HCB Karviná
Rozhovory
čt 30.12.2021 | Redakce

„Věřím, že mám šanci si zahrát na Euru,˝ říká Honza Užek

Začal nám nový rok 2022 a tak je čas bilancovat rok minulý. Připravili jsme tedy rozhovor s našim kapitánem Honzou Užekem.

Skončil nám rok 2021. Jaký byl z Vašeho pohledu?

V sezóně 2020-21 jsme chtěli vyhrát titul a to se nepovedlo. Ale přesto si myslím, že to byla úspěšná sezóna. V extralize jsme skončili druzí, ale trochu zamrzí, že nebyl žádný evropský pohár. S tím se ale v dané situaci nedalo nic dělat. Z pohledu fanoušků byla ta uplynulá sezóna, zejména na jaře, hodně specifická. Je škoda, že nemohli na zápasech ve většině případů být, hrajeme házenou zejména pro ně.

Je to z palubovky moc poznat že se hraje před prázdnými tribunami?

Určitě to je poznat, ale přece jen jsme profíci a každý se s tím nějak vyrovnal. Mrzí to zejména kvůli fanouškům.

Zastavme se ještě u první polovině probíhající sezóny…

Myslím, že sezónu máme dobře rozehranou. Teď jsme sice vypadli v semifinále ČP a to je škoda, ale na druhou stranu to je pro nás až priorita číslo tři. První je pro nás extraliga, a v té jsme první, a také jsme postoupili do osmifinále European Cupu a i v něm se ještě máme na co těšit.

A byl končící rok něčím zvláštní nebo důležitý pro Vás osobně?

Co se týče osobního života, tak se nic nezměnilo. Jsem strašně rád, že jsme všichni zdraví a to je nejdůležitější. Já ale žiju zejména házenou, a tak i osobní věci se jí týkají. Udělal jsem si trenérské céčko a v příštím roce chci v tom pokračovat. Udělám si vyšší stupeň trenérské licence. Dalším osobním úspěchem je to, že jsme postoupili s reprezentací na blížící se Euro, které se bude hrát v na Slovensku a v Maďarsku.

Už nějaký ten rok žijete s přítelkyní. Jak ona vnímá to, že hrajete házenou a většinu svého času věnujete právě jí?

Boženka je v tom úžasná. Od začátku věděla jak to je, a že házená je pro mě hodně důležitá. Její osobní život se hodně přizpůsobil tomu mému, podporuje mě a myslím, že je tak šťastná. Takže mám spolu určitě dobrou symbiózu, stará se o mě dobře a klape nám to.

Už jste nakousl Euro. Jak vypadá situace? Kdy máte poslední sraz?

Jedeme už 2. 1. 2021 a z Karviné tam budeme celkem čtyři. Já, Vojta Patzel, Solo (Dominik Solák) a Venca Franc. Kolik z nás se dostane až do Bratislavy, to je otázka. Věřím ale, že se nominujeme všichni, šance je.

Vy máte pech na velké akce. Vždycky jste v kvalifikacích, ale na turnaj se buď nedostanete, nebo máte zdravotní problémy…

To je fakt. Nedávno jsme si to tak počítal, a kdyby to nevyšlo, tak by to pro mě byl pátý šampionát, na kterém bych si nezahrál. Tak jsem si říkal, že když to neklapne, tak to asi pověsím na hřebík a řeknu si, že repre pro mě asi není J. Ale teď vážně, věřím, že mám šanci a jestli zdraví vydrží a všechno bude, jak má být, tak že se na Euro dostanu.

Určitě by bylo super, kdyby se vás z Karviné dostalo co nejvíce. Do Bratislavy je to kousek a tak tam určitě přijede i dost fanoušků z Karviné…

Mluvil jsem o tom s řadou fandů nejen z Karviné a tak věřím, že bude v Bratislavě hodně fanoušků a že podpora z tribun bude znát.

Z pohledu reprezentace je jasné, co Vás v nejbližší době čeká. A co se dá očekávat v příštím roce z pohledu HCB?

Začnu Evropským pohárem. Nemáme v osmifinále lehkého soupeře, ale byli bychom rádi, kdyby se nám i tak v European Cupu podařilo projít co nejdál. A co se týká extraligy, tak samozřejmě je první prioritou play off a v něm se dostat co nejdále – tedy do finále. Je možné, že bychom se v něm opět utkali s Plzní a tentokrát věřím ve šťastný konec.

Podívejme se ještě dál do budoucnosti. Vždycky jste říkal, že jste v Karviné spokojený, ale nenazrál už čas k tomu zkusit nějakou jinou soutěž?

Už jsme o tom mluvili i s vedením klubu. Já jsem v Karviné opravdu spokojený – jak s klukama v kabině si rozumíme, tak máme dobré vztahy s vedením, máme tady dobře nastartováno a klub funguje. Nicméně, nemůžu říct kategoricky, že bych nechtě hrát v nějaké kvalitní soutěži. Není to pro mě priorita, hodně by záleželo na konkrétní nabídce, na soutěži, která by to byla, ale pokud by to byla opravdu zajímavá nabídka, tak bych se nebránil.

Takže není to tak, že byste měl jako prioritu odchod do zahraničí?

To opravdu ne. Možná tak před pěti léty, ale to jsem byl často zraněný a nikdy z toho nic nebylo. Teď je mi 28, jsem pořád dost mladý a třeba to ještě přijde. Sice bych přestup hodně zvažoval, ale třeba bych se k němu nakonec přiklonil.

A umíte si představit přestoupit někam v rámci České republiky?

Nikdy… možná kdybych měl nějakých osmnáct let a Baník by nebyl co je, tak by to přicházelo v úvahu. Ale teď si to vůbec neumím představit…. Jediný přestup co jsem slíbil, tak možná za 20 let do MHK Karviná 😉.