HCB Karviná
Ostatní
st 29.6.2022 | www.handball.cz

Házenkářem sezony 2021/2022 se stal Mrkva, mezi trenéry nejlepší Brůna!

Nádherná vítězství i bolavé porážky. Sezona 2021/2022 přinesla euforii, zklamání i spoustu famózních individuálních výkonů. Jak dopadly výsledky tradiční ankety Házenkář/ka sezony, které jste se mohli dozvědět už minulý týden ve speciálním přenosu na sociálních sítích?

Hlasy byly sečteny, pořadí rozpočítáno. O dvou kategoriích: Osobnost Extraligy a Osobnost MOL Ligy rozhodovali fanoušci na sociálních sítích Českého svazu házené, ostatní kategorie byly určeny na základě odevzdaných hlasovacích lístků klubů obou nejvyšších soutěží, reprezentačních trenérů, vedení Českého svazu házené a novinářů, kteří dění v házené dlouhodobě reflektují.

Letošní ročník se nesl ve znamení několikadenního příspěvkového přenosu na sociálních sítích, který vyvrcholí předáním cen na prvním kvalifikačním utkání seniorských reprezentací, nic vám tak neunikne. A jak tedy vypadá pořadí jednotlivých kategorií?

Talent sezony – Lukáš Mořkovský

Foto: Hanka Vrbková (Česká házená)

Začínáme oceněním Talentu sezony 2021/22 v mužské kategorii, tedy cenou pro kometu uplynulého ročníku. Letošní házenkářský rok nabídl mnoho objevů, které se neztratily ani na reprezentační úrovni. O počtu talentů svědčí i to, že hlasování bylo velmi těsné.

Vítězem kategorie Talent sezóny 2021/22 se stal zuberský Lukáš Mořkovský. Ten prožil snový ročník, když se ve svých 20 letech napevno usadil v základní sestavě Zubřanů. V 35 extraligových zápasech nastřílel celkem 243 branek, čímž se stal nejlepším střelcem ligy. Jenom tak potvrdil předešlý ročník, ve kterém se s 157 nastřílenými brankami rozhodně neztratil. Navíc výrazně dopomohl Zubří po čtyřech letech k bronzu. Mořkovský si svými výkony vysloužil i opětovnou pozvánku do reprezentace, v bojích o mistrovství světa ale příležitost nedostal.

Vyhlašovací video naleznete tady

Lukáš Mořkovský: „Určitě jsem za to rád, vůbec jsem to nečekal. Je to další motivace do následujících let, abych na sobě dál pracoval a zlepšoval se. Jsem za výhru vděčný a rád.“

1. místo: Lukáš Mořkovský (HC ROBE Zubří)
2. místo: Matěj Havran (HC ROBE Zubří)
3. místo: Mathias Choleva (SKP Frýdek-Místek)

Dívčí talent sezony – Natálie Kuxová

Foto: Česká házená

Stejně jako v kategorii mužů se i v ženských celcích první reprezentační sezona mezi dospělými mnohým hráčkám povedla. Některé z nich dostaly příležitost nakouknout navíc na světový šampionát či tradiční přípravný turnaj v Chebu a rozhodně se v konfrontaci neztratily. I tady bylo hlasování poměrně těsné.

Anketu o dívčí talent sezony 2021/22 ovládla Natálie Kuxová z Olomouce. Teprve 18letá levá spojka dostala pod koučem Liborem Malínkem mnoho prostoru a zužitkovala jej celkem 109 góly v 29 zápasech. Z pozice nejlepší střelkyně týmu dopomohla Hanačkám k zisku bronzové medaile, kterou Zora získala poprvé od roku 2017. Kuxová navíc patří k pilířům české juniorské reprezentace, která aktuálně skvěle bojuje na mistrovství světa ve slovinském Celje. V kádru národního týmu do 20 let jsou i další dvě hráčky z trojice největších dívčích talentů: Charlotte Cholevová a Kristýna Königová.

Natálie Kuxová: „Chtěla bych poděkovat všem trenérům, kteří se na tom podíleli a mají na ocenění největší zásluhu. Pak samozřejmě kamarádkám a rodině, bez jejich podpory by to nešlo. Ale hlavně děkuji trenérům, dali mi hodně.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Natálie Kuxová (DHK Zora Olomouc)
2. místo: Charlotte Cholevová (DHK Baník Most)
3. místo: Kristýna Königová (Házená Kynžvart)

Hráčka MOL Ligy – Veronika Galušková

Foto: DHC Plzeň

Na řadu přichází vyhlášení nejlepší hráčky MOL Ligy. A že se bylo na co v ženské interlize dívat! Mostu k devátému titulu v řadě dopomohl příchod velezkušené Ivety Korešové, velkým překvapením pak byly dva západočeské týmy. Zatímco Kynžvart při premiérové účasti v nejvyšší soutěži těsně na medaile nedosáhl, Plzeň si došla až pro stříbro, což je nejvýraznější úspěch v její klubové historii.

A právě ze západočeské metropole je vítězka kategorie. Veronika Galušková se po pěti letech vrátila z pražské Slavie do Plzně a byla jednou z hlavních postav úspěšného tažení sezonou. 231 branek z 30 interligových zápasů je doposud její nejlepší počin v ženské kategorii, který potvrzuje instinkt střelkyně-zabijáka. Levoruká spojka se zkušenostmi z reprezentačních duelů se navíc v jednom týmu sešla se svojí sestrou Dominikou a sestřenicí Lindou a slavila tak opět stříbrné medaile. Zatímco během ročníku 2020/21 to bylo v dresu sešívaných, letos za svůj mateřský klub.

Veronika Galušková: „Chtěla bych poděkovat trenérům, protihráčkám a všem, kteří mohli hlasovat a hlasovali pro mě jakožto pro nejlepší hráčku. Myslím, že mi k nejlepší hráčce sezony MOL Ligy pomohlo také ocenění za nejlepší střelkyni interligy. Ale není to věc, na kterou koukám, osobní statistiky moc nesleduji a na hřiště vstupuji bez těchto informací a spíš se je postupně dozvídám až od rodiny a tribuny.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Veronika Galušková (DHC Plzeň)
2. místo: Iveta Korešová (DHK Baník Most)
3. místo: Tereza Pokorná (Sokol Písek)

Hráč Extraligy – Lukáš Mořkovský

Foto: HC Robe Zubří

Veronika Galušková střelecky řádila v MOL Lize, ale co Extraliga? Mužská nejvyšší soutěž byla letos velmi napínavá. Například Plzeň stála ve čtvrtfinále a semifinále jeden zápas na kraji vyřazení, nakonec dokázala obě série zvrátit. Zatímco Zubří přes sedmimetrové hody v pátém duelu skolila, na Karvinou již nestačila a bere po čtyřech letech stříbrné medaile. A právě z Valašska a Slezska jsou dle házenkářské komunity tři nejlepší hráči Extraligy.

V těsném souboji si nakonec ocenění Hráče Extraligy pro sezonu 2021/22 převezme Lukáš Mořkovský! Pro něj jde v rámci ankety již o druhé ocenění a jenom to potvrzuje, jak výjimečným hráčem je. O osm branek uhájil post nejlepšího extraligového střelce před Vojtěchem Patzelem a svými odvážnými průniky a střelami dlouho trápil favorizovanou Plzeň v semifinále. Po předchozím ročníku, kde nastupoval v dresu Zubří ještě jako dorostenec, tak prožil snovou sezonu, a i díky jeho gólům berou Valaši po čtyřech letech už zmiňované bronzové medaile.

1. místo: Lukáš Mořkovský (HC ROBE Zubří)
2. místo: Vojtěch Patzel (HCB Karviná)
3. místo: Dominik Solák (HCB Karviná)

Osobnost MOL Ligy – Veronika Galušková

Foto: DHC Plzeň

Přecházíme k vyhlášení Osobnosti MOL Ligy. O samotném vítězi této kategorie rozhodli fanoušci hlasováním na sociálních sítích České házené a to na základě nominace tří hráčů s nejvíce hlasy expertů. Mezi první trojku se dostalo mostecké duo Iveta Korešová a Dominika Müllnerová, obě hráčky pak doplnila plzeňská Veronika Galušková.

A nakonec se vítězkou stala právě Veronika Galušková, která si uzmula po nejlepší hráčce MOL Ligy také další ocenění Osobnosti! Dá se říci, že právě na spojce s reprezentačními zkušenostmi celá Plzeň v čerstvě uplynulém ročníku stála. Už v roce 2017 byla Galušková vyhlášena talentem roku, to ještě bojovala v dresu pražské Slavie. Během pěti let se vypracovala v lídryni a po návratu zpět do mateřské Plzně ukázala, že stále má kam růst. O její oddanosti k házené svědčí i to, že přes dva roky hraje s únavovou zlomeninou holenní kosti, kterou dle svých slov ale vyřeší až po kariéře.

Veronika Galušková: „Z toho ocenění mám obrovskou radost. Když jsem se koukala na konkurenci, která byla při hlasování, byla jsem hodně mile překvapená, že mě diváci a fanoušci zvolili. Mám vážně obrovskou radost.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Veronika Galušková (DHC Plzeň)
2. místo: Iveta Korešová (DHK Baník Most)
3. místo: Dominika Müllnerová (DHK Baník Most)

Osobnost Extraligy – Miroslav Jurka

Foto: HC Robe Zubří

Kdo se stal největší extraligovou osobností uplynulé sezony? I v letošním ročníku se našlo mnoho hráčů, kteří táhli svůj tým a byli výraznou postavou české házené nejenom na hřišti. Do výběru házenkářské komunity se dostal Tomáš Petržala, velezkušený brankář pražské Dukly, Jan Stehlík, jeden z tahounů Plzně, a Miroslav Jurka, který se vrátil na sklonku kariéry do Zubří.

Fanoušci na Facebooku České házené nakonec rozhodli o vítězi, kterým se stává Miroslav Jurka! Ten se po posledním evropském šampionátu rozhodl ukončit reprezentační kariéru a posléze ukončil i vrcholovou kariéru v české Extralize. Ve svých 34 letech byl pátým nejlepším střelcem soutěže, také jeho 158 branek za 36 zápasů drželo Zubří na špičce. Celkem Jurka odehrál celkem 97 zápasů za reprezentaci a nechyběl tak prakticky u žádných nejdůležitějších milníků moderní české házenkářské historie. Po kariéře se chce věnovat rodině, dokončit dálkově studium a pokračovat v práci učitele.

Miroslav Jurka: „Je to hezký konec kariéry. Líbilo se mi, že svoje favority vybírali hráči, kapitáni týmů i novináři a pak také diváci. O to si vítězství vážím víc.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Miroslav Jurka (HC Robe Zubří)
2. místo: Tomáš Petržala (HC Dukla Praha)
3. místo: Jan Stehlík (Talent Tým Plzeňského kraje)

Trenér/ka sezony – Michal Brůna

Foto: Ivo Dudek (HCB Karviná)

Ocenění pro nejlepší extraligové a interligové hráče i hráčky máme za sebou, kdo se ale stal nejlepším trenérem uplynulé sezony 2021/22? Zajímavostí je, že se dva ze tří vloni oceněných koučů dostali opět mezi první trojku. A v hlasování se navíc o první místo přetahovali trenéři z celků, jež pojí dlouhá rivalita.

Ocenění pro Trenéra sezony nakonec získává karvinský Michal Brůna! Ten se po úspěšné hráčské kariéře přesunul před dvěma lety do role trenéra, krátce nato se stal i prezidentem karvinského klubu. Pod jeho vedením nakonec Baník dotáhl finálovou sérii proti Plzni do vítězného konce a po čtyřech letech se titul navrátil zpět do Slezska. Včetně play off odehrála Karviná celkem 32 extraligových duelů, přičemž prohrála jenom pětkrát. Brůna tak o jedno místo vylepšil loňské umístění ve stejné anketě, tehdy skončil za Michalem Tonarem, jenž se letos umístil jako třetí.

Michal Brůna: „Samozřejmě mě ocenění potěšilo vzhledem k tomu, že mě oceňovali moji kolegové. Vím, že jsem mladý trenér, ocenění je každopádně hlavně zásluha mých svěřenců.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Michal Brůna (HCB Karviná)
2. místo: Peter Dávid (HC Robe Zubří)
3. místo: Michal Tonar (HC Dukla Praha)

A přecházíme ke královské kategorii. Kdo se stal nejlepším českým házenkářem a házenkářkou v uplynulé sezoně? Virbl prosím, vyhlašujeme.

Házenkářka sezony – Veronika Malá

Foto: IHF/Kolektiff

Ženská házená zažila na konci sezony v Česku pořádný boom. Po individuální stránce prožily dost možná nejlepší ročníky Veronika Malá v Bietigheimu, která nepoznala hořkost porážky a brala s týmem treble, Markéta Jeřábková s Janou Knedlíkovou pak s norským Kristiansandem získaly kromě titulu v domácí lize i zlaté medaile v Lize mistrů. První jmenovaná se navíc stala nejlepší střelkyní Final4 Ligy mistryň.

První místo v kategorii Házenkářka sezony si nakonec odnáší Veronika Malá! Levé křídlo a jedna z opor české reprezentace zazářila už na mistrovství světa ve Španělsku, kde si mimo jiné v duelu proti Kongu dovolila velmi stylové zakončení rychlého protiútoku, sezonu pak ale hlavně završila fantastickým úspěchem v německém Bietigheimu. Ten proletěl domácí ligou bez jediné porážky, zvládl i Final4 německého poháru a co víc, připsal si i zlato v Evropské lize! Proto se jedná o suverénně nejúspěšnější sezonu celku z jihozápadu Německa, stejně tak i o doposud nejlepší ročník v kariéře Veroniky Malé.

Veronika Malá: „Jsem velice ráda, že k vám mohu dnes touto formou mluvit. Sezona pro mě byla výjimečná a jednoznačně ji můžu označit jako nejúspěšnější ročník v mé dosavadní kariéře. Vyhrát všechny ty trofeje, být platnou hráčkou týmu a sdílet všechny momenty s vámi bylo pro mě opravdu speciální. Chtěla bych poděkovat rodině, příteli a přátelům za podporu. Mým spoluhráčkám a trenérům v Bietigheimu, kteří mi vytvářejí příjemné prostředí, kde se mohu zlepšovat každý den. Honzovi Mühlfeitovi za mentální koučink, mému manažerovi Gerhardovi, mé poděkování míří také za spoluhráčkami do reprezentace a celému realizačnímu týmu. Věřím, že ty největší úspěchy máme ještě před sebou. A děkuji i Českému svazu házené, že se pro náš sport snaží dělat jen to nejlepší. Rozhodně chci poděkovat vám všem, kteří jste pro mě v anketě Házenkářka sezony hlasovali. Věřím, že se vám moje hra bude líbit i dál. Ještě jednou díky moc.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Veronika Malá (SG BBM Bietigheim)
2. místo: Markéta Jeřábková (Vipers Kristiansand)
3. místo: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand)

Házenkář sezony – Tomáš Mrkva

Zbývá vyhlásit poslední kategorii a to Házenkáře sezony. I mužská kategorie měla letošní ročník velmi zajímavý. V lednu odehrála fantastický evropský šampionát, národní tým dělila od postupu z náročné skupiny jenom jedna branka, jeden gól pak rozhodl i o tom, že se reprezentace nekvalifikovala na mistrovství světa. Oproti loňsku se na prvních třech místech umístili házenkáři hrající výlučně v zahraničí.

Prvenství v kategorii Házenkář sezony si odnáší brankář Tomáš Mrkva! Karvinský odchovanec se kvůli zranění Martina Galii vyšvihl do role jedničky reprezentace. V úvodním duelu Eura proti Španělsku byl navíc oceněn hráčem utkání a po celý šampionát byl oporou týmu, stejně tak i v baráži o mistrovství světa. Od července 2022 bude navíc v německé bundeslize měnit působiště, po třech letech opustí Bergischer a přesune se do Kielu, který trénuje krajan Filip Jícha.

Tomáš Mrkva: „Prvně bych chtěl všem, kteří mě podpořili a vyjádřili mi svou přízeň, moc a moc poděkovat. Ocenění pro Házenkáře sezony si velmi vážím a je to pro mě obrovská čest. Po individuální stránce si opravdu nemám na co stěžovat a na nové angažmá v Kielu se moc těším. Uplynulý ročník ale přinesl také několik zklamání. Určitě si všichni vzpomeneme na nepovedený postup ze skupiny na EURU a nepovedenou baráž proti Severní Makedonii, kde nám chyběl jeden jediný, respektive dva góly. Bohužel už s tím nic nezmůžeme a jediné, co nám zbývá, je nadále poctivě pracovat a příště být úspěšnější. Na závěr bych chtěl ještě jednou všem poděkovat a naším mládežnickým reprezentacím, které aktuálně jsou a nebo teprve budou na šampionátech, popřát hodně štěstí.“

Vyhlašovací video naleznete tady

1. místo: Tomáš Mrkva (Bergischer HC)
2. místo: Matěj Klíma (VfL Lübeck-Schwartau)
3. místo: Tomáš Babák (Bergischer HC)