HCB Karviná
Rozhovory
pá 10.5.2024 | Redakce

Rozhovor s kapitánem Baníku Karviná Janem Užekem!

Před začátkem finálové série s Plzní jsme připravili rozhovor s kapitánem Janem Užekem.

Máme za sebou úspěšně zvládnuté čtvrtfinále a semifinále proti Lovosicím, které přineslo spoustu emocí. Jak s odstupem času hodnotíš tyto zápasy?
Zpětně hodnotím zápasy určitě kladně, čtvrtfinále s Brnem jsme zvládli nejrychlejší cestou 3:0. Semifinále s Lovosicemi, které skončilo jako loni 3:1, bylo určitě emotivnější sérií. Setkali se druhý a třetí tým tabulky po základní části a zopakovali jsme si tak loňské semifinále. Lovosice byly houževnaté a určitě nám to nechtěly dát zadarmo, ale právem jsme postoupili do finále, které bylo našim cílem.


Čeká nás ještě pár dní pauza, která bude věnována přípravě na finále. To vypukne už ve středu. Bude chybět dost hráčů, kvůli účasti na reprezentačním srazu. Jak z pozice kapitána hodnotíš přípravu a jak probíhá s takovým omezeným množstvím hráčů, které máme k dispozici?
Je složitá, nebudu lhát, ale věřím, že za tu chvíli, kdy jsme byli všichni pohromadě, jsme zvládli hodně, máme hodně video materiálu, ze kterého každý musíme vytěžit maximum, abychom byli co nejlépe připraveni. I když jsme teď v limitovaném počtu, tak se stále snažíme dostat do hlavy co nejvíce z taktiky, snažíme se ještě nabrat trochu fyzičky, a jakmile dorazí kluci zpět tak doladíme poslední detaily.

Jedná se o 6. finále v řadě, opět proti Plzni, jaké osobní výzvy přináší vedení týmu v takových momentech?
Určitě je to speciální, neomrzí se to, proto dřete celý rok na tréninku, pak bojujete v zápasech. Každý by tady chtěl být a bojovat o titul.


Jak vnímáš rivalitu mezi vaším týmem a Plzní? Loni si titul odnesla Plzeň, letos je chuť Baníku o to větší, navrátit trofej do Karviné. Myslíš, že to přidává zápasu extra náboj?
Samozřejmě je to asi největší rivalita za poslední léta, po šesté za sebou se setkáváme s Plzní, jde vidět, že oba týmy to dělají dobře. Extra náboj to bude mít samo o sobě, je to finále. Každý ho chce vyhrát, jsme hladoví, určitě chceme Plzni vrátit loňskou porážku.


Jak se osobně připravuješ na finálové zápasy? Existují nějaké speciální rituály nebo rutiny, které používáš, abys byl ve špičkové formě?
Přípravu na finále beru zodpovědně, je to vrchol sezóny, ale neřekl bych, že bych dělal něco speciálního nebo výjimečného proti základní části. Kvalitní trénink a regenerace je základ, přistupujeme k tomu všichni stejně a velmi zodpovědně. Před zápasové rituály určitě mám, jsou to maličkosti, které má asi každý sportovec. Já si je držím v tajnosti.

Jak jsou do týmové strategie zapojeni mladší hráči? Jakou roli hrají v týmu během tak důležitých zápasů jako je finále? A jak je jako jeden z nezkušenějších motivuješ?
Když se podívám na sestavu našeho týmu tak jsou mladí všichni, když teď nehraje Galoš jsem nejstarší já, což je docela úsměvné. Vojta Košťálek a Mates Brychlec v bráně ukázali v play-off výborné výkony, šance dostává i Vojta Prašivka, sbírají zkušenosti které se jim v budoucnu budou hodit.
Víme, o co hrajeme; motivace by měla být jasná, ale samozřejmě, zkušenějších hráčů a lídrů je v týmu více, snažíme se mladším pomoct, povzbudit je, aby jejich výkony rostly.


Co tebe osobně dělá šťastným?
Ty vítězné momenty, poslední teď v Lovosicích, ta náhlá euforie to se neomrzí, věřím že stejné tři momenty zažijeme ve finále.