HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
út 19.9.2023 | Redakce

Václav Franc: Dorůstají nám hráči, zase můžeme dostat naši mládež nahoru!

Reprezentant Václav Franc patří k oporám karvinského týmu. Naplno se však věnuje také mládeži, kterou řídí z pozice šéftrenéra. Zároveň je trenérem mladšího a staršího dorostu, který by rád zase nakopnul vzhůru. Ostatní mládežnické složky Baníku už jsou totiž na vzestupu!

Mládežnická sezona odstartovala. Co od ní čekáte?

Co se týká našich nejmenších dětí, tak myslím, že jsou nachystané velmi dobře. Oproti minulým létům se nám povedlo stabilizovat. Jsme spokojení a věříme, že pro mládežnické kategorie bude naše sezona úspěšná.

Jak jsou na tom vaše dorosty?

Mladší a starší dorostenci pokulhávají. Chybí nám hráči, v mladším dorostu bohužel i kvalita. Ale víme o tom a dlouhodobě s tím počítáme. Musíme počkat, než nám do dorostu dojdou naši žáci. Pak to půjde nahoru.

Je to na dobré cestě?

Hráči nám postupně dorůstají. Hodně to zvedl Honza Sobol, který se vrátil z Francie a hned začal trénovat. Mladší žáky ohromně nastartoval, co se týká počtu, tréninkové morálky i kvality. Teď vede i starší žáky. Velký podíl na vzestupu naší mládeže má taky ředitel ZŠ Cihelní Zdeněk Jelínek, který nám neskutečně pomáhá. Zase můžeme dostat naši mládež nahoru.

Kdysi v kraji vládla Karviná, teď je úspěšných klubů v okolí ale daleko víc. Je to pro vás velká konkurence?

Je daleko těžší dotáhnout k nám hráče a talenty, než tomu bylo dřív. V dorostech si nemůžeme vyskakovat, sestoupili jsme, takže je jasné, že se kluci z okolí rozhodnou pro jiné mančafty. Vedení je však ambiciózní. Snad se nám za pár let podaří, že Karviná bude zase tím místem, kam budou kluci z okolí chodit, protože se odtud dá dostat do reprezentace i extraligového áčka.

Věříte, že se dorostenci po sestupu zase vrátí nahoru?

V mladších dorostencích nás tlačí bota asi nejvíc. Nebude to jednoduché, je tady spousta týmů, které po covidu rozjely solidní nábory a získaly trenéry. V mladších dorostencích chceme tým hlavně stabilizovat, co se týká kvality, a až pak ho posunout. Ve starším dorostu bojujeme s počtem hráčů, ale je tady kvalita, abychom se pokusili o návrat.

Co z role šéftrenéra mládeže máte na starosti?

Nevěnuji se tolik organizační činnosti, jako sportovní stránce. Dělám sportovní přípravu zaměřenou na házenou. Sleduji a starám se o vývoj hráčů.

Kolik času na hale trávíte?

Je to celkem zajímavé číslo. Odpoledne se mi stane, že jedu na halu na 15. hodinu a domů jedu až okolo desáté večer. Časově je to náročné.

Zmínil jste spolupráci se ZŠ Cihelní. Jak moc vám pomáhá?

Probíhá to velmi dobře. Povedlo se nám navýšit počet dětí u nejmenší kategorie, na prvních trénincích jsme měli 50 dětí, to byla paráda. Zdeněk Jelínek má zkušenosti i z fotbalu a ukázal nám cestu, jak můžeme zefektivnit nábory. Spolupráce vzkvétá, chodí nám nové přihlášky, máme nové hráče. Je to na dobré cestě.

S dospělým áčkem jste na úvod dvakrát vyhráli. Jaká je nálada v kabině?

Nálada je skvělá, oba zápasy se nám povedly. Teď jsme si asi na hodně dlouho užili poslední volný víkend a začíná nám pravý karvinský házenkářský maraton. O víkendu máme doma Zubří, pak nás čeká Dukla, Plzeň nebo Brno. Už se to rozjíždí.

Co čekáte od sobotního duelu proti Zubří?

Bude to derby. Týmy spolu dříve hrávaly o titul. Ať už na sebe oba celky narazí v jakémkoliv rozpoložení, vždy to má náboj. Tyto zápasy patří k ozdobám soutěže. Nikdo se nedivá na sestavy, je to derby a každý chce vyhrát.

Váš tým zůstal v létě téměř pohromadě. Budete letos ještě silnější?

Věřím, že ano. Jsme snad jediný tým, který hrál na špici bez leváka na pravé spojce. Byla to docela rarita. Patrik Fulnek to zvládl skvěle, teď však máme i Dušana, který se jeví velmi dobře. Myslím, že nám hodně pomůže, chceme se totiž vrátit zpátky na trůn.

Příští rok se hraje taky Euro v Německu. Láká vás?

To by mělo lákat každého. Na jednom Euru už jsem byl, ale rád bych jel i na další. Tím spíš, když je to v Německu, kde je házená svátkem. Bude to stát za to.