HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
čt 29.5.2003 | Zdroj: iDnes.cz

Co bude s Karvinou dál?

Zlatá éra karvinských házenkářů je minulostí. Po zisku tří titulů skončili čtvrtí, na špici je vystřídal Frýdek-Místek. Proč? Co bude s Karvinou dál? Dokáže se vrátit?

Podle * Středa, 28. květen 2003 @ 23:27:56 CEST * Zlatá éra karvinských házenkářů je minulostí. Po zisku tří Baník Karviná v předešlých sezonách přepsal novodobé dějiny české házené. Třikrát v řadě vybojoval mistrovský titul, třikrát se probil mezi šestnáct nejlepších v Lize mistrů. To se nikomu dřív nepovedlo. Jenže zlatá éra skončila.

Zlomová krize

Manažer Miroslav Pelech už před sezonou říkal, že zlatá éra Karviné končí. Věděl už tehdy, že klub rozpočet neutáhne? "To ne," říká Pelech. "Věřil jsem, že dotáhneme rozjetá jednání. Chtěli jsme udělat z Karviné velkoklub s ekonomickým zázemím, jenže to nevyšlo. A navíc se nám ne vlastní vinou nepovedlo zobchodovat televizní práva na Ligu mistrů. To byla zásadní rána. V prosinci jsme se dostali do víc jak osmimilionového skluzu. Proto jsme museli pustit klíčové borce, abychom se dostali z nejhoršího."

Liga mistrů a televize

Prestižní soutěž hráli Karvinští třikrát za sebou, pokaždé se probili mezi 16 nejlepších. Letos ve skupině svedli vyrovnané bitvy s Montpellier (pozdější vítěz) i Lublaní (semifinalista). Ovšem na Lize mistrů házenkáři ani ve snu nemohou vydělat tak, jako fotbalisté. Spíš naopak. Pelech ale nesouhlasí s tím, že jim právě Liga mistrů zlomila vaz. "Naopak, na takové soutěži klub třikrát získá," říká Pelech. "Za prvé zkušenosti, za druhé prestiž a za třetí může i vydělat. Jenže to bychom si museli televizní práva sami zobchodovat, jako v předešlých letech. To letos bohužel nešlo." Karvinští museli práva na televizní přenosy podstoupit Evropské federaci, kterou pak zastupovala norská agentura Sponzor Service. A ta měla přemrštěné požadavky, s Českou televizí se nedohodla. "Čtyři dny před Ligou mistrů jsme se dozvěděli, že v televizi nebude nic, zájem sponzorů a investorů logicky klesl. V tu chvíli se vše zbouralo jako domeček z karet."

Výprodej a sestup

Krizi na přelomu roku museli házenkáři žehlit výprodejem. Na hostování do zahraničí postupně pustili Radčenka, Juříčka, Brůnu a Drobka, odešel i úspěšný trenér Hargaš. "To nás dostalo z nejhoršího," říká Pelech. "V současné době jsme sice pořád ve skluzu, ztráta dělá zhruba čtyři a půl milionu korun, ale klub už funguje, jak má. A do konce kalendářního roku chceme mít rozpočet znovu vyrovnaný." Jak toho dosáhnout? Cesta je jediná - vydělat peníze na přestupech zkušených, vsadit na mladé a šetřit.

Cesta zpátky bude dlouhá

Karviná se má oč opřít. S mládeží pracuje snad nejlépe v republice. "Už jsme dohodnuti s městem a Dolem Darkov na další spolupráci," říká Pelech. "Zavedeme úplně nový systém práce, zaměříme se na mladé. Až dozrají, můžeme tým doplnit o dva matadory, jakými teď byli Radčenko a Titkov, a znovu udeříme. Tento klub má na lepší budoucnost."

Jak to bude dál s házenkáři Karviné?

Dohodnuté odchody: David Juříček (Istres, hostování).

Před podpisem: Martin Galia (Redbergslids), Andrej Titkov (Zubří).

V jednání: Alexandr Radčenko (Prešov nebo Veszprém), Michal Brůna (Toulouse), Luděk Drobek (přestup do Francie), Tomáš Heinz (Dukla).

Smlouvu nemají: René Vašek, Kamil Heinz, Roman Konečný.

Pod smlouvou: Miloš Slabý, Roman Farář, Tomáš Laclavik, Pavel Horák, Pavel Prokopec, Jan Sobol, Michal Mrózek, Jakub Szymanski, Radek Krzyzecki a další mladíci. S trenérem Jiřím Nováčkem se jedná.