HCB Karviná
Rozhovory
so 22.8.2020 | Martin Ruščin, Deník

Polák Urbański čeká v Baníku větší herní vytížení

Házenkářům Karviné vrcholí příprava na nový ročník extraligy. Jedním z hráčů, kteří by v ní měli dostat více příležitostí, je talentovaný dvaadvacetiletý Polák Artur Urbański.

V Polsku si jej vyhlédl osobně už loni nový trenér a prezident klubu Michal Brůna pro jeho obratnost, odhodovou sílu i šikovnost v osobních soubojích. Urbański by to po „seznamovacím“ roce stráveném v klubu, měl v nové sezoně naplno prodat.

Arture, čekáte letos větší herní vytížení?

Opravdu doufám, že v novém ročníku dostanu víc příležitostí a šanci chytnu za pačesy.

Jaký byl vlastně ten prví rok v Karviné? Bylo to takové seznamování s týmem?

Stresoval jsem se jenom během svého prvního zápasu. Od druhého kola minulé sezony jsem se cítil líp. Přišel jsem do Karviné z Polska a vůbec jsem nevěděl, na jaké úrovni je česká nejvyšší soutěž. Teď už vím, že je to dobrá soutěž a v Karviné máme navíc skvělou partu.

Karvinský celek vypadá silně, když dokáže v přípravě vyhrávat s kvalitními polskými kluby. Jak to vidíte vy?

Jsem hrdý, že můžu hrát s Karvinou proti předním polským klubům a navíc vítězit. Když jsem ještě hrával v Piotrkówě, tak jsme s předními celky polské ligy většinou prohrávali. Tím spíš jsem příjemně překvapen, jak nám to s Karvinou šlape. O víkendu hrajeme další přípravné zápasy v polském Mielci, který v posledním přáteláku vyhrál i nad vicemistrem Polska Wislou Płock na sedmičky. Jsem zvědav, jak se s tím porveme. 

Jaké by v novém ročníku české extraligy mohla mít Karviná ambice?

Na mistrovský titul. Jednoznačně. A také účast v evropských pohárech, to je myslím základ. Hlavně bych si přál, aby se zklidnila epidemiologická situace kolem koronaviru, protože už toho bylo dost. 

Jste už v Karviné rok a půl, cítíte se tady skoro jako doma? Karviná leží u polských hranic…

Cítím se tady skvěle. Zpočátku jsem z toho byl trochu nervózní a přemýšlel, jestli třeba nebudu mít potíže s přizpůsobením se novému prostředí. Ale všechno bylo v klidu. V Karviné rozumí polsky skoro všichni, mnoho obyvatel polsky i hovoří, což mi usnadnilo roli. Navíc trenér Brůna z působení v Polsku také hovoří polsky, takže když něčemu přece jenom ještě nerozumím, tak mi to řekne polsky a je to. 

Změnila se u vás nějak situace, když jste hrával v Piotrkówě a když nyní hrajete v Karviné?

Ambice týmu v Piotrkówě byly někde jinde než v Karviné. S Baníkem si logicky klademe vyšší cíle, takže také stres a zodpovědnost za výsledky je větší než v Piotrkówě. Tam jsem byl jedním z nejmladších hráčů, protože jsem se k týmu připojil již v osmnácti letech. Teď už mám přece jen nějaké zkušenosti za sebou za ty čtyři roky, z čehož můžu těžit. V Karviné nejsem jeden z nejmladších, a to také beru pozitivně.

Artur Urbański (s míčem) se v Karviné cítí skvěle a doufá v titul.