Po boji jsme podlehli o jedinou branku
08.09.2018  |

Podle očekávání jsme v Jičíně odehráli velmi náročný a dramatický úvodní zápas nové sezóny Strabag Rail Extraligy. Bohužel byli v koncovce trošku šťastnější domácí a oba body tak zůstaly v Jičíně.

Diváků: 600

HBC RONAL Jičín: Veverka Filip, Machalický David, Krahulec David, Dolejší Jiří, Bareš Martin, Horut Libor 1/1, Hlava Martin, Kovařík Martin 9, Bíšek Petr, Miľko Martin 2, Šulc Ondřej 4/2, Drbohlav Jiří 3, Groh Jiří, Kolc Tomáš 3, Kostelecký Jiří 4.

HCB Karviná: Marjanović Nemanja, Mokroš Petr, Brůna Michal 4, Monczka Marek 2, Piatek Tymoteusz 2, Plaček Jan 1, Chudoba Radim 2, Drzyzga Marek, Užek Jan, Solák Dominik 1, Mucha Jan, Nantl Matěj, Stojanovič Ivan 1, Zbránek Jan 6, Nedoma Miroslav 7.

Na začátku utkání to vypadalo, že bude pěkná přestřelka. Hned v první minutě se poprvé trefil v soutěžním utkání za Karvinou Stojanovič. Vzápětí domácí proměnili sedmičku,po faulu Soláka a poté se prosadil Chudoba. Za domácí hned kontroval ostrou střelou  Kovařík. Ale poté se brankostroj na obou stranách trochu zasekl. Neproměnili jsme řadu šancí a i domácí měli problém se prosadit.

V patnácté minutě to bylo jen 4:3 pro domácí a i z toho je zřejmé, jaký problém měly oba útoky, se prosadit. V dalších minutách to byli spíše domácí, kdo našel recept jak překonat obranu. Bohužel těžili i z našich chyb nebo z dobrých střel Kovaříka ze střední vzdálenosti.  Zhruba ve dvacáté minutě se zaskvěli oba gólmani. Předvedli sérii skvělých zákroků a nedovolili aby se skóre posouvalo dál. Nicméně už předtím se dařilo domácím a ti si vybudovali malý náskok. Ve 21. minutě to bylo 9:5 v jejich prospěch. Ale poslední desetiminutovka se nám povedla. Po šňůře branek Zbranka, Brůny a Nedomy jsme dokázali srovnat na 9:9 a vzápětí jsme po dalším brejku Nedomy šli do vedení 9:10.  Nicméně v koncovce domácí dokázali, trochu se štěstím, přece jen vedení strhnout na svou stranu. Na přestávku šly oba týmy za stavu 11:10 pro domácí.

V druhém poločase jsme v některých fázích sáhli k variantě hry na dva pivoty. Sice jsme zaznamenali proměněné šance ale i potrestání brankami do prázdné branky.  Do 35. minuty si opět domácí vybudovali malý náskok. Vedli 15:12 ale naši borci dokázali rychle kontrovat. S blížícím se koncem stoupala nervozita a vypjatý duel gradoval. Dokázali jsme jít do vedení o jedinou branku - v 50. minutě byl stav 20:21. Měli jsme i stoprocentní šance na zvýšení náskoku, ale naši střelci, v těchto tutovkách, bohužel selhali. Nadále tak pokračovala "přetahovaná" o každou branku a to až do samotného závěru. V 57. minutě došlo k nešťastnému zákroku, když jeden z domácích zasáhl přímo na koleno, Radima Chudobu a ten poté jen odkulhal z palubovky. Pro koncovku jsme tak s ním už nemohli počítat.

Utkání gradovalo opravdu velmi dramaticky. V 57. minutě byl, za potažení za dres Ondry Šulce, na dvě minuty vyloučen Ivan Stojanovič. V následném oslabení jsme hráli bez brankáře a to vystihl domácí Kostelecký, Brůnovu přihrávku a skóroval do prázdné branky. Vzápětí svou chybu Brůna napravil, našel krásně Monczku s ten srovnal na 25:25. Domácí ale opět šli do vedení po pěkné přihrávce do křídla. Následný time out naší lavičky pomohl hráče zklidnit a z dalšího útoku jsem srovnali, kdy po krásné nahazovačce po ose Brůna - Zbránek, jsme opět srovnali. Další útok ale domácí využili k uvolnění  Drbohlava na pivotu. Naši jej faulovali a následnou sedmičku proměnil Šulc.

Domácí se tak radovali z vydřeného, nejtěsnějšího vítězství.

Ohlasy trenérů

Aleš Babák, trenér HBC Jičín: „Pro nás je to skvělý začátek, co může být více, než vyhrát domácí zápas proti mistrovi loňské sezóny. Úspěch byl založený zejména na kvalitním výkonu v obraně a v postupném útoku držel Martin Kovařík pomyslný prapor nahoře, když to bylo potřeba. Samozřejmě jsme měli možnost odskočit na rozdíl 6 branek, ale opět jsme měli to naše “temné místo”, které jsme naštěstí ustáli i když nás to v některých minulých zápasech stálo body. Pro nás je toto vítězství veliké povzbuzení před programem, který máme, příští týden zajíždíme do Lovosic, poté nás čeká zápas s Duklou. Myslím si, že se v utkání promítly naše výkony z přípravy, které jsme potvrdili tímto vítězstvím a jsem za to rád.”
Marek Michalisko, trenér HCB Karviná:
„Zápas se mi nehodnotí moc dobře. Prohráli jsme i když to neberu jako tragédii ihned na úvod extraligy prohrát. Minulý rok se nám stalo, že jsme prohráli dva první zápasy a došli jsme až pro titul. Spíše jsem zklamaný z našeho předvedeného výkonu. V prvním poločase jsme měli spoustu technických chyb. Bohužel tyto chyby vzešly od zkušených hráčů nebo od nových hráčů, kteří mají být posilami, ale v tomto zápase se to moc neukázalo. Soupeř tyto chyby trestal, ale my jsme se stále snažili skóre dohnat, což nás stálo spoustu sil. Pořád jsme se s tím zápasem pokusili něco dělat. V druhém poločase jsme také nehráli dobře. Měli jsme několik vyloučení, neproměněné šance a špatnou koncentraci v obraně, což se projevilo v rozhodujících chvílích. V Jičíně jsem vždy prožil vyrovnaná utkání s dramatickou koncovkou a dnes to nebylo jinak. Nicméně musím pogratulovat domácím k vítězství.”