HCB Karviná
Rozhovory
pá 7.5.2010 | Martin Ruščin - Karvinský deník

Tomáš Heinz: Vždyť jsem vám to říkal!

Karviná – Rekordmanem karvinské, ale nejspíše i celé československé historie v házené je Tomáš Heinz. Proč? Jednoduše proto, že vlastní již osm mistrovských titulů a nebýt dvouletého „vyhnanství“ ve Frýdku-Místku, kde z Karviné nuceně hostoval, slavil by letos kulaté jubileum.

„Paráda,“ vypadlo z Heinze jako první, když otvíral zátku šampaňského a jal se kropit nejblíže postavené spoluhráče. „Máme další titul, ale ten pocit, že jsme se dokázali semknout a společně si pro něj dojít, ten je zkrátka úžasný. To je na tom to nejlepší,“ rozplýval se ve středečním mumraji hráčů, diváků a funkcionářů, kteří pobíhali a skotačili na karvinské palubovce.

Tomáši, prozradíte to mistrovské kouzlo?
Žádné není. Jsme prostě jedna parta, jeden tým. Už se mi nechce opakovat ty otřepané fráze, jako že držíme při sobě a táhneme za jeden provaz. U nás to tak zkrátka je, funguje to a já věřím, že bude fungovat i nadále, až po nás přijdou další mladí kluci.

V play off jste znovu zářili, ale základní část nebyla žádná sláva. Jak to?
V základní části jsme se hodně trápili, no vlastně úplně stejně jako minulý rok. Pak přijde play off a ožijeme, je to neskutečné. Svým způsobem to souvisí s tím, že nám delší dobu trvá, než se zapracují noví hráči do týmu a také jsme za poslední tři roky měli pokaždé jiného trenéra, který má o herním systému a fungování mužstva své vlastní představy. V neposlední řadě ani ta motivace v základní části už pro nás asi není taková, jako bývala před lety. My se koncentrujeme na play off.

Vy osobně jste v titul věřil neustále?
No jasně, vždyť jsem vám to říkal! Už před sezonou jsem tvrdil, že budeme zase mistři. A je to tak? Je!

Vybavila se vám loňská sezona, kdy jste soupeře ze Zubří porazili precizní obranou v čele s brankáři?
Je to podobné. Už příchod Romana Faráře nás utvrdil v tom, že můžeme dojít k titulu. Fary obranu neskutečně vyztužil, zachytali nám i oba gólmani. To jsou základní věci, které vyrovnané bitvy v play off rozhodují.

Co říkáte na soupeře ze Zubří? Třikrát po sobě vás vyzvali, třikrát neuspěli.
No jo, když on může být mistrem jen jeden. Já myslím, že kluci ze Zubří už to berou sportovně.

Jak vás uchvátila atmosféra posledního finále?
To klobouk dolů. Hned jsem si vzpomněl na rok 2000, kdy jsme získali s týmem první titul po x letech. To byl v Karviné hlad po titulu, lidi naplnili halu až po střechu. Dneska to bylo stejné, ačkoliv jsme bojovali už o dvanáctý titul.