Reprezentace
st 31.10.2007 | Ivo Dudek

”Tým má velkou chuť do práce a to je pro mne důležité,” říká Miroslav Bartoň

Svoji první akci má za sebou také nový tým dorostenců, který tak začal přípravu na dorostenecké Mistrovství Evropy. To bude v létě příštího roku hostit Brno.První soustředění nového týmu začalo ve středu 24.října, kdy se hráči s realizačním týmem sešli v Kopřivnici. Celkem družstvo absolvovalo 2 oficiální utkání se stejně starým výběrem Rakouska a jeden přípravný zápas s extraligovou Kopřivnicí.

Vedle toho se samozřejmě trénovalo a tak hráči neunikli šesti tréninkovým jednotkám, které byly zaměřeny především na obranu 0:6 a rychlý přechod do útoku (první a druhá vlna - včetně jednoduchých nácviků zakončení po spolupráci spojek). Jedna TJ byla zaměřena na hru v početní převaze.

V prvním utkání s Kopřivnicí měli dorostenci za cíl ověřit si schopnost této věkové kategorie měřit síly již s kategorii mužskou. Výsledek 26:33 byl příslibem toho, že tito hráči již mohou hrát proti této kategorii a že extraligová družstva jsou vhodným partnerem pro přípravu na ME, neboť není mnoho příležitostí utkávat se se stejně starými výběry v této kategorii.

Zápas s Kopřivnicí i dvě mezinárodní utkání s rakouskem pro vás zhodnotil trenér Miroslav Bartoň.

ČR 19 - KH Kopřivnice 26:33 (12:12)

Sestava a branky ČR:
Adamík, Věžník, Soukup, Hrstka 7/1, Sedláček 2, Wikelhöfer, Horňák 2, Květoň 1, Hanisch 1, Linhart 2, Monczka 1, Kuchař 1, Škvařil 2, Kastner 2, Krejčiřík 2, Brož 2

„Hlavně v první půli hráči solidně bránili a dobrými zákroky v bráně se blýskl Adamík. To umožnilo přechod do rychlého útoku a díky střelecky disponovanému Hrstkovi jsme drželi se soupeřem krok.
Od 40. minuty (18:20) se projevila větší herní zkušenost soupeře, který již v závěru diktoval tempo. V zápase se střelecky prosadili téměř všichni hráči a to bylo pro mě milé překvapení. V tomto utkání jsme celou dobu praktikovali obranu 0:6 a v útoku jsme se snažili použít jednoduché herní varianty, i když ne vždy dobře sladěné, což se ale dalo očekávat a především chyb v obraně bylo mnoho.“

27. října - ČR 19 - Rakousko 19 28:26 (16:16)

Adamík, Věžník, Soukup, Hrstka 11/1, Sedláček 2, Wikelhöfer, Horňák 1, Květoň 1, Hanisch 1, Linhart 1, Monczka 4, Kuchař 2, Škvařil 2, Kastner 2, Krejčiřík 1, Brož

„Po vzájemném oťukávání v úvodu nás soupeř na začátku první půle předčil v rychlosti, jednoduchosti a hlavně sehranosti a lehce se tak dostal do vedení 8:4. Poté jsme museli změnit obranu 0:6 na 1:5, která je tomuto výběru zatím bližší, a hlavně díky rychlým útokům, zakončovaných převážně Hrstkou, jsme dokázali do poločasu vyrovnat.
Ve druhé půli se naše obrana 0:6 zlepšila a v prvních 10 minutách jsme to byli my, kteří soupeři odskočili na 4 branky. Chlapci se opět dokázali prosazovat téměř všichni střelecky a to byl hlavní rozdíl mezi oběma družstvy. Zátěž jsme rozdělili mezi všechny hráče a to se ukázalo jako rozhodující. I přes dvojnásobné oslabení a v té době netaktické počínání některých hráčů v závěru jsme i díky kvalitním zákrokům Věžníka utkání dovedli do vítězného konce.“

27. října – ČR 19 – Rakousko 19 38:24 (20:13)

Adamík, Věžník, Soukup, Hrstka 4/1, Sedláček 2, Wikelhöfer 1, Horňák , Květoň , Hanisch 2/1, Linhart 8, Monczka 2, Kuchař 6, Škvařil , Kastner 7/2, Krejčiřík 4, Brož 2

„V tomto utkání jsem byl potěšen nasazením hráčů, které jim vydrželo po celých 60 minut. Dokázali jsme dobře bránit (půl na půl obrana 0:6 a 1:5) a přecházet do rychlých útoků, kterých jsme měli celkem 17 za utkání! Příjemným zjištěním pro mne rovněž bylo, že jsme soupeře přehráli i po fyzické stránce. Kluci toho měli v nohách celkem dost a i přesto dokázali hrát v rychlém tempu po celý zápas.“
Vyzdvihl by trenér Bartoň některé z hráčů? „Jednotlivce v tuto chvíli hodnotit nechci. Jako celek je toto družstvo perspektivní. Nebylo sice úplně kompletní, neboť někteří hráči jsou zranění, některé jiné pozveme na příští akci, ale cítím, že to byl základ na kterém chceme stavět družstvo pro nadcházející ME v Brně.“
Další akcí národního týmu dorostenců je prosincové soustředění v Brně, na které navazuje tradiční turnaj těchto kategorií (7.-9. 12.). Podle trenérského dua Bartoň - Hajžmanová se dají v sestavě čekat některé změny, přičemž by si rádi ověřili i další možné hráče pro tento výběr, i když hlavní část týmu zůstane stejná. Trenéři nezapomněli zdůraznit, že každý hráč ze širšího výběru, ale i mimo něj, má stále šanci si místo v družstvu vybojovat svými výkony v oddílech a následném potvrzení výkonnosti na společných akcích.

A kde jsou největší slabiny dorosteneckého týmu? „Nejvíce nás tlačí bota v obraně 0:6. Hráče to táhne moc dopředu a my nemůžeme hrát pouze vysunuté obrany. Také střelecká úspěšnost spojek se musí zlepšit, hlavně jejich zakončení není na dostatečné úrovni co se týče rychlosti. Obrany je dokážou často zablokovat a to vede k rychlým brejkům ze strany soupeře. A především se musíme více sehrát, zatím je to spíše individuální hra 1:1, ale to nemusí v budoucnu stačit,“ řekl trenér Bartoň.

Vzhledem k tomu, že Miroslav Bartoň viděl „svoje“ družstvo vůbec poprvé, nezapomněla jsem se ho zeptat, jaké jsou jeho prozatímní dojmy. „Mé pocity z týmu jsou, že je to slušné družstvo, které chce pracovat nejen společně, ale hráči i individuálně. Je tam vidět, že hráči jsou ve svých družstvech osobnostmi a někteří neumí zatím tolik spolupracovat s ostatními. Je vidět chuť do práce a to je důležitý předpoklad k dalšímu zlepšování. Věřím, že při dalších akcích se bude souhra družstva zlepšovat a že se kluci zdravě porvou o nominaci na mistrovství Evropy 2008,“ okomentoval kvality týmu trenér dorostenců. Děkujeme dorostencům za reprezentaci české házené.