HCB Karviná
Rozhovory
čt 2.8.2012 | Týdeník Horník

Csöllei: První titul byl nezapomenutelný

KARVINÁ – Skloubit náročné zaměstnání na šachtě se sportem, který je sám o sobě náročný, to nedovede každý. Jedenadvacetiletý házenkář HCB OKD Adam Csöllei to ale dokáže. A co víc, v týmu prvoligové juniorky je oporou.

„Před Adamem musím osobně smeknout, protože je jedním ze stěžejních hráčů našeho mužstva. Po těžké práci na šachtě se dokáže sebrat, přijít na trénink a v utkání podat kvalitní výkon. Pere se na brankovišti soupeře o co nejlepší pozici, dokáže v pravý moment zabrat,“ chválí svého svěřence trenér juniorky Jaroslav Hudeček.

Adam je už necelý rok zaměstnán v rubání. Havířina je jeho vůbec prvním povoláním. „Ze začátku jsem dostával jen ranní šichty, ale teď už jedu nonstop a skloubit práci s házenou je dost těžké,“ připouští střední spojka Baníku. Přesto umí zatnout zuby a jet na maximum. Házenou má rád. „Dostal jsem se k ní někdy ve čtvrté třídě. To ještě chodil do škol po náborech René Vašek a pozval nás takhle na trénink. Zkusil jsem to a už jsem u házené zůstal. Byl to můj první a dodnes i jediný sport,“ vysvětluje Csöllei který hraje v klubu ještě se svým mladším bratrem Jakubem.

V Baníku prošel dvěma žákovským a dvěma dorosteneckými kategoriemi V každé získal titul mistra republiky „Nejraději ale vzpomínám hned na ten první v mladších žácích. Byl prostě první a tím pádem i nezapomenutelný,“ usmívá se. V posledních dvou letech už hraje Adam mužskou házenou v první lize. „Poslední sezona patřila z mého osobního pohledu k nejvydařenějším i když jsme se jako tým museli zachraňovat. Ale chodili nám pomáhat kluci z áčka a to bylo na výsledcích znát. Já jsem dostával hodně prostoru na hřišti, to mi pomohlo i psychicky. Cítil jsem důvěru a dařilo se mi,“ rekapituluje poslední ročník karvinský házenkář.

A co vyhlídky do budoucna? „Teď k nám do juniorky přijdou zase mladší kluci, kteří se budou učit od těch, kteří už v týmu mají něco odehráno,“ porovnává Adam období, které zanedlouho nastane, s tím, které sám před dvěma lety jako novic v týmu zažíval. Vzhledem k odchodům spousty hráčů z prvního mužstva je dokonce možné, že by mohla přijít pozvánka do áčka. „To bych byl hodně rád. Ale zaměstnání bych určitě neopustil. Vážím si ho. Sehnat dneska v tomhle kraji práci je obtížné,“ připouští Adam závěrem, že hornictví zůstane věrný.