HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
po 20.7.2020 | Ivo Dudek

„Na palubovce už mě asi neuvidíte,” řekl Michal Brůna

Poprvé v roli hlavního trenéra začal s týmem mužů přípravu Michal Brůna, kterého jsme ještě v loňské sezóně byli zvyklí vídat spíše na palubovce. Tak jsme si s ním domluvili schůzku a zeptali se jej na pár věcí.

Začala první příprava na sezónu, do které vstupujete ve funkci hlavního trenéra. Je to oproti předešlým létům velká změna?

Nějaká změna to pro mě je, i když Marek Michalisko, který byl hlavním trenérem přede mnou, mě už nechal do přípravy dost mluvit. Zejména do kombinací a signálů. Ale ty další věci, které dělá trenér už pro mě, samozřejmě, nové jsou.

V jaké fázi přípravy se momentálně nacházíte?

Pomalu končíme s kondičkou, jsme v podstatě na špici toho největšího „drilu“.  Trochu jiné je oproti minulosti je to, že už od začátku kluci pracují i s balónem. Kdysi jsem byl zvyklý, že první dva týdny přípravy byly v podstatě bez balónu. U Marka se mi líbilo, že se snažil balóny vkládat do přípravy už od začátku. Jednak aby to kluci dostávali dříve do ruky a také aby to bylo trochu více záživnější.

 Byl už čas na to, aby se poznalo, jak do týmu zapadli nově příchozí hráči? 

Úplně nový je pro nás Vojta Patzel. Slávek Mlotek je odchovanec, který se do týmu vrací, a tak se dobře známe. Musím říct, že oba zapadli opravdu dobře. Oběma jsem mile překvapen. Jak jejich tréninkovým přístupem, tak tím, jak dobře zapadli do týmu.  Potěšil mě Slávek, na kterém je vidět, že trénoval tvrdě v Německu. Takže zatím jsem s oběma opravdu spokojen.

A co tedy bude pokračovat?

Teď nás čeká spousta taktiky, sehrávání. Začali jsme s přípravou dost brzo. Normálně bych to neudělal, ale vzhledem k té dlouhé pauze zaviněné pandemií koronaviru jsme začali tak včas. Myslím, že už ta pauza byla hodně dlouhá a kluci byli na házenou už hodně natěšeni. Teď nám tedy začne ta oblíbenější část přípravy i když je také náročná, ale v jiném směru než ta kondiční příprava, která nám pomalu končí.

Jak to myslíte?

Teď se vlastně bude pilovat taktika, systémy obrany útoku atd.. Prostě to, jak budeme chtít hrát, jak se budeme prezentovat karvinským fanouškům. Takže je to náročnější i na hlavu. Je pravdou, že minimálně počtem odchozích a příchozích hráčů jsme oslabili. Odešlo vlastně pět hráčů a přišli „jen“ dva. Takže je to velká šance pro mladé hráče, ale také větší odpovědnost, protože odešli zejména zkušení hráči, tahouni. Takže teď to bude hlavně na těch mladších.

Ale kvalita v týmu určitě zůstává… 

Oba příchozí mají určitě své kvality. Oba více v útoku, než obraně ale počítáme s nimi i do obrany. Slávek má dobré rozhodovací schopnosti a Vojta je střelec, exekutor. 

Máte už naplánované přípravné zápasy?

Máme jich v plánu dost, nějakých jedenáct zápasů. Budeme hrát hodně s polskými celky, ale mám naplánované i dvě, v uvozovkách snadnější utkání. To zejména pro vyzkoušení a otrkání mladých hráčů. Abychom měli možnost je vidět co nejvíce v akci. Jen věřím, že do plánu přípravných utkání nevstoupí nějaká další omezení a budeme moci odehrát vše, co jsme si domluvili.

Čeká Vás i nějaký přípravný turnaj?

Byli jsme pozvání na pár turnajů ale všechno to přišlo pozdě, až potom, co jsme plán přípravy měli hotový. Teď, za zhruba čtrnáct dní, jsme například měli pozvánku na turnaj do Polska, ale už bylo pozdě. 

Začátkem září nás čeká start extraligy. Sledujete, jak jednotlivé týmy posilují? 

Samozřejmě sleduji. Například dost odchodů má Dukla, ale přesto mají opravdu široký kádr a nemyslím, že nějak oslabila. Jedině snad na postu pivota ale tam jim dorůstá dobrý pivot, odchovanec. Navíc se jim vrací hráči po zranění. Dukla určitě opět bude hrát hodně nahoře. Stejně jako Plzeň, která stabilně hraje o příčky nejvyšší a určitě tomu nebude jinak ani letos. Hodně posílilo Brno, kam přichází řada hráčů i z ciziny. Budují kvalitní kádr a určitě budou pomýšlet na evropský pohár pro příští rok. Pokud bych si měl tipnout tzv. černého koně, tak bych řekl že Frýdek Místek. Vrací se Tomáš Sklenák, přestoupili tam Radim Chudoba, Tomáš Mlotek. Myslím, že se tam rýsuje silný tým. Změny jsou v kádru Zubří. Odešla tam řada zkušených hráčů a bude hrát dost mladý tým.

Těšíte se už s týmem na start nového ročníku extraligy?

Určitě ano. Letos asi obzvlášť, protože ta pauza byla obrovská. Takže všichni jsou opravdu natěšení.

Ještě otázka nakonec. Určitě řadu fanoušků a příznivců házené zajímá, jestli Vás ještě uvidíme i na palubovce…         

Už asi ne… chtěl bych co nejmíň. Říkal jsem, že snad jedině, kdyby se zranili tři hráči. Teď už je čas na to, aby hráli kluci. Nechci se na hřiště nějak cpát, nevím, co by se muselo stát, abych ještě hrál. Takže spíše ne, usmál se nakonec Michal Brůna. 

Termíny přípravných utkání HCB Karviná:

25.7.2020 18:30 Gwardia Opole – HCB Karviná

29.7.2020 18:00 MKS Piotrkowianin – HCB Karviná

1.8.2020 11:00 HCB Karviná –  Górnik Zabrze

7.8.2020 18:30 HCB Karviná – Gwardia Opole

14.8.2020 19:00 HCB Karviná – Fivers Handball

15.8.2020 11:00 HCB Karviná – Fivers Handball

19.8.2020 18:30 HCB Karviná – Tatran Litovel

21.8.2020 18:30 SPR Stal Mielec – HCB Karviná

22.8.2020 11:00 SPR Stal Mielec – HCB Karviná

26.8. 2020 HCB Karviná – Piekary Śląskie