HCB Karviná
Rozhovory
po 20.5.2024 | Redakce

​Karvinský kotel: Nikdy jsme se nevzdali, bojujeme s hráči!

Karvinská házená se má čím chlubit. Nejen úspěchy a skvělým kádrem, ale také nejlepšími fanoušky v republice. Být věrným fanouškem, to je v podstatě povolání na celý život. Své by o tom mohl vyprávět Alexander Pinkas. Ten pracuje coby konzultant jedné české firmy v Bratislavě, zároveň je ale součástí vyhlášeného karvinského kotle.


Alexi, prozraďte, jak vlastně karvinský kotel funguje?
Samotný fanklub tady fungoval už dlouho, postupně se ale obměnil. A teď to „padlo" na nás. Plánujeme, organizujeme výjezdy, vymýšlíme choreografie, je toho hodně. Šéfem je Libor Krawczuk, ten je tahoun, my ostatní mu pomáháme. Snažíme se dělat show. A hlavně, pro mě to nejdůležitější, jsme skvělá parta lidí.


Jak vypadá takový váš běžný zápasový den?
Scházíme se už daleko dřív, tak dvě až tři hodiny před zápasem. Chystáme vlajky, bubny, potom zase plánujeme, organizujeme. Pořád je co řešit.

Jezdíte na všechny venkovní zápasy?
V základní části ne, ale během play-off se snažíme být na co nejvíc utkáních a podpořit kluky.


A co evropské poháry?
Snažíme se, co to jde. I když je to drahé a většinou to hradíme z vlastních kapes, tak se snažíme aspoň jednu nebo dvě dodávky naplnit. Byli jsme ve Vídni, Srbsku i v Bosně a Hercegovině.


Jak je to v české extralize s fanouškovskou konkurencí?
Jsou kluby, se kterými jsme v kontaktu. I v ostatních týmech mají své fankluby, komunikujeme spolu, je ale pravda, že co se týká výjezdů, tak asi nikdo není jako my. V tom vyhráváme.


Co třeba Zubří nebo Plzeň, panuje mezi vámi velká rivalita?
Nemáme spolu žádný problém. Pozdravíme se, dáme si pivo nebo panáčka. Obrovská rivalita je mezi fanoušky i hráči na hřišti, ale mimo halu nic nepřenášíme. Podáme si ruce, pogratulujeme si a popřejeme si hodně štěstí.


Jak se vám fandí v lize proti týmům, když je od začátku jasné, že Karviná vyhraje vysokým rozdílem? Zkrátka, když soupeř není tak prestižní?
Mluvím za sebe, ale já to tak nerozlišuji. Jak fandím, neřeším podle soupeře. Je jasné, že když to není nijak vyhrocené a o poločase vedeme o deset branek, tak atmosféra není taková, jako když je zápas vyrovnaný, ale soupeře nikdy nepodceňujeme. Fandíme od začátku do konce.


A fandíte, i když se prohrává a je evidentní, že už není šance na obrat...
Když se nedaří, nálada klesne. I my na tribuně to neseme těžce, ale nikdy se nestalo, že bychom přestali fandit, nebo to zabalili uprostřed zápasu. Stejné je to na výjezdech. I když třeba Karviná prohrává a celá hala je proti nám, všichni skandujeme a jsme slyšet. Nikdy jsme to nevzdali, bojujeme s hráči.


Pro hráče jsou fanoušci velkou oporou. Bavíte se spolu i mimo hřiště?
Je pravda, že kdysi to bylo trochu přátelštější v osobní rovině, ale dnes je všechno nastaveno na profesionální úrovni. Prohodíme pár slov, pozdravíme se, plácneme si, vzájemně si poděkujeme. Panuje mezi námi přátelská atmosféra.


Jak dlouho už jste vlastně spojený s karvinskou házenou?
Někdy okolo roku 1968 můj děda dělal v klubu Baník 1. Máj Karviná pokladníka, na přelomu 80. a 90. let začal na házenou chodit a fandit otec se strejdy, kteří mě s sebou brávali. Já jsem začal samostatně chodit zhruba od roku 2000 a nějakých posledních deset let jsem pravidelným návštěvníkem. Na házenou se dal i můj syn, se kterým jsem začal jezdit na zápasy od přípravky, přes žáky až do dorostu. Teď hraje extraligu v Hranicích.


Určitě jste toho zažil už hodně. Vybavíte si nějaký nejsilnější zážitek?

Je toho spousta. V paměti mi utkvěla třeba pohostinnost jižanských fanoušků, do bufetu za námi přišli i jejich hráči, byl to krásný zážitek. Hodně zajímavé to bylo taky v této sezoně ve Vídni, kde byla hala součástí bytové jednotky. Někteří lidé přímo nad halou bydleli, to jsem ještě neviděl.


Jste stále s některými zahraničními fanoušky ve spojení?
Ano, je to tak, například s fanoušky ze Srbska nebo Bosny. Skandujeme jejich pokřiky, fotíme se v dresech. Jsme rádi, že po celé Evropě známe takové skvělé fanoušky. Se zahraničními fanoušky si v pohárech snažíme vždy pomáhat, komunikujeme spolu, pomáháme si s organizací. Vzájemně si chystáme občerstvení, bavíme se o házené, vždy je to příjemné zpestření.

Spousta fanouškovského dění se odehrává také v bufetu. Co říkáte na jeho nedávnou proměnu?
Je to fantastické, nádhera. Konečně to reprezentuje HCB, opravdu klobouk dolů – stejně jako světelná tabule. Všichni víme, jaká byla. Teď si myslím, že je nejlepší v republice, i díky skvělým animacím.

Aktuálně se chystáme na třetí zápas finálové série s Plzní, stav je vyrovnaný 1:1. Jak podle vás letos dopadne?
Co na to říct. To víte, že srdce velí jasný výsledek, tím je titul, ale házená je úžasná hra plná zvratů. Proto teď nechci predikovat výsledky zápasů. Jen mám jedno přání na hráče a slib od fanoušků. Pojďte udělat ten nejlepší výsledek hrou, za kterou se nebudeme stydět. A my vás v tom nenecháme samotné! Zawsze z wami!