út 22.12.2020 |

Zápas Frýdek Místek - Nové Veselí

Domácí výběr byl v roli velkého favorita, protože před deseti dny přehrál Veselí na jeho půdě 31:25. Tým z Vysočiny se navíc před úterním duelem krčil na dně tabulky s pouhými třemi body. Začátek klání vyšel lépe domácím, kteří se rychle ujali vedení 3:0. Jenže pak se dostali ke slovu také hosté, kteří dokázali s domácími srovnat krok. Po devíti minutách bylo skóre 4:4. Následujících pět minut ale vyhráli domácí 4:1 a opět vedli o tři góly, na což reagoval trenér Nového Veselí oddechovým časem. Ten týmu z Vysočiny pomohl. Sedm minut před koncem prvního poločasu už Frýdek-Místek vedl jen o jednu branku 11:10. Pak si vzal time out také kouč domácího celku Daniel Valo. A vyplatilo se. Jeho svěřenci do konce poločasu soupeři odskočili na 16:11.

Po změně stran si pak domácí družstvo hlídalo náskok z prvního poločasu. A postupem času jej dokázalo navyšovat. Prosazovalo se ze všech pozic. Navíc za výborně fungující obranou se skvěle rozchytal Jan Marenčák, který zlikvidoval hned několik střel i vyložených šancí hráčů Nového Veselí. Hosté po celou dobu tahali za kratší konec a v těchto fázích už nedokázali vzdorovat Frýdku-Místku, jehož hráči hráli ve velké euforii. Trenér Daniel Valo postupně prostřídal všechny hráče, které měl k dispozici. Domácí tým si tak nakonec dokráčel k jednoznačnému vítězství v poměru 32:19, které pro něj bylo už třetí výhrou v řadě. V tabulce si tak polepšil na 15 bodů a přezimuje tak na 3. příčce. Navíc se může pyšnit nejlepším útokem celé soutěže. Ve dvanácti zápasech nastřílel 362 branek. To Nové Veselí doposud uhrálo jen tři body a uzavírá tabulku STRABAG RAIL Extraligy.

Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek, nebyl s první půli svého týmu spokojen: „Po prvním poločase jsem klukům říkal, že jsme nehráli dobře a vedení 16:11 nebylo zasloužené. Pro Veselí byl takový výsledek až krutý, protože jsme udělali mnoho technických chyb, nebyli jsme emočně tolik v zápase jako soupeř. Veselí hrálo o všechno, bojovalo a my jsme se tomu nedokázali vyrovnat. Ve druhém poločase pak kluci perfektně plnili každý pokyn. Výborně fungovala obrana, za kterou skvěle zachytal Honza Marenčák. Od toho jsme se odrazili. V útoku jsme pak udělali mnohem méně technických chyb. Vyvarovali jsme se zbytečných chyb, naše hra byla pestrá. Vzhledem k tomu, jak kluci bránili, tak byl pak prostor prostřídat tak, aby hráli všichni. Důležité bylo, že jsme se na toto utkání koncentrovali už od soboty, kdy jsme vyhráli v Brně. Ještě dneska jsme pak měli další videopřípravu, kterou běžně nedělám v den utkání. Veselí hrát házenou umí, ale stává se jim to, že se v určitou chvíli zlomí a pak kupí chybu za chybou. Když to vezmu z našeho pohledu, když jsme pak byli v euforii, tak jsme po hřišti lítali.“

Peter Kostka, trenér TJ Sokol Nové Veselí, to viděl právě opačně. V první půli jeho svěřencům nechybělo nasazení a bojovnost a vyvíjeli na favorita velký tlak. „V prvním poločase jsme soupeře přehrávali v postupném útoku, ale selhávali jsme v koncovce. To byl obrovský problém. Měli jsme velký odpad z prostorů křídel. Navíc v prvním poločase jsme zahodili dva trháky. Neproměnili jsme také náskoky z pivotu, a za to nás soupeř nemilosrdně trestal. Dokonale platilo nedáš – dostaneš. Systémově jsme se dokázali dostávat do šancí, ale nedokázali jsme je proměňovat. Podobně to začalo i ve druhém poločase a potom už na nás spadla deka. Neproměnili jsme dva či tři náskoky, ale i trhák. Určitě jsme se mohli vrátit do zápasu. Měli jsme dva protiútoky za sebou, které jsme nevyužili a pak to na nás spadlo. Potom už jsme se z toho nedokázali mentálně dostat. Posledních deset minut jsem dal prostor také mladým hráčům. Rozhodla naše neefektivita, která se podepsala na mentální odolnosti nebo spíše neodolnosti. Navíc nám chyběly zákroky našeho brankáře.“