HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
út 13.5.2003 | Zdroj: iDnes.cz

Slováci kývli české straně a Interliga bude pokračovat...

Hrozba, že se v příští sezoně nebude hrát česko-slovenská interliga házenkářů (HIL), snad definitivně padla. "Správní rada Slovenského svazu házené vyslovila souhlas s převodem řízení 4. ročníku HIL ze společnosti Handball 2000 s.r.o. na Český svaz házené ve spolupráci se Slovenským svazem házené,".....

.....citoval text faxu, který dorazil z Bratislavy do pražského sídla ČSH jeho předseda Jaroslav Chvalný. Pokračování společné soutěže tak už zřejmě nic nebrání...

Další existenci interligy přitom česká strana podmiňovala právě přechodem k přímému řízení národními svazy, tak jako tomu je v ženské obdobě této soutěže (WHIL). "Šlo nám o přímý vliv svazových orgánů na ekonomiku, marketing a řízení soutěže, ne o vliv zprostředkovaný, tak jako tomu bylo doposud," říká Jaroslav Chvalný. Pokud by bývala slovenská strana trvala na dosavadním modelu, patrně by se od podzimu hrála samostatná nejvyšší česká soutěž.

Rozhodnutím Slovenského svazu házené organizační role společnosti Handball 2000 zřejmě končí. "Je to servisní organizace, která z vůle společníků - českého a slovenského svazu - tři sezony HILku řídila. Ale teď už nemá co řídit," souhlasí předseda ČSH.

Zástupci české a slovenské strany se v nebližší době sejdou a projednají další podobu a fungování společných soutěží, sepsány budou patřičné dokumenty. "Nejde přitom jen o příští ročník, budeme se bavit v horizontu několika sezon a to o interlize mužů a žen," říká Jaroslav Chvalný.

Zatímco o chod ženské interligy se stará především Slovenský svaz házené, v mužské soutěži by měly být role opačné. "Ano, řídící centrum bude v Praze, ovšem o všech podstatných záležitostech budou rozhodovat oba svazy společně. I důležité smlouvy s partnery budou uzavírány jako třístranné," vysvětluje předseda ČSH.

Nic se nemění na tom, že by v příští sezoně Interligy mužů mělo startovat šestnáct místo dosavadních dvanácti týmů. K Frýdku-Místku, Dukle Praha, Karviné, Allrisku Praha a Zubří by se ve skupině Západ měly přidat Hranice, Kostelec a Louny. "Na tom jsme se shodli, české kluby mají o účast v interlize zájem. Zda ze slovenské strany nastoupí plný počet týmů, to opravdu nevím," tvrdí Chvalný. "Ostatně, po odstoupení Plzně se ani současný ročník nehrál v kompletním složení."