HCB Karviná
Rozhovory
po 18.1.2021 | Ivo Dudek

„Ujinovi“ proklouzlo MS mezi prsty...

Házenkářskou veřejností teď velmi zahýbala situace kolem přípravy na MS v Egyptě a zejména to, že naše reprezentace nakonec na mistrovství neodjela. Zajímavý příběh prožil i Honza Užek, kterého do teď míjely pozvánky na velké akce nebo se jich nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů.

Tak tomu mělo být i letos, když se právě pro své zdravotní problémy nakonec nedostal do širší nominace. Nicméně Covid chtěl jinak a poté, co přibývali v týmu reprezentace pozitivně nakažení jej kontaktovali trenéři, jestli by v této situace nechtěl Ujin (jak je v Karviné nazýván) přece jen pomoci. Ten neváhal a vydal se na cestu do Plzně. Nicméně vše se nakonec vyvrbilo jinak. Nákaza zasáhla do reprezentačního kádru natolik, že realizační tým reprezentace s požehnáním svazu naši účast zrušil.

Volné místo obsadil náhradník, náš tak trochu osudový soupeř z kvalifikací na vrcholné akce, Severní Makedonie.

Honzo, dodatečně jste byl pozván na reprezentační sraz do Plzně. Co tomu předcházelo?

Vlastně jsem s pozvánkou nepočítal, ale na základě výskytu Covidu v týmu mi volali a řekli, že vir postihl všechny pivoty. Ptali se, jestli jsem ochoten přijet i za rizika nákazy, samozřejmě jsem chtěl pomoct a ten den jsem ještě stihl odjet.

Vy jste vůbec nebyl v širší nominaci na MS, a přesto jste nakonec na sraz jel. Byla vyjednaná nějaká výjimka s ohledem na pandemii?

Přesně tak, několik týmů už o výjimku zažádalo dřív. Takže i my jsme tohle pravidlo mohli využít.

Počítal jste vůbec s takovou možností?

Abych řekl pravdu vůbec jsem s tím nepočítal. Očekával jsem, že klukům budu fandit z domu, přípravu začnu tady v Karviné a najednou shodou všech okolností jsem jel.

Víte ještě o někom jiném, kdo byl takto dodatečně povolán?

Vůbec si nejsem vědom, podle mě všichni ostatní byli v širší nominaci, ale možná se mýlím.

Co se dělo po příjezdu na sraz? Trénovali jste vůbec s týmem?

Za týmem jsem odcestoval 8. ledna, přijel jsem v noci a hned jsem byl striktně izolovaný na pokoji, druhý den ráno mě čekaly testy, které pro mě vyšly negativně. Po celých 5 dní jsem byl zavřený na pokoji. Netrénoval jsem a kontakt s týmem prakticky nebyl.

Nakonec byla naše účast na MS zrušena a neodjeli jste. Je to velké zklamání?

Samozřejmě, pro každého hráče nebo člena realizačního týmu také. Teď když se na to dívám v televizi pořád to ve mně je a asi ještě dlouho bude. Ale chápu rozhodnutí, které svaz nakonec udělal.

Sledujete teď průběh MS v TV nebo je to pro Vás moc složité vzhledem k tomu, že jsme své místo přepustili Severní Makedonii?

Jak už jsem řekl je to složité a smutné, zahrát si MS i když bez diváků, pořád by to byl zážitek. Ano asi mě štve trochu více když tam vidím místo nás hrát Makedonii.

A co na dosavadní průběh říkáte? Nějaké překvapení?

Zatím jsem nějaké překvapení neregistroval, ale třeba se pletu. Sleduji hlavně naši skupinu, tam se mi hodně libí Egypt, ale i další týmy předvádí super výkony, sám teď nedokážu říct kdo bude na špičce.

Toto rozhodnutí vyvolalo na sociálních sítích velkou nevoli házenkářských fanoušků. Jak se na to díváte Vy? Myslíte, že byla šance to ještě nějak vyřešit a odjet i když v improvizovaném složení?

Je to velké zklamání, vnímám reakci fanoušků. Celou dobu až do odletu jsme věřili že odletíme, pak přišli další pozitivní a v hlavách nějak máte, že už je to i zdraví. Další věc - den před odletem hledat nové hráče, kteří neznají systém a prakticky kluky nikdy neviděli, bylo by to opravdu těžké. Věřím že svaz i realizační tým včetně nás hráčů rozhodl správně.

Jak na tom byli zdravotně hráči z klubu, kteří byli na zmíněném srazu? Dominik Solák a Vojta Patzel...

Co se týče Vojty a Sola, kluci covid prodělali už dřív, a tak teď byli v pořádku.