HCB Karviná
Rozhovory
st 27.1.2021 | Redakce

„S přípravou jsem spokojený, ale až ostrý zápas ukáže, jak na tom jsme“ vyhlíží nedělní duel s Novým Veselím Michal Brůna.

Zimní příprava je u konce a v neděli nás čeká Nové Veselí. A to je nejlepší doba pro rozhovor s trenérem a prezidentem klubu Michalem Brůnou. Samozřejmě jsme se dotkli i jiných témat.

Blíží se nám start extraligy pro r. 2021. Mohli bychom se ještě ale zastavit u podzimní části soutěže?

Momentálně jsme na prvním místě tabulky, a tak z této stránky vládne v klubu spokojenost. Ale vždy se najde něco, co by mohlo být lepší. Například bychom se určitě chtěli vyvarovat takových kolapsů, jak se nám na podzim dvakrát staly a shodou okolností to byly televizní zápasy. Ani se mi nejedná o to, že jsme ty zápasy prohráli ale o to, jakým to bylo stylem.

Tak podzim už nechme za sebou a obraťme pozornost k zimní přípravě. Jak probíhala?

Před posledním loňským zápasem jsme měli s hráči malou sázku a díky tomu, že jsme vyhráli, dostali kluci dlouhé volno. Měli tak asi nejdelší volno v lize. Teď máme za sebou tři týdny jak kondiční, tak herní přípravy. Měli jsme vše naplánováno bez účasti našich reprezentantů, kteří absolvovali srazy a přípravu před MS, na které pak ale bohužel neodcestovali. A tak jsme na to museli reagovat a trochu změnit přípravu, protože se nám reprezentanti vrátili a absolvovali ji s týmem. Myslím, že kluci pracovali těžce a dobře. Mám z přípravy dobrý pocit.

Jak vnímáte to, že naše reprezentace na MS nejela?

Určitě je to velká škoda a doufám, že se to nějak neodrazí na poklesu zájmu o házenou. Když se dívám na zápasy právě probíhajícího šampionátu, tak věřím, že fanoušci, kteří se dívají, vidí, jak je házená krásný sport. Myslel jsem si, že házená už nejde někam dál posunout, ale není to pravda. Pořád její úroveň roste. Například utkání Francie s Portugalskem… Tam by šlo každou akci sestříhat do učebnice házené a podle ní vyučovat. Jsem z toho mistrovství nadšený a je jen škoda, že tam naši kluci nejsou. Ale nevěřím tomu, že naše neúčast tam je nějakým kolapsem české házené… To tak určitě není.

Co říkáte na důsledky toho, že jsme MS vzdali? Tím myslím odvolání trenérů a odstoupení exekutivy.

Trenérů je mi líto. Měli jsme dobrou spolupráci, byli jsme v častém kontaktu, starali se a chtěli dostávat informace o hráčích atd. Netroufám se říct, jaký podíl měli zrovna oni na tom, co se stalo. Věřím, že nadcházející volby nového vedení dopadnou dobře a může se stát, že nová exekutiva si vybuduje důvěru klubů a podaří se nastartovat dobrou spolupráci a házená ožije. Jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré.

V neděli nás čeká první letošní utkání. Budeme hostit Nové Veselí. Co se dá od utkání čekat?

Nečekám zrovna jednoduchý zápas. Myslím, že pozice Nového Veselí v tabulce trochu mate. Nehraje vůbec špatně a v přestávce ještě posílilo. Přišel tam Korbel, který působil v Rumunsku a my jsme do Veselí pustili na půlroční hostování Flajsara. U nás nedostával moc příležitostí a myslím, že tam si zahraje podstatně více a může mu to jenom prospět. V Karviné je vždy tlak na výsledky, a tak mladí hráči, kteří se potřebují vyhrát, nedostávají tolik příležitostí, kolik by třeba dostali v klubech, které hrají ve spodních patrech tabulky. V neděli tedy můžeme čekat zajímavý zápas a nebezpečné je například i to, že hrajeme první utkání po delší pauze a stát se může cokoliv. Vzhledem k situaci jsme nemohli ani odehrát nějaké přípravné duely, a tak se až v tomto ostrém utkání ukáže, jak na tom opravdu jsme.

Co se dá z Vašeho pohledu čekat od jarní části extraligy?

Máme teď spolu s Plzní malý náskok na své pronásledovatele, ale nic není ještě hotové. Sice tam je bodový odstup, ale na jaře máme těžší los než na podzim. Ještě nás čekají v únoru dva zápasy právě s druhou Plzní, jak doma, tak venku. To hodně napoví. Budeme hrát v Lovosicích, na Dukle. Všechno těžké zápasy. Právě tyto týmy nebo také Frýdek Místek a Kopřivnice určitě mají kvalitu a ambice hrát o nejvyšší příčky.

Na závěr ještě jedna otázka. Jak se dotkla současná situace a epidemiologická opatření chodu klubu?

Je to těžká doba pro všechny sportovní kluby a organizace. Naštěstí aspoň extraliga může pokračovat a A-tým za určených hygienických podmínek může trénovat. Zde bych chtěl i velmi poděkovat nemocnici v Karviné Ráji, která nám vychází vstříc a pomáhá s testováním našich hráčů. Nejhůř jsou však na tom děti, které jsou od sportu teď izolovány. Bojíme se, aby se vůbec od počítačů vrátily k aktivnímu pohybu a tréninku. Tak jak říká profesor Pavel Kolář „Pohyb a zdravý vzduch je lék“ a teď je bohužel hlavně organizovaný pohyb pro děti zakázán. Je těžké se orientovat ve všech restrikcích a opatřeních, které se neustále mění. Jsme však pozitivní mysli a pevně věříme, že už brzy budeme moct otevřít halu pro naše fanoušky a hlavně pro naše mladé házenkáře.

Závěrem bych chtěl velmi poděkovat našim partnerům a fanouškům, že i v tak těžkých časech nás nadále aktivně podporují a fandí našemu Baníčku.