 6 – 4, rozhodčí: Baum, Goralzyk, diváků: 1500