HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
čt 21.6.2012 | Týdeník Horník

Kostelník: Udržet kádr je těžké

KARVINÁ – Házenkářský klub HCB OKD Karviná řeší v letní přestávce situaci v hráčském kolektivu. Udržet pohromadě kompletní bronzový tým z nedávno skončené sezony je nemožné, manažer klubu Martin Kostelník ale věří, že Baníku se podaří s klíčovými hráči dohodnout.

Nedávno skončila sezona. Jak ji hodnotíte? Vstupovali jsme do ní s výraznými změnami v sestavě (odešli Łyźwa, Hanták, Mrózek, Faith či Bałwas), k nim se začátkem roku 2012 přidaly i změny ve vedení klubu. Za cíl jsme si před sezonou stanovili zisk bronzové medaile a to se povedlo. Při pohledu na výslednou tabulku je v nás ale určitá hořkost nad ztrátou bodů v některých utkáních. Vždyť nás od titulu dělilo nakonec jen pět bodů, od stříbra dokonce dva. To je pro nás výzvou do další sezony. Tu minulou hodnotíme jako úspěšnou – vytyčený cíl jsme splnili, vyrovnali jsme se v jejím průběhu s nebývale velkou marodkou a zapojili do kádru i juniorské reprezentanty.
Za to, že jsme tuto sezonu mohli úspěšně absolvovat, náleží obrovské poděkování nejen našemu generální mu partnerovi, společnosti OKD, a.s., a městu Karviná, ale i ostatním partnerům a sponzorům. Jsme nesmírně rádi, že jim není karvinská házená lhostejná a i přes celoevropsky nejistou hospodářskou situaci jsou ochotni podporovat náš klub. Za to jim ještě jednou patří obrovský dík.

Jaká je pár dnů po skončení extraligového ročníku situace v klubu?

Jako každý rok hektická. Jednáme na všech frontách. Řešíme již obligatorní odchody i případné doplnění hráčského kádru. Vždyť za poslední dva roky tým opustilo deset klíčových hráčů (předminulou sezonu Mrkva, Šulc, Ivanov, Pavlíček a Zdráhala). Což je počet, a především hráčský potenciál, který by asi nikdo nebyl schopen kompenzovat. Jsme hrdi na to, že se nám stále daří zapojovat nové a nové hráče do extraligového týmu. Samozřejmě, je to čím dál těžší, ale snažíme se a v našem úsilí budeme pokračovat. V minulém týdnu prodloužili smlouvu trenér Trtík a Vojta Petrovský. Předtím jsme již byli domluveni s klíčovými hráči Vančem, Hanischem, Chudobou, Mlotkem a Krahulcem. S ostatními ještě jednáme.

Stanovili jste si s trenérem Trtíkem při jednáních o podobě kádru priority?

Ano, snažíme se udržet především mladé odchovance, a pak hlavně zkušené a klíčové hráče. Tým bychom rádi ještě doplnili o pár zkušených hráčů, kteří by dokázali v krizových momentech vnést do týmu herní klid a jistotu.

A daří se to?

Prakticky všem hráčům kádru skončila v červnu smlouva a ti, kteří měli zajímavé nabídky odjinud, si v několika případech vybrali zahraniční angažmá. Tato jejich rozhodnutí musíme akceptovat a se vzniklou situací se vyrovnat. Chápeme, že motivací každého hráče je zahrát si atraktivní zahraniční ligu a nějakým způsobem se i fi nančně zajistit. Při budování kádru pro další sezonu chceme zohlednit i počet hráčů, kteří s námi budou mít uzavřenou smlouvu. V minulosti byl Baník zvyklý mít smlouvy s velmi širokým kádrem hráčů. To už je v tuto chvíli za námi. V nové sezoně dojde k nutnému zeštíhlení kádru, kterým se také snažíme reagovat na ekonomickou situaci okolo nás.
A abych upřesnil odchody, tak jsou to brankář Drápal, Kružík (oba Topolčany), Požárek (Piotrków) a další gólman Lefan (Mylhúzy). O třetím gólmanovi Adamíkovi jednáme s Lovosicemi. Na postu brankáře budeme mít asi největší problém, neboť jsme s ním pro tuto sezonu počítali.