HCB Karviná
Rozhovory
út 4.5.2021 | Redakce

„Radost z postupu na ME z druhého místa je obrovská, ale teď už se připravujeme na Lovosice,“ řekl nám Honza Užek

Velmi náročné dny má za sebou pivot Jan Užek. Spolu s Vaškem Francem absolvovali velmi náročný reprezentační blok tří utkání v pěti dnech s přesuny přes celou Evropu. Další hráči našeho kádru Dominik Solák a Vojta Patzel se pak připojili a zasáhli do nedělního utkání s Ukrajinou v Brně. A aby toho nebylo málo, hned ve středu 5.5.2021 pokračuje přerušená série semifinále Chance play-off Strabag Rail extraligy. Tak jsme se Honzy zeptali, jak toto náročné období zvládá.

Honzo, máte za sebou velmi náročný blok tří repre zápasů v pěti dnech. Vystačili jste se silami?

Blok byl určitě náročný. Jak herně, všechny tři zápasy byly tvrdé a strašně důležité, ale náročné bylo hlavně cestování. I když se prakticky protočili všichni hráči, tak síly postupně ubývaly.

Co bylo nejnáročnější? Samotné zápasy nebo spíše přesuny mezi nimi?

Pro mě osobně ty přesuny. Vlastně po každém zápase jsme se prakticky jen osprchovali, sedli do letadla a letělo se dál. Bylo to únavné ale každý věděl, že to tak bude a myslím si, že jsme se s tím porvali dobře, navíc se o nás starali maséři a doktor. Měli jsme vše kvalitně zajištěno. Samotné zápasy byly samozřejmě taky namáhavé, ale to jsou všechny na takové úrovni.

Můžeme se vrátit k zápasu na Faerských ostrovech? Kde hledat příčinu toho, že domácí nakonec zvítězili?

Nechci se dívat na rozhodčí (pozn. - byli domácí rozhodčí i delegát). Myslím, že nám ten zápas úplně nevyšel, nedostali jsme se do naší hry, udělali pár chyb. Možná hrála roli i únava z dlouhé cesty. Jsem jenom rád že jsme si spravili chuť doma proti Ukrajině, se kterou jsme odehráli dvě dobrá utkání.

A nakonec vítězná tečka doma v Brně – velká radost z postupu z druhého místa?

Ano, sice jsme měli postup jistý, ale jako tým jsme si řekli, že chceme vyhrát. Chtěli jsme jít z druhého místa. Ukrajina byla těžkým soupeřem a je jen dobře že jsme si s ní zvedli sebevědomí. Ověřili jsme si, že dokážeme odehrát takové zápasy. Radost je obrovská, škoda že to v této době nejde oslavit. To by ale stejně nešlo v běžícím play off.

Z týmu je cítit pohoda, odhodlání – je to tak?

Je to tak, v reprezentaci je a vždy byla dobrá parta. Ukázali jsme, že se s námi jako týmem musí počítat a věřím že když budeme v plné sestavě budeme ještě nebezpečnější.

Je Tvým dalším přáním se dostat i na Euro?

Určitě, možná to konečně vyjde... 😀. Ale ne – záleží, jak se to vše sejde. Na pivotu je v reprezentaci velká konkurence, teď jsme byli tři a chyběl Víťa Reichel. Plus další kluci byli v béčku. Věřím ale, že se o šanci poperu.

A teď už zpátky k semifinále play off... nebudou chybět síly po tak náročném programu? Přece jen hrajete už ve středu 5.5. v Lovosicích.

Myslím si za všechny kluky z týmu, kteří jsme byli teď v reprezentaci (Solo, Venca, Vojta), že máme pořád dost sil. I když ten blok byl opravdu náročný, tak se opět připravíme, zregenerujeme a budeme pokračovat dál v naší cestě.

S čím jako tým jdete do toho zápasu? Předpokládám, že už chcete získat postup…

Ano, jedeme si do Lovosic pro vítězství, věřím že navážeme na poslední domácí zápas, který ukázal naši sílu a postoupíme.

A jak vidíš druhou sérii Mezi Plzní a Duklou? Kde vidíš favorita?

Vyrovnaná série, Dukla pokukovala už doma po prvním bodu, ale sedmičky zvládla lépe Plzeň. Ty jsou vždy už loterie. Ale Dukle to vyšlo ve třetím zápase v Plzni. Takže očekávám znovu vyrovnaný zápas.

Kdybychom opravdu postoupili do finále – koho bys radši? Plzeň nebo Duklu?

Mě osobně to je asi jedno, jestli chceme být úspěšní musíme porazit všechny. Teď ale máme v hlavách Lovosice a to je pro nás priorita.