HCB Karviná
Rozhovory
so 7.1.2017 | Ivo Dudek

”S podzimem jsem spokojen” říká Roman Farář

Využil jsem zimní přestávku k tomu, abych si popovídal s prezidentem klubu Romanem Farářem o tom, jaká je v klubu spokojenost s podzimem a co se třeba nového chystá pro jaro. Nejen o tom se můžete dočíst pokud si rozhovor přečtete celý.

Pane Faráři, mohl byste zhodnotit průběh podzimní sezóny?
Začátek vůbec nebyl jednoduchý. Po změnách v kádru a realizačním týmu dost dlouho trvalo než si vše sedlo. Začátek sezóny tak byl z naší strany dost rozpačitý. Do sezóny jsme vstoupili s trenérem Radkem Bartošicem a doplňovali jej hrající asistent Saša Radčenko a také Marek Michalisko. Po osmi kolech jsme ale byli na sedmém místě tabulky. Sáhli jsme tedy k nepopulárnímu kroku, kdy jsme z funkce hlavního trenéra odvolali Radka Bartošice s tím, že tým povedou Marek Michalisko a Saša Radčenko. Jak už to bývá, tým dostal jakýsi impuls a velmi rychle se dostavily výsledky. Hned v dalším kole jsme porazili mistry z Plzně a až do konce roku 2016 jsme prohráli už jen jednou po nepodařeném utkání s Novým Veselím. Tím pádem jsme se posunuli i v tabulce na současné páté místo.

Takže když to shrneme, panuje v klubu spokojenost s podzimem?
Dá se říct že ano. Po nevýrazném začátku začali kluci šlapat, každý kdo se objevil na hřišti odvedl své maximum. Například po zranění Slávka Mlotka jsme si mysleli, že nás to poznamená víc, ale naskočil jeho brácha Tomáš a ani to moc nebylo poznat. Je škoda že se rozhodl zanechat házené ale jde za svým cílem a nám nezbývá než mu držet palce. Takže za sebe a myslím, že i za výbor klubu, mohu říct, že jsme spokojeni.

Aby to bylo na jaře ještě lepší, neřešíte nějaké doplnění kádru?
Máme nějaké posily rozjednané ale je to vše na dlouhé lokty. Zatím není nic stoprocentní ale snad se nám to podaří dotáhnout do konce.

Dá se aspoň nastínit jaké posty byste chtěli posílit?
Jednoznačně jsou to spojky. Křídel a pivotů máme dost (usmál se "Farky"). Takže bychom chtěli přivést nějakou ostrou spojku ať to zakončování není jen na Markovi Monczkovi a Slávkovi Mlotkovi. Ani na post gólmana nehledáme posilu. Rozhodli jsme se, že i na jaře bude chytat Przemek Witkowski a také budeme nadále dávat šanci odchovancům.

Rád bych se ještě zastavil u Českého poháru...
Jsme rádi, že jsme se dokázali probojovat do Final4 a nadále žije šance k obhajobě titulu z loňska. Myslím, že ať si kdo chce co chce říká, Český pohár je stále druhá nejprestižnější soutěž v této republice a jako taková má určitě svou prestiž. V semifinále teď máme Lovosice ale v této fázi si už snadného soupeře vybírat nemůžeme. Jsme rádi, že jsme se mezi nejlepší čtyři celky dostali a určitě už to má svoji váhu.

Letos se hraje obnovení Final4 v Brně Maloměřicích. Co Vy na to?
Svaz má záměr aby se taková slavnostní událost vždy hrála někde na neutrální půdě a pokud možno na místě, kde by se takto pomohla zpopularizovat házená. Navíc v Maloměřicích nedávno postavili novou halu, pro házenou tam dělají hodně a tak proč ne. Navíc Brno je dobře položené - tak na půl cesty pro všechny zúčastněné. Jen je podle mě trochu škoda, že finanční prémii za zisk ČP získává jen vítěz. Myslím, že by si ocenění zasloužil i poražený finalista. Byť by tato částka nebyla nijak velká ale aspoň nějaké ocenění by, podle mého názoru, měl dostat.

A teď zpátky k extralize. Probíhá už příprava?
Příprava už je samozřejmě v plném proudu. Pomalu se zapojuje už i Slávek (Mlotek) a tak jde vše podle plánu. Máme před sebou dvě domácí utkání s Topolčany (10. a 11. ledna) a příští víkend jedeme na turnaj do Povážské Bystrice, kde se spolu s domácími představí i HBC Jičín a ŠKP Bratislava.

Jaké jsou cíle do druhé části sezóny?
Tak prvně bychom samozřejmě rádi do play off. To je základ. A samozřejmě z lepšího než sedmého místa jak to bylo poslední dva roky. Viděl bych to aspoň na nějaké 4. - 5. místo. A potom bychom se rádi dostali co nejdál. Chtěli bychom ukázat, že umíme zahrát i na někoho jiného než Zubří jak se nám to právě v posledních dvou létech podařilo. Myslím, že už je pomalu na čase získat nějakou medaili - sponzoři a fanoušci by si ji určitě už zasloužili a hráčům by určitě slušela.

Ještě bych se rád zastavil u mládeže. Jak vypadá situace?
I naše mládež si vede dobře. Oba dorosty se pohybují cca v polovině tabulky a věřím, že mají na to, aby se na jaře posunuly tabulkou ještě trochu nahoru. A i mladší a starší žáci odvádějí dobrou práci. Oba týmy jsou na špičce svých krajských soutěží a jen je trochu škoda nepovedeného prvního kola žákovské ligy. Ale tato soutěž je dlouhá, před chlapci je řada utkání a ještě není všem dnům konec. Jak se říká, zajíci se počítají po honu.

Usmál se nakonec Roman Farář a tímto jsme své dnešní povídaní zakončili.