HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
čt 2.9.2010 | Redakce

ME z pohledu Jaroslava Hudečka

Nedávno proběhlo v Černé hoře Mistrovství Evropy dorostenců. Jaroslav Hudeček u tohoto týmu působí jako asistent trenéra Pavla Faráře. I z našeho klubu byli na mistrovství tři hráči a trenér Hudeček proto připravil hodnocení ME ze svého pohledu. I s ohledem na to jak si vedli právě naši hráči.

Družstvo dorostenců ČR 18 se zúčastnilo ME, které se konalo v Černé Hoře ve dnech 12. 8. - 22. 8. 2010. Může nás těšit fakt, že na tomto ME náš klub reprezentovali 3 hráči. Jedná se o Mlotka Slavomíra (hrál na LS - SS i PS !!), který na šampionátu patřil k oporám a ústředním postavám družstva. Dále Užek Jan (pivot), který rovněž patřil k hráčům základní sestavy a k hlavním pilířům v obranné činnosti. Třetím hráčem byl Krahulec David, který u nás hostuje v SCM z oddílu Velké Bystřice. Rovněž i David patřil k hráčům základní sestavy a dlouho se držel i v čele tabulky nejlepších střelců ME.

Všichni jmenovaní reprezentovali nejen naši vlast, ale i náš klub tím nejlepším způsobem, jak na hřišti, tak i mimo ně. Na šampionát jsme odjížděli s cílem postoupit ze skupiny a zajistit si tak účast na MS v Argentině v roce 2011. Škoda, že se našemu družstvu nepodařilo postoupit ze základní skupiny a tím si splnit první postupný cíl. Tato kategorie totiž nemá kvalifikaci na MS!! Jen prvních 9 družstev z ME má zajištěný postup na MS. Byla by to další obrovská zkušenost pro všechny naše hráče v jejich herním růstu. Nyní musíme čekat zda se některá země nepřihlásí a my pak dostaneme šanci jako náhradníci.

Za nesplněním našeho cíle vidím několik důvodů. V první řadě by mělo mít družstvo společnou i fyzickou přípravu. Musíme si uvědomit, že ME, nebo MS se konají na začátku srpna a příprava musí začít již v červenci. V tomto období bohužel netrénuje ani řada extraligových družstev a tak se každý hráč připravuje individuálně. Ve společné přípravě se pak již věnujeme herním činnostem a v průběhu šampionátu kdy hráči sehrají během 10 dnů 7 nesmírně náročných utkání, fyzické síly rychle docházejí.
Dalším důvodem je slabší úroveň naší I. ligy staršího dorostu a rovněž fakt, že se talentovaní hráči neobjevují ve vyšších soutěžích jako je I. nebo II. liga mužů. Řada hráčů se v průběhu soutěže nedostane do situace kdy musí dohánět náskok soupeře. Mohou si v utkání dovolit věci, které se na reprezentační úrovni tvrdě trestají, ale v naši soutěži to zvládnou, protože těchto chyb nedokáží soupeři využít. Najednou proti nim stojí stejně vysocí a v mnoha případech vyšší i váhově těžší hráči, kteří jsou na stejné, případně na vyšší úrovni. Z toho pak pramení i psychická odolnost hráčů.
Naše družstvo silně poznamenala zbytečná remíza s družstvem Švýcarska a další den těsná prohra se Slovinskem. Ke cti hráčů však nutno říct, že se zvedli a bojovali dál, protože každé vítězství na šampionátech je velice cenné!!

Na šampionátu byla vidět celá řada obranných systémů. Celky z jihu využívaly OS 1 : 5, který se blížil OS 1 : 2 : 3. Severní celky pak preferovaly uzavřenější OS 0 : 6. Naše družstvo střídalo 3 OS, vždy po rozboru hry našeho soupeře. Švýcarsko jsme zaskočili OS 2 : 4, Slovinsko, Černou Horu, Portugalsko OS 0 : 6, na Rusko jsme střídali OS 0 : 6 a 1 : 5.

Z těchto obranných systémů jsme pak přecházeli do rychlých útoků. Myslím, že naše družstvo mělo jako jedno z mála perfektně propracovaný přechod do RÚ!! V postupném útoku jsme se dokázali prosadit z prostoru spojek, ale v řadě utkání jsme se potýkali s úspěšností střelby. Rovněž nám vázla spolupráce spojek s pivoty a i naše křídla měla velice nízkou úspěšnost střelby 58%.

Pro všechny byl tento šampionát opravdu přínosem a věřím, že si hráči nabyté zkušenosti vezmou k srdci a budou pracovat na zvýšení herní výkonnosti s ještě větším úsilím. Nabyté poznatky pak převedou do svých oddílů a hlavně podají pravdivé informace svým spoluhráčům co nám ještě chybí k absolutní špičce.
Nás může těšit fakt, že ten rozdíl je jen minimální a pevně věřím, že v případě další konfrontace budou výsledky tohoto družstva ještě lepší. Hranice mezi úspěchem, či neúspěchem je velice tenká. Stačí jedna zbytečná i když těsná porážka a veškeré plány jsou ztraceny.

Naše družstvo v konečném pořadí obsadilo 11 místo. Jak hodnotit toto umístění? Zklamání určitě i pro nás, ale ve vyrovnanosti jednotlivých družstev toto umístění nejde hodnotit jako propadák. Pro naše hráče to byla první velká akce a oni draze zaplatili za svou nezkušenost!! Musíme si uvědomit fakt, že my nemáme družstvo kadetů jako Švýcarsko, Dánsko, Rakousko atd. Tyto celky jsou spolu již třetí rok a mají na svém kontě 25 mezistátních utkání!! Naše družstvo je spolu teprve 10 měsíců a proto věřím, že v dalším období dokáží hráči tyto zkušenosti využít.

Přehled našich výsledků:

základní skupina

1) ČR 18 : Švýcarsko 18 27 : 27 (13:12)
Mlotek 2, Krahulec 5/2, Užek 1.

2) ČR 18 : Slovinsko 18 35 : 37 (14:17)
Mlotek 3, Krahulec 13/7, Užek 0.

3) ČR 18 : Island 18 37 : 41 (21:21)
Mlotek 3, Krahulec 10/5, Užek 0.

Skupina o 9 - 16 místo

4) ČR 18 : Černá Hora 18 38 : 27 (16:16)
Krahulec 1, Užek 0, Mlotek nehrál - zraněn.

5) ČR 18 : Portugalsko 18 29 : 21 (15:12)
Mlotek 5/1, Krahulec 3, Užek 1.

utkání o 9 - 12 místo

6) ČR 18 : Rusko 18 22 : 23 (13:13)
Mlotek 1, Krahulec 7, Užek 0.

utkání o 11 - 12 místo

7) ČR 18 : Island 18 32 : 30 (18:13)
Mlotek 4, Krahulec 6, Užek 4.