HCB Karviná
Reprezentace
út 28.11.2006 | Ivo Dudek

Dorostenci ČR sbírali zkušenosti v Německu

Dorostenci ČR minulý týden v rámci soustředění absolvovali dvě přátelská utkání se stejně starým výběrem Německa. Obě utkání se odehrála na půdě našich soupeřů a po červencovém ME v Estonsku to byla pro náš výběr první akce po dlouhé době. Vzhledem k tomu, že ve výběru je i řada karvinských hráčí okopírovali jsme pro vás článek uvěřejněný na stránkách ČSH.

Náš výběr se setkal již v úterý v Jičíně, kde hráči absolvovali během dvou dnů 3 TJ a 2 přátelská utkání, jedno s dorosteneckým celkem Jičína a druhé proti extraligovému týmu mužů Jičína. "Na tento sraz bylo pozváno 10 úplně nových tváří, neboť termínově akce kolidovala s extraligou" vysvětloval asistent reprezentačního družstva Pavel Farář.

V pátek a v sobotu byla sehrána dvě přátelská utkání, obě nakonec skončila vítězstvím dorostenců Německa. V prvním utkání jsme soupeři podlehli 26:35 po poločase 10:16. "Střetnutí bylo hráno před fantastickým publikem. Bohužel nám utekl první poločas, přestože ve 20.minutě jsme vedli 10-7, pak ale přišla rozhodující fáze utkání, kterou jsme prohráli 0:9" komentoval utkání trenér našeho celku Jaroslav Hudeček a k nevydařené fázi utkání dodává: "zasekli jsme se střelecky, když v poslední 10minutovce jsme měli střelbu 8/0 a k tomu jsme přidali 3technické chyby.Němci pak již jen kontrolovali hru a dovedli utkání do vítězného konce."

I přes tento výpadek našel trenér Hudeček na utkání některá pozitiva: "potěšilo mne, že mladí kluci po vývoji ke konci prvního poločasu nesložili zbraně, řada z nich ukázala, že s nimi lze do budoucna počítat. Velmi mile překvapil Šulc na střední spojce, Kavka, Chýlek nebo Čadra, který vstřelil v tomto střetnutí 12 branek. Po dlouhé době jsme pozvali Cvikla a i on prokázal nárůst výkonnosti."

A v čem viděli trenéři hlavní rozdíl oproti svému soupeři? "Jednoznačně jsme utkání prohráli v proměňování vyložených šancí, neboť jsme v zápase měli 10 čistých šancí na branku z rychlého útoku a dokázali proměnit pouze jedinou. To jsem ještě nezažil, ale zřejmě zapracovala nervozita" vysvětluje trenér Hudeček.

I ve druhém utkání čekala na dorostence plná hala, jak nám potvrdil asistent trenéra Farář: "první utkání, které se hrálo v hale s kapacitou dva a půl tisíce diváků bylo téměř vyprodáno (!), na druhé, které se hrálo v menší hale přišlo zhruba 1500 diváků, což byl pro kluky úžasný zážitek".

Ani v něm se však našemu celku nevydařil vstup do utkání. "V prvním poločase jsme propadli střelecky, když jsme měli úspěšnost střelby pouze 31%. Neměli jsme k dispozici Kružíka, který se zranil v průběhu prvního utkání a ve druhém se k němu přidal Kavka, takže jsme byli oslabeni o dva dobré hráče. Navíc nám onemocněl Povolný z Třeboně a pro povinnosti v klubu odcestoval zpátky do Třeboně Mráz. Bohužel jsme v první půlce zahráli bez agresivity a herní jistoty, kterou měli kluci ve druhém poločase prvního utkání, znovu na ně zřejmě dolehla nervozita" komentoval druhé utkání Hudeček a k průběhu druhé půle dodal: "ve druhé půli jsme dokázali vedení soupeře stáhnout na 23:27 a následně jsme měli možnost jít čtyřikrát do rychlého útoku, když nám soupeř odevzdal míč. Ale bohužel jsme pokaždé vyrobili technickou chybu, která nás stála možnost snížení náskoku Německa. To nakonec odskočilo na konečných 5branek, ale vzhledem k oslabení to považuji za velmi dobrý výsledek".

Hodnocení přínosu celé akce bylo nakonec tedy kladné, jak nám potvrdil i Farář: "bylo to jednoznačné plus, pro některé kluky to byl vůbec první střet s házenou na mezinárodní úrovni. Měli možnost odehrát dvě utkání před fantastickou atmosférou a získat v nich zkušenosti. Ukázalo se, že pokud hráči dodrží stanovenou taktiku na hřišti, tak jsme schopni se soupeřem hrát vyrovnanou partii. Rozdíl oproti Němcům je především v jejich širší základně. Přestože jsme měli v Jičíně na sehrání s novými tvářemi jen pár tréninků, tak mladí kluci určitě nezklamali, naopak mne řada hráčů potěšila a mile překvapila".

Další akcí výběru dorostenců bude prosincový turnaj v Brně, kde se utkají s týmy Slovenska, Slovinska a Polska. "Nominaci na tento turnaj právě řeším, problémem je, že v té době probíhají mistrovské soutěže, takže budeme mít opět problém s uvolňováním hráčů. Moc změn nechystáme, znovu se budeme muset opřít o mladé hráče, kteří dostanou šanci získat další zkušenosti" řekl Hudeček.

1.utkání ČR - Německo 26:35 (10:16),Bayroith

Bavlnka, Rangl - Vala 1, Kružík 2, Šulc 2, Sliwka 1, Čadra 12, Honsa, Chýlek, Cvikl 3, Kavka 4, Mráz 1, Hess, Franěk, Železňák

2.utkání ČR - Německo 28:33 (9:18), Amberg

Bavlnka, Rangl - Vala 4, Cvikl 10, Kavka 1, Sliwka 2, Čadra 6, Honsa 1, Chýlek 1, Šulc 2, Kružík, Franěk 1, Hes, Železňák