HCB Karviná
Reprezentace
út 25.5.2010 | Jaroslav Hudeček

Reprezentace dorostenců vybojovala postup na ME!

Dorostenci ČR 18 se zúčastnili v Dánském Koldingu ve dnech 21. 5. – 23. 5. 2010 kvalifikace o postup na ME v Černé Hoře. Náš oddíl měl v širší nominaci čtyři zástupce: Slavomír Mlotek, David Krahulec (starší dorost HCB), Jan Užek a Lukáš Kanaloš (mladší dorost HCB).

Z výše jmenovaných nezasáhl do zápasů jen Lukáš Kanaloš, který měl na postu pravého křídla silnou konkurenci v Davidu Krahulcovi. Ten společně s Mlotkem a Užekem patřili k nejlepším hráčům celé kvalifikace. Ve všech utkáních podávali vynikající výkony a velkou měrou se podíleli na postupu naši reprezentace na ME.

ČR - Rumunsko 42 : 25 (17:10)

Naše družstvo se v prvním utkání kvalifikace střetlo s celkem Rumunska, který výškovou i fyzickou převahou naháněl strach. Po nervózním začátku se naši hráči rozehráli k vynikajícímu výkonu a družstvo Rumunska porazili vysokým rozdílem.
Vycházeli jsme z výborné obrany a po zisku míče pak soupeře doslova drtili rychlým útokem. Ze 42 branek jsme vstřelili 20 z rychlého útoku!!

Sestava: Machalický (Jičín ), Pyško (FM) - Krahulec 7, Mlotek 5, Užek 4 (HCB), Sýkora, Syřínek 3 (oba D.Praha), Vocásek 6/1, Babák 7/5, Zeman 7, Drbohlav 1, (všichni Jičín), Škvařil 1, Strýc 1, (Plzeň), Šlachta (Zubří).

ČR - Rakousko 26 : 29 (15:15)

Ve druhém utkání nás čekalo družstvo Rakouska, které prohrálo s domácím Dánskem rozdílem 16 branek. Varovali jsme naše hráče aby nepodcenili soupeře, protože každé utkání je jiné!! Pevně věřím, že v hlavách hráčů se honily myšlenky typu - není co řešit atd. Bohužel jsme s tímto pocitem vstoupili do utkání a od první minuty jsme tahali za kratší konec. Po celou dobu jsme pak nenašli recept na výborně hrající hráče Rakouska a odešli jsme poraženi.
Hlavně na postu spojek jsme se nemohli prosadit proti agresivní obraně a výrazně jsme zaostávali v úspěšnosti střelby: ČR pouze 24% - Rakousko 52%!!
Soupeř nám eliminoval i naši nejsilnější zbraň, rychlý útok, ze kterého jsme vstřelili pouze 6 branek. Všichni jsme si byli vědomi faktu, že při našem vítězství jsme již měli zajištěn postup na ME. Porážkou jsme si naši cestu na ME velice zkomplikovali. Museli jsme věřit, že Rumunsko porazí Rakousko, nebo my musíme porazit favorita naší skupiny domácí Dánsko.

Sestava: Machalický (Jičín), Pyško (FM) - Krahulec 9/1, Mlotek 3, Užek 1 (všichni HCB), Sýkora, Syřínek (oba D.Praha), Vocásek 4, Babák 7/4, Zeman, Drbohlav 1, (všichni Jičín), Škvařil 1, Strýc, (Plzeň), Petružela (Zubří).

ČR - Dánsko 35 : 30 (17:14)

Po vítězství Rakouska nad Rumunskem jme nastupovali proti Dánsku s jediným cílem vyhrát!! Hecovali jsme naše hráče a neustále jim kladli na srdce, že hrát se dá s každým, když budou bojovat jako o život a hlavně jako kolektiv!! Možná, že nás domácí podcenili a my tak měli výborný vstup do utkání a ujali se vedení o 5 branek.
Po oddechovém čase se domácí dostali zpět do hry a srovnali skóre. My však dokonale v závěru prvního poločasu využili přesilové hry a odcházeli do šaten s vedením 17 : 14.
Ve druhém poločase nás domácí začali přehrávat na postech spojek a získali postupně vedení 23 : 22! Naši hráči nepodlehli panice a trpělivou a takticky vedenou hrou se dostali opět do vedení o 5 branek. Vedení jsme pak udrželi až do závěrečného hvizdu a zaslouženě jsme vyhráli 35 : 30!!
Raritou v utkání byla úspěšnost brankářů!! Ve druhém poločase měli naši 3 zásahy a soupeřovi jen 1 zásah!!

Sestava:
Machalický (Jičín), Pyško (FM) - Krahulec 6/5, Mlotek 3, Užek 2 (všichni HCB), Sýkora 3, Syřínek (oba D.Praha), Vocásek 7, Babák 7, Zeman 4, Drbohlav (všichni Jičín), Škvařil 2, Strýc 1, (Plzeň), Šlachta (Zubří).

Tímto vítězstvím jsme si zajistili účast na ME v Černé Hoře!!

Postup na ME si za předvedenou hru a bojovnost toto ružstvo stoprocentně zasloužilo a jak jsem již napsal, lví podíl na tomto postupu mají i naši hráči!! Účast na ME jim přinese další obrovské zkušenosti, které se jim budou nesmírně hodit v jejich dalším růstu. Budou moci konfrontovat svou výkonnost s házenkářsky vyspělými zeměmi a hráči. Věřím, že budou motivovat další hráče, kteří jsou v širším výběru ČR 18, aby se poprali o případné zařazení do užšího výběru!!

Přeji hráčům zasloužený odpočinek a zdraví. Bohužel toto nemohu popřát Užekovi a Kanalošovi, kteří budou tuto sobotu 29. 5. a neděli 30. 5. 2010, obhajovat titul mistra ČR v kategorii mladšího dorostu. Přebory se konají v Kopřivnici a naši mladí hráči se postupně střetnou v sobotu v 8.30 s Lokomotivou Plzeň, odpoledne v 18.00 pak s domácí Tatrou a v neděli v 11.00 s družstvem Jičína.

Držme klukům palce, ať se jim obhajoba podaří.

Zpracoval vedoucí a trenér SCM HCB OKD Karviná: Hudeček Jaroslav.

Fotka reprezentace dorostenců 2010 ze stránek ČSH.