HCB Karviná
Rozhovory
út 4.4.2017 | Redakce

”Můžeme překvapit” říká Marek

Před rozhodujícím utkání čtvrtfinálové série play off jsme se sešel s Markem Monczkou, který je letos jedním z hlavních tahounů týmu. Je totiž našim nejlepším střelcem, druhým nejlepším střelcem extraligy a i v této sérii je zatím nejlepším kanonýrem s 31 brankami. Zastínil tak i nejlepšího střelce extraligy Jiřího Motla, který se v sérii zatím trefil dvacetkrát.

Marku, jak se stalo, že jste z pozice střední spojky na které jste hrával v mládežnických kategoriích najednou stal "ostrou" spojkou na které stojí spíše zakončování?
Ani nevím, nějak to postupně přišlo samo. Začalo to už na Slovenskou v Nových Zámcích. Tam jsem sice taky odcházel jako střeďák a nakonec jsem skončil na levé spojce a dával jsem poměrně dost branek.

A kde se cítíš lépe?
Abych pravdu řekl tak asi na krajní spojce. Na středu je to těžší, musíte více tvořit hru, přemýšlet nad tím. Na té krajní spojce je to, z tohoto pohledu, jednodušší. Musíte střílet góly ale není tady ta odpovědnost za hru jakou má střední spojka.

Evidentně se ti daří, když jsi například v této sérii zatím úspěšnější i než nejlepší střele extraligy Jirka Motl.
My jsme měli za úkol právě bránit hlavně Motla a vypadá to, že se nám to, zejména v zápasech na naší palubovce, i podařilo. Je fakt, že to měl těžké, protože například další střele Klimt je po zranění a zatím se spíše rozehrává a i to nám pomohlo.

Jak vidíte šance před rozhodujícím zápasem?
Je to otevřené. Lovosice sice jsou favoritem ale po těch dvou našich dobrých zápasech v Karviné můžou trochu znejistět. Bodou sice v domácím prostředím ale chystají se i naši fanoušci, kteří by nám mohli pomoct. Bude to tak 50 na 50. Oni musí a my můžeme překvapit. A věřím že můžeme.

Škoda že jste nedokázali dotáhnout k vítězství první zápas v Lovosicích. Tam nechybělo moc, ne?
To je pravda, škoda toho. Na začátku nám domácí utekli - my nedali snad z osmi útoků branku a vyloženě jsme rozchytali Artura v brance. Ten náskok jsme potom stahovali a před koncem jsme i vyrovnali ale to nás stálo spoustu sil a na dokonání obratu už to nebylo. V koncovce jsme udělali nějaké hloupé chyby a kdybychom měli zkušenější kádr, tak by to možná klaplo.

Ještě k tomu Arturovi Adamíkovi - vy se výborně znáte, hráli jste spolu vlastně od minižáků. Je to pomoc?
Tak to je těžké, já znám sice dobře jeho ale platí to i naopak. Takže to vždy záleží na momentální formě, na pohodě v jaké je on nebo já. Máme ale dost mladších hráčů, které Artur zase tak nezná a tak to třeba vyjde. Doma se nám dařilo a v obou zápasech jsme ho vlastně vyhnali z branky. Tak uvidíme jak to bude zase u nich, třeba už si nebude tak jistý. :-)

Zastavil bych u absencí v týmech - nám chybí Honza Užek a i jim Jan Landa. Co myslíš že je větší oslabení?
Není to jednoznačné ale myslím, že větším oslabení je neúčast Ujina (Honzy Užeka). On Landa je spíše obranář a není, na rozdíl od Honzy, tak dobrý v útoku. Ještě že máme kvalitního druhého pivota, Libora Hanische. Má to sám složité ale statečně se s tím rve a dokáže Honzu nahradit.

Už jsme se dotkli toho, že se chystá autobus fanoušků z Karviné. Chtěl bys jim něco vzkázat? Jak vnímáte jejich podporu?
Musím říct, že není fráze že fanoušci jsou vlastně sedmým hráčem na hřišti. Je to opravdu tak a podporu fanoušků na hřišti určitě cítíme. Tím bych jim chtěl poděkovat a pozvat je aby do Lovosic přijeli v co největším počtu. Už to, že kvůli nám někdo váží cestu přes celou republiku, je povzbuzením. Domácí fandové sice budou mít velkou převahu, ale na druhou stranu ti naši umí opravdu hlasitě povzbuzovat a nám to hodně pomáhá.

Marku, děkuji za rozhovor a přeji vše nejlepší v sobotním utkání.