HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
po 19.5.2003 | Zdroj: iDnes.cz

Frýdek-Místek se dočkal historického zlata

Až na šestý finálový pokus se házenkářům Frýdku-Místku podařilo vybojovat mistrovský titul. Poprvé v historii klubu se mohou radovat ze zlatých medailí a z poháru pro domácí šampiony.

Ve třetím finále české části interligy porazili pražskou Duklu vysoko 33:23 a ve finálové sérii tak vyhráli 3:0. Na mistrovském trůnu střídají "sousedy" z Karviné, kteří dohrávají sezonu s oslabeným kádrem a prázdnou klubovou pokladnou.

První gól třetí finále sice vstřelili hosté, ale Frýdek-Místek vzápětí začal své tažení za titulem. Obrovským náporem v úvodu se domácí dostali do pětigólového náskoku. V ofenzivě se prosazoval křídelník Kalous a z branky tým podporoval jistými zákroky Musil. Hosté se zvedli až za stavu 1:6, třemi góly zastavili hrozící debakl, jenže i nadále byli pouze v roli dotahujícího celku.

"Občas bylo znát, že nám scházeli čtyři velice kvalitní hráči, ale i tak mladý mančaft bojoval, jak se patří. Určitě jsme si nezasloužili nakonec prohrát o deset gólů, jenže takový je sport," řekl trenér Dukly Vladimír Haber.

Jeho týmu viditelně scházeli brankář Štochl i reprezentanti Čurda, Nocar a Zemánek, takže domácí ve 13. minutě po dalších trhácích vedli 10:4. "V některých chvílích jsme museli hráče až krotit, protože byli přemotivovaní. Nikdo soupeře nepodcenil, přesto se do naší hry vloudila řada chyb. Právě to nás vracelo zpátky na zem, že jsme nepolevili v soustředění," tvrdil kouč Frýdku-Místku Rastislav Trtík.

Pak jako by se domácí gólostroj zasekl. Frýdek-Místek kupil v útoku chyby a asi víc myslel na pobavení diváků, než na zvyšování náskoku. Dukla toho nenápadně využívala, přecházela do rychlých protiakcí a nemilosrdně trestala.

Hrubý z proskoku ve 26. minutě snížil na rozdíl gólu a trenér domácích Trtík si už chtěl brát oddechový čas, ale zpátky na lavičku jej posadil kanonýr domácích Valo. Necelé dvě minuty využil k tomu, aby tři své projektily poslal do sítě. "Mít v týmu takové hráče je radost," mnul si ruce Trtík.

Po přestávce ještě chvíli Pražané vzdorovali. Po půlhodině hry snížil Kotrč rychlým průnikem z křídla na rozdíl jediné trefy, pak se dvakrát ještě vyznamenal domácí brankář Kulhánek, ale to bylo ze strany hostů vše. Frýdek-Místek nastřílel během dvanácti minut deset branek v řadě a mohl začít slavit.

"Dlouho jsme byli vyrovnaným soupeřem mistru, ale závěr se nám nepovedl. Titul je ve správných rukou, protože Frýdek-Místek byl u nás jasně nejlepší v celé základní části interligy a v play off neztratil ani zápas," poznamenal Haber. Pár vteřin před koncem už na hřiště vběhli nedočkaví fanoušci a rozpoutalo se oslavné peklo.

"Všechno je to zásluhou propojení hráčů, realizačního týmu, vedení i sponzorů. Tohle letos u nás klapalo a proto jsme získali titul. Nebyla to žádná náhoda, že jsme pětkrát v řadě byli ve finále," říkal spokojený Trtík.

Výsledek - finále

Frýdek-Místek-Dukla Praha 33:23 (18:14)

Nejvíc branek: Valo 11, Kovář 6/2, Kraus 5, Dostalík a Kalous po 3 - Piskač a Kotrč po 5, Böhm a Bártek po 3, Bouček 3/1, Rozhodčí: Haščík, Oťapka. Sedmimetrové hody: 2/2 - 1/1. Vyloučení: 1:2. Diváci: 7160. Konečný stav série: 3:0.