HCB Karviná
Rozhovory
so 4.9.2021 | Redakce

Marek Michalisko: „Práce manažera mě baví a naplňuje“

V rozhovoru s manažerem klubu Markem Michaliskem jsme se dotkli více témat, od práce manažera, přes přípravu na extraligu a očekávání od nové sezóny až například po herní systém nového ročníku nebo trénování mládeže. To vše, a i něco navíc, se můžete dozvědět v dnešním rozhovoru.

Je to vlastně rok, co jste předal trénování a koučování Michalovi Brůnovi. Nechybí Vám to?

Abych řekl po pravdě, tak ani nechybí. Já jsem trénoval předtím už sedmnáct let. Práci manažera jsem vlastně dělal už i při trénování, a to už nešlo skloubit. Teď se tomu věnuji naplno, práce je fakt hodně, baví mě a naplňuje. Zápasy teď sleduji z jiného pohledu a s větším nadhledem, než máte přímo na lavičce. Někdy je zajímavé i poslouchat komentáře lidí na tribuně. Dovídám se, že normální fanoušci vlastně sledují úplně něco jiného než trenér na lavičce.

Můžete říct, co se z Vašeho pohledu za poslední dobu podařilo udělat, změnit k lepšímu?

Pořád se něco děje. Ale změny už byly nastartované dříve. Už někdy v roce 2019 jsme začali jednat s městem, které vlastní halu o nějakých změnách nebo rekonstrukci. Hala přece jen už stojí 40 let, a tak je čas na změny nebo opravy. Začalo to výměnou světelné tabule a na to navázaly další opravy. Například rekonstrukce výměníku a vytápění haly, výměna ozvučení nebo teď v létě se měnilo i osvětlení, je modernější s menší spotřebou a rychlým náběhem. Při výpadku energie nemusíte čekat dlouhé minuty, než se znovu rozsvítí, jak to bylo u toho starého. Na všech těchto věcech se domlouváme s panem Petrem Dyszkiewiczem, ředitelem firmy STaRS Karviná a koordinujeme s magistrátem města Karviná.

Ještě na nějaké změny se mohou fanoušci těšit?

Je to tak. Například jsme po delších jednáních s městem a bývalým pronajímatelem vzali do pronájmu bufet při vchodu do haly. Chtěli jsme jej provozovat, protože podle našeho názoru už ten vchod patří k hale a bylo by dobré jej nějak změnit. Chceme jej vylepšit, prostě jej tematicky upravit a rekonstruovat, aby na fanouška hned při vstupu do haly dýchla ta správná atmosféra. A ještě bych nerad zapomněl na eshop, který jsme na jaře rozjeli a k tomu jsme teď otevřeli i kamenný fanshop na karvinském Masarykově náměstí, není sice ještě úplně hotový a dolaďujeme tam nějaké věci, nicméně už je v provozu.

Vraťme se teď k týmu a přípravě. Tu jste absolvovali výhradně se zahraničními týmy z Polska a Rakouska. Je to záměr?

Ano je. Tento model jsme začali praktikovat někdy už v r. 2018 a myslím, že se nám osvědčuje. S českými týmy se potkáváme v průběhu sezóny pořád jak v extralize, tak ČP, a tak je konfrontace s kvalitními zahraničními soupeři určitě přínosná a v neposlední řadě i důležitá. Chceme se posouvat a jedině srovnávání se zahraničím nám nastavuje určitý pohled.

Mimochodem výsledky přípravy byly dobré. Například dvě vítězství na palubovce Fivers Vídeň jsou určitě cenné…

To jsou, je poznat, že naše výsledky a hra jak v Rakousku, tak Polsku zaujaly a týmy nás pro přípravné zápasy samy kontaktují, a to je jen dobře. Na druhé straně v extralize si musíme vše vybojovat, výsledky v přípravě tam nikoho nezajímají.

V sobotu startuje extraliga. Sledujete pohyby v týmech? Jak se Vám jeví soupeři pro další sezónu?

Sledujeme jak změny, tak přípravy jednotlivých týmů. Myslím, že na špici bude zase hrát Plzeň, která má delší dobu stabilní, zkušený a kvalitní kádr, který vhodně doplňuje. Letos tam přišel Marek Korbel, který může pomoct nejen v útoku ale i v obraně. Další, kdo by se měl pohybovat nahoře je Dukla. I když se zdá, že oslabila odchodem Klímy a Jonáše Patzla, tak mládežnická akademie Dukly pracuje velmi kvalitně a všichni kdo z ní přejdou do mužů jsou velmi kvalitní hráči a nejsou tam jen do počtu. Takže s Duklou se musí počítat. Myslím, že do pořadí v horních patrech tabulky bude promlouvat i Zubří, které nám koneckonců svou kvalitu ukázalo na jaře v Play Off. Také v Zubří těží z dobré práce s mládeží a teď tam mají hodně dobré ročníky. Navíc přichází zkušený Ondra Mika, který určitě bude velkou posilou. I v dalších týmech jsou pohyby, chodí hráči ze zahraničí, to zas ligu zatraktivní.

Na tiskové konferenci svazu jsme se dozvěděli, že je systém soutěže stejný jako loni. Tedy i s tím, že v play off nebude prodloužení ale rovnou sedmičky. Jaký je důvod?

Je to jednoznačně kvůli televizním přenosům. I když sledovanost přenosů z extraligy jde nahoru a například v loňském play off byla velmi dobrá, tak pořád nejsme v takové pozici abychom si mohli nějak diktovat. Takže by se reálně mohlo stávat, že v případě prodloužení by klidně TV přenos přerušila a tomu se asi svaz chtěl vyhnout. Silnější pozici si ještě musíme vybudovat… Ale jsem přesvědčen že vše jde správným směrem a naše pozice se pořád zlepšuje.

Od letošního ročníku měníte herní čas z tradičního nedělního dopoledne na sobotu 18 hodin. Co Vás k tomu vedlo?

Jsme si vědomi toho, že je to v Karviné dlouhá tradice, že se chodí v neděli v 10:30. Jsou vlastně dva důvody, proč to chceme zkusit změnit. První je ryze sportovní. Hráči, pokud hrají takto dopoledne tak mají dost málo času na to se správně ráno připravit. Musí tak vstávat dost včas ráno a myslím, že pro organismus hráčů je lepší podvečerní čas. Jsou celý týden koncentrováni na zápas a nemůžou ani jeden den vypustit, hlava je pořád v permanenci. A další důvod je spíš společenský. Chtěli bychom do haly přitáhnout celé rodiny, připravit pro ně před i po zápasový program a udělat takovou malou show. Nedělní dopoledne tomu moc nepřálo, po zápase byla hala hned prázdná. Bylo to spíš o tom, že na házenou šli chlapi a manželky doma vařily oběd, a to bychom chtěli změnit. Aby si to mohli užít spolu.

Můžeme čekat ještě nějaké změny nebo novinky v budoucnu?

Co se týče sportovních vizí nebo plánů, tak máme u A týmu tříleté a pětileté cykly a ty se nám v podstatě daří naplňovat. Teď sice do toho zasáhl covid, ale s tím se nedá nic dělat. Daří se naplňovat i plány ve výchově mládeže. Došlo k obměně trenérů u všech věkových kategorií, šanci dostali mladší trenéři a je na nich jak se nové role chytí. Zdá se, že nábor se daří a počty dětí, které se hlásí na házenou pomalu rostou. Trochu jsme měli obavy, jak dopadne návrat mládeže k trénování po Covidu, ale nebylo to tak špatné.

Novinek bude postupně přibývat, v plánu je postupná rekonstrukce zázemí haly a novinky pro fanoušky jsou bohužel závislé na opatřeních spojených s Covidem.