HCB Karviná
Juniorské týmy
čt 6.6.2002 | Zdroj: iDnes.cz

Karvinská házená se ocitla na rozcestí, kam se vydá?

Pelech: Nemá cenu po Evropě pouze pošilhávat

Chodí zachmuřený, v běhu vyřizuje telefonáty, schůzka střídá schůzku. Miroslav Pelech manažer házenkářského zázraku z Karviné prožívá perné období. "Do týdne bych chtěl mít jasno, jakou cestou se vydáme," říká Pelech. "Buď do sezony půjdeme jako špičkový klub světové úrovně, nebo se vrátíme o třináct let zpátky a zaměříme se na mládež."

Spočítal jste, že na supertým potřebujete 20 až 24 milionů korun. Kde je chcete sehnat?

Je to složité a náročné. Sondujeme situaci v regionu, na městském úřadě, všude. Třeba městu děláme ohromně pozitivní reklamu, tři roky se o nás neřeklo křivé slovo. O víkendu jsem koukal na přímý přenos kvalifikačního zápasu Chorvatska s reprezentací a o Karviné se tam mluvilo skoro pořád. Jak hrála Ligu mistrů, jak bojovala s Laškem, kolik hráčů má v reprezentaci, kolik jich je zraněných, že bude odveta v Karviné. Pokud tohle lidé nechtějí vidět, není něco v pořádku.

Kdo by se měl na rozpočtu podílet?

Představu mám takovou: osm milionů město, osm milionů titulární a hlavní partner a dalších osm milionů bychom mohli sehnat z reklamní činnosti, služeb a tak dál.

Partnera v hledáčku máte?

První nabídka bude směřovat na společnost Karbon Invest. Náš klub byl vždycky svázaný s hornictvím a Karbon před lety házenou v Karviné zakládal. Má sílu, pozitivní image, je svázaný s regionem. Nikoho jiného v kraji bohužel nevidím.

V basketbalu se pro mezinárodní pohár spojila Sparta Praha s Nymburkem. V házené by to nešlo?

Zajímavá myšlenka, také jsem se jí zabýval. Spojit síly s Frýdkem-Místkem a udělat silný tým, který by se zviditelnil v Evropě.

Jste velcí rivalové, je to reálné?

Po letech soupeření převládá zdravý rozum. Je to jen v mé hlavě, s nikým jsem nejednal, ale představte si, co by to znamenalo pro reprezentaci. Vždyť nejlepší hráči a trenéři jsou momentálně v regionu.

Pokud sloučení nevyjde, ale podmínky na silný tým budou. Posílíte?

Ano, uvažujeme o vysokém gólmanovi, pravém křídle schopném zaskočit na spojce a úderné spojce. V hledáčku jsou brankáři Meluš a Petr Štochl, křídla Čurda, Kraus a Polakovič a spojka Tallo.

A podaří se udržet Radčenka?

Pokud půjdeme cestou silného klubu, tak ano.

A když ne?

Tak se vrátíme k mládeži a špičkoví hráči, nejen Radčenko, budou muset jít za výdělkem do zahraničí. Oni si ty peníze zaslouží, hráčská kariéra je krátká, nechceme je držet v klubu násilím. Byl by to ohromný krok zpátky, ale jinak by to nešlo.

A kouč Hargaš? Ten zůstane i když půjdete mládežnickou cestou?

Ano, na obě varianty jsme s trenérem domluveni