ne 12.2.2023 | Redakce

Vybojovali jsme velmi slibný náskok do odvety v Pančevu

Předzápasové prognózy slibovaly napínavý zápas, setkání s Nemem a dobrou házenou. A vše se splnilo mírou vrchovatou.

Naplněná hala vřele přivítala svého miláčka Nemanju Marjanoviče. Vyvolávala jeho jméno a sektor domácího fanklubu vytáhl i velký banner s poděkováním Nemovi za vše, co v karvinském dresu předváděl. Ono pět titulů mistra ČR a dvě stříbrné medaile mluví opravdu za vše.

Ještě před samotným zahajovacím hvizdem uctila stojící hala minutou ticha památku obětí tragického zemětřesní v Turecku a Sýrii. Po tomto aktu už se rozjel samotný zápas. V brance hostů nastoupil Nemo a v té naši Petr Mokroš. Rozehráli jsme ve vysokém tempu a o naše branky se starali zejména Solák s Harabišem, který spolehlivě proměňoval sedmimetrové hody. Během osmi minut jsme si vypracovali tříbrankový náskok (6:3).

Poté hosté našli přesnější střeleckou mušku a začali pomalu, ale jistě, dotahovat. Ve 20. minutě srovnával poprvé v utkání Miloševič na 11:11. Vzápětí překlopil vedení na naši stranu Dominik Solák a podobná situace se několikrát opakovala. Po každém srovnání hostů jsme okamžitě kontrovali a nedovolili jsme tak soupeřům ani jednou jít do vedení. Ve 23. minutě bylo opět srovnáno na 13:13 a to už byl v naší brance Martin Galia. Ten vystřídal Mokroše, kterému se příliš nevedlo. Do poločasové sirény jsme dokázali opět odskočit na tříbrankový rozdíl a to signalizovalo jistou naději do druhé půle.

A tu jsme opravdu začali skvěle. Obranu jsme trošičku zatáhli a za ní se rozchytala k parádnímu představení nestárnoucí legenda Martin Galia. Srbové dlouhé minuty nemohli najít recept na to, jak jej v brance překonat. Poprvé jej překonal Pavlovič až v 36. minutě a to už snižoval na 20:14. Takto získaný náskok jsme udržovali i nadále a dokonce jej i navyšovali. Ve 43. minutě se odehrála po faulu na Nantla potyčka mezi hráči. Miloševič odstrčil Fulneka, ten si to nenechal líbit a do vzniklé strkanice se zapojily obě lavičky, včetně realizačních týmů. Ty se ale snažily spíše situaci uklidnit a to se záhy povedlo. Nestalo se nic vážného, nicméně Fulnek s Miloševičem, kteří byli u vzniku celé potyčky, dostali od polských rozhodčích svorně červenou kartu a mohli se usadit do hlediště.

V dalších minutách trochu emoce opadly a my pokračovali v dobrém výkonu. Zejména v brance nadále čaroval Galia a nepustil za svá záda ani jeden ze čtyř nařízených sedmimetrových hodů! Náš náskok byl chvílemi až devítibrankový a konečná siréna zazněla za pro nás velmi nadějného stavu, když jsme ještě v poslední minutě dokázali dvakrát skórovat. Konečné skóre 30:22 přináší do odvety, která se bude hrát za týden v Pančevu, velmi slibné naděje.

Chtěli bychom ještě poděkovat fandům, kteří vážili cestou do naší haly za povzbuzování a skvělou atmosféru, kterou našim hráčům vytvořili. I oni nám pomohli k tomu, abychom zápas dobře zvládli.

Děkujeme všem partnerům a především Moravskoslezskému kraji za podporu HCB Karviná v evropských pohárech!

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Myslím, že to byl zápas, který se mohl fanouškům líbit a bavit. V prvním poločase jsme měli problémy hlavně v obranné fázi, kde nás několikrát Pančevo lehce přečíslilo, a skórovali. Postupem času jsme v druhém poločase zlepšili obranu a hlavně Martin Galia začal v brance čarovat. Rozhodující moment zápasu, kdy se strhla hromadná strkanice, jsme se nenechali vyprovokovat a skóre i nadále pomalými kroky navyšovali, až na slibných plus 8 gólů. I když nějaké vyhrožování ze strany hráčů Pančeva po konfliktu proběhlo, že uvidíme v Srbsku při odvetě, zápas podle mě proběhl v rámcích fair play. Samozřejmě všichni víme nebo tušíme, že tlak v Srbsku bude obrovský, ale polštář osmi gólů nám dává dobrou šanci postoupit do dalšího kola evropského poháru.

Martin Galia, brankář HCB Karviná: „V druhém poločase jsme trochu změnili obranu, chtěl jsem, abychom hráli pasivněji, abychom tolik nevybíhali. Pančevu docházely síly. Už neměli takový drajv. V takových zápasech je důležité se nenechat vyprovokovat, ale někdy je to těžké. Kluci mají testosterony, ale to k tomu patří, je potřeba udržet chladnou hlavu. Dneska byli polští rozhodčí velmi dobří, drželi zápas v rukách a nechali nás hrát. Neviděl jsem, jak ta potyčka vznikla, ale potkají se dva kohouti, kouknou se na sebe, trochu se dotknou a už se to mele. V Pančevu nás nečeká nic lehkého, tam to bude na nože. Uvidíme, jaké tam bude publikum, ale v balkánských zemích to vždy bývá hodně vyostřené. My musíme chtít hrát, dobře to musejí odpískat rozhodčí, ale věřím tomu, že náskok je dostačující, ale postup nám nezaručuje.

Nemanja Marjanovič, brankář Dinama Pančevo: „Říkal jsem před zápasem, že jestli to skončí míň než o pět, tak to bude dobré. Skončilo to, jak to skončilo, ale nevadí, my jedeme dál. Uvidíme, co bude v odvetě, dneska to pískali Poláci, u nás budou pískat Makedonci – uvidíme. U nás v Srbsku se hraje jiná házená, tady v česku se kopíruje německá házená, všechno rychle. U nás je to spíše pomalejší silovější. Úplně jiný styl házené.