HCB Karviná
Rozhovory
pá 6.11.2009 | Martin Ruščin - Karvinský deník

Vančo zažil vydařený večer

Karviná – Po středečním šlágru první poloviny extraligové házenkářské soutěže rozdával úsměvy a rozhovory na všechny strany. Aby ne, zápas se Zubřím totiž karvinskému odchovanci Marku Vančovi vyšel na jedničku. Hbitý křídelník Baníku OKD Karviná vsítil velkému rivalovi Karviné šest branek.

Byl zápas se Zubřím o trpělivosti?
Ano, zápasy s tímto týmem jsou z valné části o trpělivosti. Oba celky jsou vyrovnané, rozhodují maličkosti a rozuzlení může přijít až v posledních pasážích hry. Ale dneska jsme to zvládli mnohem rychleji, o to větší může být naše spokojenost.

Prestižní duely se Zubřím se vám daří zvládat. Je to velká výhoda?
Pochopitelně. Do utkání už předem nastupujeme s tím, že máme velkou šanci na úspěch. Tyhle zápasy jsou také o tom, kdo udělá méně chyb. A my si na soupeře věříme. Z toho plynulo, že se nám dařilo. I protiútoky. Dokázali jsme se prosazovat na postavenou obranu.

Naopak silnou zbraň Zubří – rychlé protiútoky – jste si pohlídali...
Nechtěli jsme zbytečně otevírat obranu. Většinou je to tak, že s Tomášem Pavlíčkem na druhé straně hru pozorně sledujeme, a když se situace nevyvíjí zrovna dobře, už se rychle stahujeme do obrany a zavíráme hru ze stran. Když je to naopak příznivé, zaútočíme a kluci nám to dají přes celé hřiště většinou přesně do ruky.

Na konci poločasu přišly docela klíčové okamžiky pro váš tým. Souhlasíte?
Od začátku to bylo tak, že jsme si chtěli pohlídat hlavně začátek, který nám letos už několikrát utekl. Hrálo se nahoru dolů, pro diváky to bylo určitě atraktivní utkání. Pak přišly ty důležité okamžiky, kdy Zubří špatně střídalo, dostalo další dvouminutový trest a my utekli na tři góly. To jsme si pak přenesli i do začátku druhé půle, i když je pravda, že přesilovky nám nešly tak, jak jsme si představovali. Ale aspoň to soupeře unavilo natolik, že jsme mu pak odskočili na větší brankový rozdíl a bylo hotovo.

Příprava na zápas byla asi obtížná vzhledem k účasti karvinských hráčů na reprezentačních akcích. Jak jste se vlastně připravovali?
Měli jsme dva tréninky. Je to divné, ale je to tak. V pondělí jsme měli jeden a v úterý druhý. To bylo vše. Vždyť my se už ale tak dobře známe. Za posledních pět let jsme sehráli takové množství zápasů jako s žádným druhým týmem, takže podkladů a poznatků máme dostatek.

Co jste říkali slušně zaplněné hale?
Jsme spokojeni. Diváci nám pomohli. I oni určitě vycítili, že je to něco jiného, než když přijde tři sta lidí. Takové zápasy si všichni užijeme mnohem víc, i fanoušci. Je daleko lepší hrát v takové atmosféře, ve které lidé fandí. Navíc měl zápas náboj, hrálo se o první místo v tabulce. Byl to vydařený večer.

Máte za sebou skoro polovinu základní části. Jak ji hodnotíte?
Držíme se nahoře, takže průběžný cíl plníme. Teď jedeme do Dvora, kde chceme pochopitelně vyhrát a zakončit tak celkem úspěšnou první polovinu základní části.

Pozorujete na mužstvu herní zlepšení od začátku letošní sezony?
Je tu nový trenér, hodně nových hráčů. Bylo jasné, že se musíme nejprve seznámit, sehrát se a naučit se hrát podle pokynů nového kouče. Každý trenér má svou představu o tom, jak by měla hra jeho týmu vypadat. S názorem Saši Ivanova se můžu ztotožnit. Taky pozoruju, že se postupně zlepšujeme. A bude to ještě lepší. Musíme ale dál poctivě pracovat.