HCB Karviná
mládež
čt 12.1.2012 | Týdeník Horník

Starší žáci karvinské házené chtějí finále Žákovské ligy

KARVINÁ – Jako každý rok mají družstva starších žáků v HCB OKD Karviná rozdílné sezonní cíle. Zatímco mladší tým ročníku 1998 má za úkol vyhrát se mezi staršími chlapci a nabrat potřebné zkušenosti, jejich o rok starší vrstevníci bojují o úspěchy v mistrovské soutěži Moravskoslezského kraje, Česko-slovenské a hlavně Žákovské lize.

Dlouholetá zkušená trenérka klubu Jana Hajžmanová na startu roku 2012 zhodnotila dosavadní bilanci obou družstev a představila plány karvinských nadějí před pokračováním sezony.

Mezi ročníky 1997 se pohybuje řada talentů. Největšími jsou šikovný křídelník Filip Košař, gólman Petr Mokroš, údajně velký brankářský talent, a rozehrávač Dominik Solák, opora družstva. „Ten tým má mezi sebou hodně šikovných kluků. Somatotypy hráčů jsou pro házenou také slušné. Jejich největším problémem je házenkářské myšlení. Tam je naše slabina. Tuto překážku zdoláváme hodně ztěžka,“ přiznala trenérka Hajžmanová.

S družstvem skončila v podzimní části krajské soutěže na skvělém druhém místě za Frýdkem-Místkem a kvalifikovala se tak s karvinskými hochy do Žákovské ligy, celostátní soutěže, ve které se bude bojovat o přeborníka republiky. „Naše klasická soutěž bude pokračovat i na jaře, ale v ní budeme hrát jen o titul mistra kraje. Větší důraz proto klademe na Žákovskou ligu. Chtěli bychom se v ní dostat do finále,“ vyhlásila plány Jana Hajžmanová.

Na základě svého podzimního umístění si chlapci z HCB OKD zahrají i Česko-slovenskou ligu, kterou pravidelně hrávají týmy z Moravskoslezského a Trenčínského kraje. Letos se do ní dostaly Karviná, Frýdek-Místek a Polanka z české soutěže a Považská Bystrica, Bojnice a Topolčany ze slovenské strany. „Každá podobná účast v takové soutěži může týmu jedině prospět. Kluci potřebují hrát a nabírat zkušenosti, to je pro ně v tomhle věku nejdůležitější,“ upozornila karvinská trenérka.

Díky podpoře společnosti OKD mají mladí chlapci v klubu vytvořeny optimální podmínky pro rozvoj svého talentu, což se snaží naplňovat. „U mladšího ročníku je ta pozice jiná. Ten před sezonou přešel z mladšího žactva, a proto vždycky stavíme ne na výsledcích, ale na herním vývoji chlapců. Klademe důraz na to, aby byli připraveni hrát o nejvyšší mety v příští sezoně, kdy postoupí do staršího ročníku. Tento tým je vzrůstem poněkud menší než jejich předchůdci, ale i tady máme nesporné talenty, jako jsou Luděk Piwko, Dominik Gaspár nebo Jan Sikora, jeden z těch vyšších chlapců,“ jmenovala závěrem Jana Hajžmanová. Jak vidno, karvinské talenty se daří neustále produkovat, takže nezbývá než si přát, aby mladí hráči našli v házené smysluplné naplnění svého volného času.