HCB Karviná
Reprezentace
út 27.4.2021 | www.handball.cz

Zdravé jádro drží dobrou atmosféru, reprezentanti vyráží na náročnou misi

Nebylo to jednoduché v březnu a nebude to jednoduché ani teď. Čeští házenkáři ale neskládají zbraně. Naopak. Zkušení hráči posílení o nadané mladíky, kteří překvapili extraligu, vstoupí už ve středu do boje proti Ukrajině, v pátek pak proti Faerským ostrovům. V jaké sestavě? A jak si povedou naši borci, kterých je nakonec v sestavě dohromady pět? Do záložního týmu byl totiž nominován i Ondra Skalický.

Kvůli současné situaci máme organizačně i personálně velké problémy sestavit tým. Nezazlívám to funkcionářům klubů, svazům a už vůbec ne jednotlivým hráčům. Nesouhlasím však s nastaveným systémem, který nás dotlačil k tak extrémnímu nahuštění zápasů. Ale všechno je otevřené, zabojujeme minimálně o tři klíčové body,“ slibuje před startem kvalifikačního trojbloku trenér českého výběru Rastislav Trtík.

Ten se musí ve druhé části kvalifikace nakonec obejít bez kanonýra Stanislava Kašpárka, brankáře Tomáše Mrkvy a dirigenta ofenzivy Tomáše Babáka. „Tomáš Babák nám bude v útoku chybět. Tvořil hru, která měla hlavu a patu, a řídil si ji velmi dobře a disciplinovaně. Mrzí nás taky, že ze sestavy vypadl Tomáš Mrkva, v březnovém bloku předvedl skvělé výkony,“ řekl Trtík, ale hned doplnil, že jsou více než plnohodnotně připravení zastoupit Mrkvu brankáři Martin Galia i Šimon Mizera. Ty navíc podpoří i posílená defenzíva. „Budeme mít lépe postavenou obranu. Je složená z vysokých kluků a má svou kvalitu,“ dodal český trenér.

„Vážím si všech hráčů, kteří na kemp přijeli, aby nám pomohli. A děkuji i těm, kteří nám pomohli v březnové části kvalifikaci. Vážím si pak o to víc těch hráčů, kteří doslova dokulhají na sraz a jsou ochotni bojovat. Což je případ Vojty Patzela, u kterého děláme vše proto, aby se do zápasu mohl zapojit nejpozději v neděli v Brně,“ vysekl svěřencům poděkování trenér.

Příležitost tak s přibývajícími omluvenkami dostanou i další mladíci z domácí soutěže. „Těší mě, jak se hráči soustředí, hledají si svou cestu a to včetně hráčů velmi mladých, jako je třeba Lukáš Mořkovský, kterého jsme vytáhli na tento sraz poté, co předváděl skvělé výkony nejen v play off. Podobný případ je Jaroslav Trkovský,“ jmenuje Trtík.

„Chceme jim dát příležitost. Samozřejmě náš soupeř má nesrovnatelné zkušenosti, jeho hráči hrají Ligu mistrů v prestižních klubech. Ale v těchto mladých hráčích je obrovský příslib do budoucna a je to odraz práce mládežnických trenérů a dlouhodobé koncepce České házené. A je to správná cesta,“ je přesvědčen zkušený český trenér, podle kterého musí hráči v reprezentaci sbírat zkušenosti nejen na palubovce: „Chci, aby si kluci čichli i k tomu, jaké je to dění kolem reprezentace. Že třeba celou noc nebudou spát, stráví spoustu času v letadle a pak to budou dohánět rychlým spánkem dopoledne v hotelu… Když si tímhle mladí hráči projdou a starší je přijmou do týmu, je to pro ně to nejlepší.“

Jeden společný trénink a hurá na Ukrajinu

Situace v týmu není jednoduchá, hráči i realizační tým si však pochvalují podmínky, které jim byly přichystány. Sami se tak snaží maximálně soustředit na házenou a přípravu na hřišti. „Máme jen jeden trénink v kompletní sestavě, někteří hráči totiž přijeli až v pondělí a s testováním mohou na trénink až o den později. Hned ve středu odlétáme na Ukrajinu, pak navazujeme přesunem na Faerské ostrovy,“ líčí program Trtík, podle kterého ale tým uvnitř funguje výborně: „Není problém udržet koncentraci. Kluci ohromně chtějí. Atmosféra je skvělá, udržuje ji hlavně zdravé jádro. Klíčový ale bude výsledek. Věřím, že k postupu by mohly stačit i tři body, ale uděláme samozřejmě maximum proto, abychom vybojovali co nejlepší výsledky a v boji o postup nemuseli spoléhat na druhé,“ vyhlíží už k zápasům trenér.

Při absenci Tomášů Mrkvy a Babáka si český tým zvolil za kapitána dalšího ze zkušených borců Romana Bečváře, jeho zástupcem Jakuba Hrstku.

Ruská škola v ukrajinské házené – další kvalifikační soupeř Čechů

„Nemůžeme být ani přehnaně skromní, ani příliš sebevědomí,“ říká k zápasovým očekáváním Trtík. Proti nově přeskládanému českému výběru budou stát zkušení ukrajinští borci otřískaní Ligou mistrů.

„Je to ruská škola házené, vychází ještě ze společné metodiky a pořád je to znát. Je to hodně silová a agresivní hra, která se opírá o spolupráci s pivoty. Ti jsou obrovští a taky mají velmi rychlá křídla,“ popisuje kvality ukrajinského výběru Trtík.

„Hrají ve skvělých východoevropských klubech – v CSK Moskva, v Astrachani, v Bělorusku nebo také v Polsku. Jsou to kvalitní hráči, žádní nováčci. Nabrali na dynamice, jsou silově dobře vybavení. I proto uhráli remízu s Ruskem, v obou zápasech Rusy trápili. Je to kvalitní tým, a proto očekávám podobný průběh zápasu jako s Ruskem. My se musíme vyvarovat chyb, koncentrovat se na sebe,“ dodává český trenér.

Nominace pro druhý blok kvalifikace EHF EURO 2022 (25. dubna - 2. května 2021)

Brankáři:Martin Galia (NMC Górnik Zabrze, POL), Šimon Mizera (HC Zubří).

Pivoti:Jan Užek (HCB Karviná), Václav Franc (HCB Karviná), Štěpán Zeman (HSC 2000 Coburg, GER), Leoš Petrovský (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER)

Pravé spojky: Dieudonné Mubenzem (TV 05/07 Hüttenberg, GER), TomአPiroch (HC Kriens-Luzern, SUI)

Střední spojky:Roman Bečvář (TuS Nettelstedt-Lübbecke, GER), Patrik Fulnek (KH ISMM Kopřivnice), Lukáš Mořkovský (HC Zubří)

Levé spojky:Matěj Klíma (HC Dukla Praha), Jaroslav Trkovský (HK FCC Město Lovosice), Vojtěch Patzel (HCB Karviná), Dominik Solák (HCB Karviná)

Pravá křídla:Tomáš Číp (CS Minaur Baia Mare, ROU), Miroslav Jurka (HC Zubří)

Levá křídla: Jakub Hrstka (DRHV 06, GER), Milan Kotrč (CS Minaur Baia Mare, ROU)

Záložní tým v Bohumíně:Karel Šmíd, Filip Herajt, Ondřej Skalický, Martin Březina, Adam Gřešek, Jan Mojžíš, Daniel Režnický, Petr Šlachta

Zbývající program skupiny 3:

28. 4. 2021 v 17.00 Ukrajina – Česká republika

28. 4. 2021 v 19.30 Rusko – Faerské ostrovy

30. 4. 2021 v 20.45 Faerské ostrovy – Česká republika

2. 5. 2021 v 17.00 Faerské ostrovy – Rusko

2. 5. 2021 v 18.00 Česká republika – Ukrajina