HCB Karviná
Rozhovory
pá 13.11.2020 | Ivo Dudek

„Na restart extraligy se strašně těším˝, nemůže se už dočkat „Solo˝

V pátek, v podstatě přesně za pět minut dvanáct, obdržel Český svaz házené potvrzení o udělení výjimky hlavní hygieničky České republiky pro nejvyšší házenkářské soutěže. To znamená, že už ve středu 18.11. 2020 přivítáme na naší palubovce při obnovení extraligy pražskou Duklu. Jak vynucenou pauzu trávil a jak se na obnovení soutěže těší jsme se zeptali Dominika Soláka.

Máte za sebou období, kdy jste se museli připravovat individuálně. Jak se to dalo zvládnout?

Určitě to bylo těžké, protože s tím, co se děje letos se ještě nikdo z nás nesetkal. Na druhou stranu v každé sezóně je pauza, ve které se připravujeme individuálně, a tak už víme, co máme dělat. Takže těžké bylo se dostat do toho režimu, ale jak už si na to zvyknete, tak to jde. Nejtěžší je to psychicky. Jsme zvyklí trénovat společně, zápasy, adrenalin atd. A to teď nebylo. Každý je sám, doma nebo na zahradě…

Vy osobně jste přípravu řešil jak?

Mám doma náčiní na posilování, chodil jsem běhat atd. Ale to běhání někde na okruhu v parku není úplně ono. Krátké sprinty, co potřebujete při zápase, přece jen úplně nasimulovat nejde. Ale každopádně jsem se snažil co nejvíce se udržet ve formě.

Od minulého týdne trénujete opět v hale…

Ano, to byla pro nás velká změna. Konečně jsme se dostali do haly a mohli jsme trénovat i s míčem. To nám hodně chybělo a musíme co nejdříve tu pauzu dohnat. Dnes těsně před polednem jsme se dozvěděli, že je povoleno obnovení extraligy a tak už se těšíme na středu, kdy budeme hrát s Duklou Praha.

Těžký soupeř na zjištění toho, jak na tom jste, ne?

Je fakt, že zápasy s Duklou nejsou nikdy jednoduché. I když letos zatím není v tabulce tam, kde patří, kádr má určitě kvalitní. Je pořád začátek sezóny, a i my jsme měli dva takové „blackouty“. To se stát se může každému. Co víc si přát na restart než takového kvalitního soupeře. Myslím, že můžu mluvit za všechny kluky, že se opravdu moc těšíme na ten zápas. Je čas na to, abychom dokázali že patříme nahoru a že házenou hrát umíme. Já osobně se těším strašně, teď se mi zdá, že každý den trvá jako celý týden.

Nemůže se stát, že hráči, kteří jsou v kádru reprezentace, teď budou v nevýhodě pro nominaci oproti hráčům, kteří hrají v zahraničních soutěžích, které už se teď hrají?

Máme teď sice krátký čas na to, abychom dokázali, že patříme do nominace, ale pokud se chceme na takovou akci dostat, tak pro to musíme udělat všechno. Dokázat, že si tu nominaci zasloužíme. Teď nám z důvodu pandemie odpadla vlastně jedna reprezentační akce. Měl být sraz a dvojzápas s Faerskými ostrovy, ale neuskutečnilo se to. Teď bude asi sraz v prosinci a nějaké přípraváky a tam budu mít šanci, dokázat, že do nominace patřím a třeba se mi po letošním Euru splní další sen a dostanu se na MS do Egypta.

Co říkáte na skupinu pro zmíněné MS?

Hodně těžká. Švédsko a Egypt patří dlouhodobě ke špičce mezinárodní házené, nehledě na to, že Egypt bude doma, a to se může stát cokoliv. Vzpomeňme si na Katar, kde se hrálo v r. 2015 MS a domácí nakonec byli až ve finále, kde padli s Francií. A toto těžké duo doplní Chile. O tomto soupeři moc nevím a vlastně proti nikomu z této trojice jsem ještě nehrál.

Vzhledem k momentální situaci se vedení HCB Karviná rozhodlo odstoupit z evropského poháru. Zamrzelo Vás to?

Tak trochu ano Ale na druhou stranu chápeme s kluky s týmu situaci a věříme vedení, že to byl nejrozumnější krok. Pokud vím, tak vedení se hodně snažilo nějak se soupeřem z Rakouska dohodnout na odehrání, ale ten nebyl moc vstřícný. Podmínky byly nastoleny hodně přísně. Nehledě na to, že jít do takových utkání bez jakéhokoliv tréninku by bylo velkým riskem. Teď nezbývá než zabojovat, abychom si start v Evropě zasloužili pro příští sezónu.