st 14.7.2010 | Jana Hajžmanová

Hodnocení turnaje „Partille Cup 2010“

Ve dnech 5.-12.7.2010 se zúčastnilo naše družstvo starších žáků největšího mládežnického turnaje v házené „PARTILLE CUP“ ve švédském Göteborgu. Tohoto turnaje, který byl již 41 ročníkem se zúčastnilo 1013 družstev z padesáti zemí světa. Česká republika byla zastoupena družstvy Dukly Praha (ml.+st.žáci), HC Zubří (ml.žáci) a Karviné (st.žáci).

Celý turnaj se hrál na 45 otevřených hřištích s umělým povrchem (trávou) a dvou halách. Počasí bylo nádherné, teplota denně dosahovala tropických veder. Celkem bylo odehráno 2702 utkání a bylo vstřeleno 60 945 branek. V naší kategorii bylo 78 družstev.

Družstvo podalo v základní skupině velmi dobré výkony. Do finálové skupiny jsme postoupili z prvního místa se skórem 103:50 a plným počtem bodů. O to bylo větší zklamání ihned v prvním utkání o postup do dalších bojů. Soupeřem nám bylo družstvo Stjarnann z Islandu. Ihned po úvodním hvizdu z nacvičené kombinace neproměnil Marek Drzyzga vyloženou střeleckou šanci. Další nepřesné střeleckém pokusy našich hráčů trestali Islanďané kontra brejky a v páté minutě prvního poločasu jsme prohrávali 1:7. Do konce poločasu se hráči snažili alespoň korigovat výsledek, co uhráli však hráči v útoku, nebyl schopný brankář Honza Vajda zvládnout v brance, neměl jediný úspěšný zásah. Poločas skončil 8:12 v náš neprospěch.

Druhý poločas začal úplně stejně, jako první., kdy opět střelecky naprázdno vyšly naše spojky (Borys, Šigut, Fulnek, Gasior), pivot Hodulík se nestačil vracet do obrany a soupeř nás pochopitelně trestal. V osmé minutě druhého poločasu jsme prohrávali 13:18. V desáté minutě druhého poločasu však našli hráči zpevnili obranu, střelecky se dařilo Michalovi Šigutovi, několik míčů „vypíchl“ Jakub Gasior a Jakub Zbořil a 40 vteřin před koncem utkání jsme vyhrávali 20:19. Půl minuty před závěrečným hvizdem bylo opět srovnáno, kdy opět náš brankář družstvo nepodržel. Drama vrcholilo a cca pět vteřin před koncem nedal vyloženou gólovou situaci opět Marek Dryzga.

Nebyl bohužel sám, kdo nedával vyložené šance. Roman Van-Lul „zazdil“ dva „trháky“, Jirka Hodulík neproměnil několik vyložených šancí z postu pivota, Adam Borys v tomto utkání střelecky zklamal a s brankářem Vajdou patřili mezi nejhorší hráče.

Utkání skončilo nerozhodně a o postupu rozhodoval systém k.o. Kdo vstřelí první branku - vyhrává. Neměli jsme štěstí na los a soupeř měl právo prvního útoku. Naši hráči velmi dobře bránili, soupeř si nevěděl rady, rozhodčí již signalizovali pasivní hru. Nabádali jsme hráče k trpělivosti v obraně. Jakub Zbořil nás však neposlechl, chtěl vypíchnout míč a dát vítěznou branku. Míč minul, nechal za sebou prostor, hráč soupeře toho využil a tak už „děravého“ brankáře Vajdu překonal. Nakonec jsme skončili na 16-32. místě.

Soustředit se na hru 2x15 minut by neměl být velký problém, ale naši hráči v tomto utkání nechali svou bojovnost a myšlení asi na diskotékách nebo v nákupních střediscích“ zklamaně hovoří trenérka. Škoda také, že družstvo nebylo kompletní

. Do Švédska z mistrovského celku neodcestoval Nikolas Moj, Patrik Suchý a Marek Šťastný Tenhle turnaj si financujeme sami, škola sice přispěla určitou částkou na dopravu, ale i tak to je pro rodiče velká finanční zátěž..Družstvo bylo složeno z hráčů ročníku 1995, 1996 a doplněno o dva hráče - Patrika Fulneka (Kopřivnice) a Michala Šinuta (FM).

Celkové umístění je zklamáním. Družstvo bylo lepší výkonnostně než loňský rok a přesto jsme se umístili hůř, než loni hodnotí své svěřence trenérka. Je důležité, aby samostatní hráči a nejen hráči, si odnesli z tohoto turnaje dobré poznatky a postřehy co zlepšit a jak lépe trénovat. Na druhé straně, kluci se chovali velmi dobře, nebyl s hráči jediný problém konstatuje trenérka Jana Hajžmanová. Hráči se mohli zúčastnit mnoha doprovodných kulturních i sportovních akcí. Slavnostní otevření turnaje bylo ve sportovní hale Scandinavium za přítomností všech zúčastněných družstev - cca 19 000 házenkářů a házenkářek. K dispozici byl zábavný park, diskotéky a navíc jsme měli možnost vidět národní týmy reprezentací dorostenek do 19 let na otevřeném ME za účasti i našeho družstva.

Černou tečkou je, že v době otevření turnaje pořadatel nezajistil dostatečně budovu, kde jsme bydleli a v té době jsme byli my i hráči Dukly Praha vykradeni. Přišli jsme o peníze, mobily, značkové sportovní boty, trička a další věci.