HCB Karviná
Reprezentace
pá 11.4.2014 | www.chf.cz

Soupeři v boji o EURO 2016: Francie, Makedonie a Švýcarsko

Dnešní los ve Varšavě přisoudil české reprezentaci házenkářů soupeře pro kvalifikační boje o příští evropský šampionát, který v lednu roku 2016 přivítá Polsko. CZECH HANDBALL TEAM se utká s francouzskýmu obhájci titulu mistrů Evropy!

Na varšavské konferenci generálních sekretářů národních federací dnes proběhl los kvalifikace o seniorské EURO 2016, který navázal na středeční los dorosteneckého EURO 2014. Obě akce pořádá země našeho severního soupeře, ve které si házená udržuje pozici druhého nejpopulárnějšího kolektivního sportu. Jediným přímým účastníkem EURO 2016 je Polsko, kvalifikace se účastní i obhájci titulu, tým Francie, který ovládl lednový šampionát v Dánsku. A pravidlo, které posílá obhájce trofeje opět do kvalifikace, se pro naše barvy ukázalo jako velice důležité.

CZECH HANDBALL TEAM byl s ohledem na výsledky v rámci posledních dvou evropských šampionátu a MS 2013 (včetně kvalifikací) nasazen až do třetího výkonnostního koše. V žebříčku týmů (na základě výše uvedených výsledků) se Češi nacházejí na 17. místě, na nasazení do druhého koše nám tak chyběly dvě příčky.

Chorvatský elitní křídelník Ivan Čupič přisoudil českým barvám Skupinu 6, ve které byl v tu chvíli známý jediný účastník a to tým Švýcarska, v aktuálním žebříku 24. celek házenkářské Evropy. Švýcaři si v předkvalifikaci poradili s Estonci, se kterými si osmibrankovým rozdílem poradily v Talinu, a přestože v odvetě podlehli o branku, s přehledem si zajistili účast v hlavní kvalifikaci. Odveta byla hrána v St. Gallenu, tedy působišti české reprezentační enklávy pod vedením Jana Filipa. Španělský pivot Julen Aguinagalde Čechům následně přiřkl starého známého (a nutno dodat neoblíbeného) soupeře ze základních skupin EURO 2012 a EURO 2014, Makedonii. Tentokrát nám tým okolo Kyrila Lazarova zkříží už samotnou cestu na evropský šampionát. Favoritem 6. kvalifikační skupiny ale budou bezpochyby Francouzi, úřadující evropští šampioni. Na Francii CZECH HANDBALL TEAM narazí v kvalifikační fázi velkého turnaje po čtyřech letech, kdy se s ním střetl v kvalifikaci o EURO 2010.

„Myslím, že je jasné, kdo je favoritem celé skupiny. Francouzi jsou v současnosti nejlepším týmem světa, v lednu to v Dánsku přesvědčivě ukázali. O druhé postupové místo to myslím bude velká bitva a je jasné, že z našeho pohledu to nebude ni snadného. Zcela podcenit Švýcary by bylo první chybou, kterou bychom mohli udělat, ale jako složitější se jeví zápasy s Makedonií. Zejména střetnutí na jejich půdě bude zkouškou ohněm. S Makedonci máme hodně nevyřízené účty ze Srbska i Dánska, takže by bylo příjemné jim to teď vrátit, ale opakuji, že ke kýženému postup nepovede nijak snadná cesta. Z pohledu fanouška věřím, že další představení francouzského týmu v České republice musí všechny potěšit,“ glosoval los Petr Štochl, zkušený gólman české reprezentace.

Kvalifikace o EURO 2016, Polsko

skupina	              týmy
Skupina 1	 CRO, NOR, NED, TUR
Skupina 2	 DEN, BLR, LTU, BIH
Skupina 3	 SLO, SWE, SVK, LAT
Skupina 4	 SRB, ISL, MNE, ISR
Skupina 5	 HUN, RUS, POR, UKR
Skupina 6	 FRA, MKD, CZE, SUI
Skupina 7	 ESP, GER, AUT, FIN