po 12.5.2003 | Libor Kulig

V prvním utkání o třetí místo vyhrála Karviná nad Allriskem

Frýdek-Místek udělal první krok ke zlatu v prvním finálovém utkání a Karviná v dramatickém zápase, kdy se skóre přelévalo na obou stranách, vyhrála brankou kapitána Faráře v posledních vteřinách utkání.

Házenkáři Frýdku-Místku zatím plní úlohu favorita. V úvodním finále české části interligy udolali pražskou Duklu 28:24 a v sérii se ujali vedení 1:0. Severomoravané, nejlepší celek základní části, tak po stříbrných letech zdárně vykročili za mistrovským snem. V boji o třetí příčku zavalila vlna zklamání pražský Allrisk, který v prvním utkání o třetí příčku inkasoval v Karviné rozhodující branku několik vtěřin před závěrečnou sirénou.

První poločas měl v režii domácí favorit, který chce při páté finálové účasti za sebou konečně dosáhnout na zlato. Sedmibrankový náskok jej ale příliš uklidnil a Dukla v druhé půli mohutně dotahovala. Klid přinesly vítězi základní části teprve závěrečné minuty, v kterých si Frýdek vítězství pojistil. Smutně skončil zápas pro jednoho z nejlepších hráčů hostů Čurdu, který musel se zlomeným zápěstím levé ruky do nemocnice.

Loni hrála Dukla s Hranicemi baráž o záchranu, letos je ve finále. Takový herní vzestup udělali pražští házenkáři pod vedením trenérské dvojice Haber, Kotrč. Úvodní minuty prvního finálového duelu ale hostům vůbec nevyšly. Proti důrazné domácí obraně se střelecky neprosadil Zemánek, a když se nedařilo ani Nocarovi s Čurdou, skončil poločas sedmibrankovým rozdílem.

Nejlepší střelec Dukly Karel Nocar vysvětlil, že se Pražanům nepovedlo ubránit Vala. "Ten dával jeden gól za druhým a my, místo abychom se na tohoto hráče zaměřili, jsme zbytečně znervózněli. Tak vysoký rozdíl se pak ve finále a navíc s tak kvalitním soupeřem těžko dohání," litoval. "Nám se sice podařilo sedm minut před závěrem snížit na rozdíl dvou branek, domácí mají ale natolik zkušený kádr, že si vítězství pohlídali," dodal.

Do druhého poločasu vstoupili Pražané jako vyměnění. Vysunuli obranu, s větším důrazem přistoupili k domácím útočníkům a před závěrem stáhli náskok soupeře na rozdíl pouhých dvou branek. Svěřenci trenéra Trtíka si však vedení vzít nenechali.

"O naší výhře jsme rozhodli hlavně v prvním poločase, kdy jsme důrazně bránili a z rychlého protiútoku se střelecky prosazovali, hlavně Valo," řekl po zápase nejlepší střelec Frýdku-Místku Martin Kovář. "O výraznější vítězství jsme se ale ve druhém poločase připravili neproměněním několika vyložených šancí. Pražané náskok stáhli, závěr se už ale opět odehrál v naší režii," dodal autor deseti branek.

Vítěze ocenil také kouč Dukly Vladimír Haber. "Myslím si, že domácí vyhráli zaslouženě, byli totiž lepším mužstvem. Nám utekl začátek a rozdíl sedmi branek se proti tak kvalitnímu soupeři dohání velice těžce," prohlásil.

Domácí trenér Rastislav Trtík prozradil, jakou taktiku svým svěřencům před prvním finálovým zápasem naordinoval. "Splnili jsme taktický cíl, kdy se nám od začátku podařilo přikrýt pět klíčových hráčů Dukly. Ve druhých 30 minutách dostali šanci také hráči, kteří v základu nehrají, a soupeř náskok stahoval," řekl.

"Hrálo se ve velkém tempu, jsem proto rád, že jsme závěr zvládli lépe než hosté a první finálový duel dohráli do vítězného konce," uvedl Trtík. Série na tři výhry pokračuje ve středu 14. května v Praze, druhý zápas začne v 17.00. Třetí finálové utkání je pak v plánu o tři dny později ve Frýdku-Místku.

Házenkáři Karviné vedou v sérii o bronzové medaile v české části interligy 1:0 nad pražským Allriskem. V nedělním zápasu zvítězili doma o jedinou branku 29:28. Utkání bylo plné dramatických zvratů. Alrisk hrál v prvním poločase velice disciplinovaně a agresivně, naopak Karviná nebyla schopna najít motivaci. I proto zaslouženě Alrisk po prvním poločase vedl 14:12.

Karviná do druhé půle nastoupila s větším nasazením a rychle otočila skóre na svou stranu. Vypydalo to, že vykročila rázně za prvním vítězstvím v boji o třetí místo. Allrisk se ale nevzdával a stále byl Karviné vyrovnaným soupeřem. Závěr utkání byl více než dramatický. Prokopec nedal za vyrovnaného stavu sedmičku, Allrisk neproměnil rychlý útok a tak to nakonec vzal na sebe kapitán KArviné Farář, který po výborné přihrávce Szymanského vstřelil v posledních vteřinách brankou z pivota vítěznou branku Baníku.

Karviná tak vede v sérii na tři vítězná utkání 1:0. Druhé utkání se hraje ve středu 14. května v Praze. Domácím v dramatickém zápasu citelně chyběli Titkov a Horák. Karviná se přesto dokázala s jejich absencí vyrovnat a o jejím těsném vítězství rozhodla Farářova branka 15 sekund před koncem.

FINÁLE

Frýdek-Místek - Dukla Praha 28:24 (17:10)

Nejvíce branek: Kovář 10/3, Valo 8, Kraus 5 - Nocar 5/3, Čurda a Hrubý po 4. Rozhodčí: Kavulič, Sivák (oba SR). Sedmimetrové hody: 4/3 - 5/5. Vyloučení: 5:7. Diváci: 2580. Stav série: 1:0.

O 3. MÍSTO

HCB Karviná - Allrisk Praha 29:28 (12:14)

Nejvíce branek: Prokopec 8/2, K. Heinz 6, Farář 4 - Trávníček 7/1, Hladký 7, Brabec 4/1. Rozhodčí: Podlucký, Rudínský. Sedmimetrové hody: 4/2 - 4/3. Vyloučení: 4:4. Diváci: 500. Stav série: 1:0.

SLOVENSKO - FINÁLE

Považská Bystrica - Prešov 31:28 (15:13)

Házenkáři Považské Bystrice vyhráli první zápas finálové série interligy o mistra Slovenska.Ve své hale v sobotu porazili Prešov 31:28. Střelecky se nejvíce prosadili domácí Polakovič a prešovský Radčenko, kteří dosáhli dvouciferného počtu gólů. Utkání mělo velmi dobrou úroveň, obě mužstva hrála s velkým nasazením a bojovností. Jediným stínem zápasu byla vzájemná potyčka Jurajky a Dobroviče po odpískání sedmimetrového hodu, kterou rozhodčí vyřešili červenými kartami pro oba rváče.

Nejvíce branek: Polakovič 10/4, Tallo 6, Stoklasa 5 - Radčenko 10/6, Zaťko a Dobrovič po 6. Rozhodčí: Dolejš, Kohout (oba ČR). Sedmimetrové hody: 5/4 - 7/6. Vyloučení: 10:8. ČK: Korňan, Jurajka - Kravčák, Dobrovič. Diváci: 1000. Stav série: 1:0.

O 3. MÍSTO

Nové Zámky - Košice 27:27 po prodl. (22:22, 11:10), na sedm. hody 2:1

V sérii o slovenský bronz vedou Nové Zámky nad Košicemi 1:0. Dramatický zápas však nerozhodlo ani prodloužení, po kterém byl stav 27:27, domácí se radovali až po střelbě sedmimetrových hodů. V závěrečných minutách měli vždy blíže k vítězství hosté, avšak družstvo Nových Zámků dokázalo na konci druhého poločasu i v prodloužení v posledních sekundách vyrovnat. Domácí tak dovedli zápas až k sedmičkovému rozstřelu, ve kterém byli šťastnější.

Nejvíce branek: Gala a Stráňovský po 6, Sakar a Vádkerti po 4 - Justus a Farkašovský po 8, Chripák 7. Rozhodčí: Novák, Skružný. Sedmimetrové hody: 1/1 - 1/1. Vyloučení: 3:7. Diváci: 450. Stav série: 1:0.