Reprezentace
út 11.6.2002 | Zdroj: iDnes.cz

Český tým se neprobojoval na MS v roce 2003

Chorvatští házenkáři smetli Čechy i v odvetě

Čeští házenkáři na světový šampionát v roce 2003 nepojedou. Dvojzápas play off kvalifikace o postup totiž celkově s drtivou převahou sedmnácti gólů vyhráli Chorvaté, když v oslabeném výběru českého kouče Vladimíra Habera nenašli ani v odvetném utkání v Karviné rovnocenného partnera a zvítězili 32:26. Jedenáctigólová porážka z prvního vzájemného zápasu v Zábřebu dávala české reprezentaci už jen minimální naději na úspěch; ta se však v odvetě rozplynula ještě před přestávkou.

Teoretické šance české torzo bez šesti zraněných hráčů z Karviné a Frýdku-Místku živilo pouze do 25. minuty. V tu chvíli to za stavu 13:11 vypadalo, že postup Chorvatů by nemusel být jednoznačný, jenže půlminutový oddechový čas, který si vyžádal kouč Haber, jako by české házenkáře zcela vyvedl z rytmu. Úplně pokazili následnou přesilovku, udělali několik chyb v rozehrávce a hosté šňůrou čtyř gólů zcela rozbili jejich rostoucí tlak.

Po změně stran už byl na karvinské palubovce pouze jeden tým. Chorvaté si s bezradným protivníkem místy dělali, co se jim zlíbilo, jejich spojky stejně jako v prvním utkání dávaly góly ze všech pozic a vlažně hrající soupeř marně hledal způsob, jak chorvatskou kanonádu alespoň přibrzdit.

Češi se nedokázali prosadit ani v útoku. Často stříleli z nepřipravených pozic, kupili technické chyby a jejich malátný výkon bez důrazu i nasazení nespokojené publikum už dvacet minut před koncem ohodnotilo hlasitým pískotem.

"Soupeř byl jednoznačně lepší. Naši hráči ani v jednom utkání nedokázali realizovat to, co jsme po nich žádali, a nedůraznou obranou dovolili Chorvatům skórovat přes spojky i pivota," přiznal trenér Vladimír Haber. Připustil, že zápas se zlomil v závěru první půle. "Za stavu 13:11 si naše jediná levá spojka potřebovala odpočinout a v průběhu oddechového času jsme asi vyšli z tempa. Dostali jsme čtyři góly, a to zápas asi rozhodlo," doplnil Haber.

Chorvatský kouč Ivica Udovič byl vedle postupu spokojen především s předvedenou hrou svého celku. "Ukázali jsme pohlednou, atraktivní házenou. Kádr jsme před kvalifikací sice výrazně omladili, ale i tahle generace hráčů naznačila, že je schopna vrátit chorvatskou házenou zpátky na výsluní," řekl.

Česká republika - Chorvatsko 26:32 (13:15)

Nejvíce branek: Radčenko, Čurda a Šuma po 4, T. Heinz a Mráz po 3 - Bilič 6/2, Metličič 5, Sulič, Balič a Lackovič po 4, Goluža 4/4.

Rozhodčí: Hansson, Olsson (oba Švéd.). Vyloučení: 5:9. Sedmimetrové hody: 6/2 - 8/7. Diváci: 700.

První zápas: 24:35, postupuje Chorvatsko.