HCB Karviná
Rozhovory
pá 29.6.2012 | Oldřich Horák - Karvinský deník

Reprezentační brankář, odchovanec karvinské házené Tomáš Mrkva mění v létě dres

Karviná – Třiadvacetiletý gólman z karvinské házenkářské líhně Tomáš Mrkva má za sebou vydařenou sezonu. Na jejím konci navíc přestoupil z klubu ASV Hamm do bundesligového Frisch Auf Göppingen a konečně se dočkal startů v mužské reprezentaci. Po sezoně se Mrkva objevil na skok doma a jeho návštěvy u rodičů jsme využili k rozhovoru.

Tomáši, jaké bylo vaše loučení v druholigovém Hammu?
Po minulém ročníku, kdy jsme sestoupili z první bundesligy, se nám zprvu moc nedařilo, ale druhá polovina soutěže už byla velmi dobrá. Dostával jsem se pravidelně do branky, což mi pomohlo nabrat herní praxi a snad to bylo vidět i na výsledcích. Skončili jsme šestí, což považuji za úspěch. Se svými výkony mohu být taky spokojen.

Důkazem toho může být, že si vás vyhlédl prvoligový Göppingen...
Funkcionáři klubu mě sledovali delší dobu, asi jsem je povedeným jarem přesvědčil. Nejspíš mají s českými brankáři dobré zkušenosti (v klubu působil dlouho jiný úspěšný gólman a reprezentant z Karviné Martin Galia – pozn. aut.).

Co byste řekl ke svému novému týmu?
Göppingen má určitě velkou tradici a házená je v tomto městě sportem číslo jedna. Ze stávajících brankářů ukončil v klubu činnost čtyřicetiletý Enid Tahirovič z Bosny a Hercegoviny, proto asi padla volba na mně. Měl bych chytat ve dvojici s třicetiletým Bastianem Rutschmanem.

V Göppingenu působí i střelecká opora nároďáku Pavel Horák, váš spoluhráč z Baníku, už jste se bavili o vašem novém angažmá?
Ano, Pavel je jedním z nejplatnějších hráčů týmu. Na reprezentačních akcích spolu obýváme jeden pokoj, takže je jasné, že jsme se spolu bavili i o našem společném působení v týmu. Göppingen skončil v bundeslize na osmém místě a navíc vyhrál druhý nejprestižnější evropský pohár – EHF Cup. Hráči hrají evropské soutěže pravidelně, takže na nové angažmá se pochopitelně velmi těším. Přípravu zahájíme už 9. července.

Jak hodnotíte kvalifikační dvojzápas s Ruskem, po kterém si postup na MS zajistili Rusové?
V Rusku jsme podali velmi dobrý výkon. Při větším štěstí jsme tam mohli i vyhrát. Odveta v Pardubicích už byla horší, zejména první poločas. Nedařilo se nám v útoku a ani v obraně jsme neměli svůj den. V brance jsme toho moc nechytili. Je však třeba vyzvednou diváky, kteří nám vytvořili fantastické prostředí. Takové jsem ve své kariéře ještě nezažil. Teď se musíme soustředit na kvalifikaci ME, které bude v příštím roce v Dánsku. Věřím, že tam to bude z naší strany lepší než v boji o světový šampionát.

Sledujete i výsledky svého bývalého klubu – HCB OKD Karviná?
Pochopitelně. Především z on-line zpravodajství. Podle mého názoru mohli kluci soutěž i vyhrát, nebýt několika zbytečných zaváhání. Situace v klubu teď není dobrá, což vím od svých kamarádů. Ale věřím novému prezidentovi Romanu Farářovi, že to dá zase do pořádku.

A co vaše zdraví?
Před rokem a půl jsem měl zlomenou nártní kůstku na pravé noze. Doktoři mi do ní voperovali destičku, kterou mi zrovna v minulých dnech v Hammu vytáhli. Měl jsem tam veškerou péči. Na sraz do Göppingenu přijedu už v naprostém pořádku.

Oldřich Horák