HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
út 21.9.2010 | Martin Ruščin - Karvinský deník

David Kalous: Už myslíme na Zubří

Karviná – V létě přišel vyztužit kádr házenkářů Karviné ostřílený borec David Kalous a hned v prvním důležitém souboji s Duklou prokázal, že bude platnou posilou.

Kromě tří branek spolehlivě čistil prostor před vlastním brankovištěm. Uplatnil své zkušenosti. „Výhra je skvělá. Zpočátku to sice nebylo ono, ale od nějaké dvacáté minuty jsme nabrali tempo a měli utkání pod kontrolou,“ prohlásil po zápase spokojeně.

Dá se při novém systému soutěže vaše výhra označit jako jeden z nejdůležitějších kroků k titulu?
Zatím ne, spíš je to jen důležitý krok. Jeden z mnoha. V novém systému musíme brát takový zápas jako každý jiný. Každé utkání bude mít v tomto ročníku svou hodnotu a takto musíme ke každému přistoupit. Dneska to byla Dukla, ale příští týden jedeme do Zubří a začínáme zase od nuly. Takže je třeba se neustále soustředit a nerozlišovat to, jestli hrajeme proti Jičínu nebo Dukle. Můžou rozhodovat i maličkosti.

Nebyli jste zpočátku nervózní?
Nervozita trošku byla. Přeci jen jsme před domácím publikem hráli zatím jen jednou, a to na konci přípravy. Tohle byl první soutěžní zápas doma, a tak jsme chtěli ukázat, že na to máme. Navíc Dukla přijela dobře připravena, je to těžký soupeř.

Nakonec jste ale vyhráli rozdílem třídy.
Rozdíl byl hlavně v proměňování. Nás podržel brankář, Pražané nedávali náskoky ani ze šestky, zatímco my svoje šance proměnili, takže náš náskok narůstal. Dukle jsme odskočili a to už se pak těžko vracíte do zápasu.

V první půli jste se párkrát řítil do brejku, ale balon nedostal. Nebyla škoda, že jste trháky neuplatňovali ve větší míře?
To bylo dáno i tím, že zatím nejsme spolu tak dlouho a je třeba si dost věcí teprve zažít. Brankář potřebuje mít jistotu, aby nezkazil dlouhým výhozem balon, musí vědět, kde kdo v danou chvíli bude. Konkrétně u nás je třeba problém, že já bráním ve dvojce vedle Marka Vanča a kdybychom se najednou rozběhli dopředu oba dva, mohl by toho soupeř při zachycení míče využít. Takže spíše zůstávám vzadu já, abych to jistil a chodit ven bude Marek.

Máte za sebou několik angažmá, zkuste se u každého na chvíli zastavit.
Začínal jsem ve Frýdku-Místku, který mě vlastně uvedl do extraligové soutěže. Vzpomínám na něj velice rád. Byl to plně profesionální klub, ve kterém jsem nasbíral své první starty. Vybavuji si vyrovnaný kádr, boje s Karvinou o titul a super mančaft. Na každém postu jsme měli kvalitní hráče, kteří pak postupně odešli do zahraničí.

Tomu jste se nevyhnul ani vy, že?
Ano, zkusil jsem Řecko a Německo. Zahraničí mi hodně dalo, musel jsem se naučit starat se sám o sebe a taky být lepší než domácí. V cizině se na hráče odjinud nahlíží jinak než na domácí. V Německu jsem si vyzkoušel třetí ligu a tady mě zase zaujal neuvěřitelný zájem diváků a super atmosféra na zápasech. Pak jsem šel do Lovosic, což je takový rodinný klub s domácí atmosférou. Loni jsem v Lovosicích zažil asi nejlepší sezonu. No a teď je přede mnou nová výzva – Karviná.

Čeho byste chtěl dosáhnout?
V Baníku to není o ničem jiném, než o prvním místě a titulu. Kdybychom nehráli o první místo, byli bychom všichni zklamaní. Až sezona ale ukáže, jak na tom jsme a v čem konkrétně je síla mančaftu.

Povzbudí vás výrazná výhra nad Duklou do dalších utkání?
Každý takový zápas pomůže. Vítězství s Duklou se hodně cení, je to aspirant na přední pozice, stejně jako Baník. Jenže dlouho se opájet výhrou nelze. Už teď myslíme na Zubří, které nás o víkendu čeká.