HCB Karviná
Reprezentace
so 15.12.2018 | www.chf.cz

​Test mladých posil i herní prověrky.

Muži se sejdou mezi svátky, po Novém roce je prověří Němci s Argentinou. Českou reprezentaci mužů čeká na přelomu roku nabitý program. Mezi svátky odehrají házenkáři v Opole turnaj čtyř zemí, kde jim protivníky budou družstva Japonska, Polska a Rumunska, krátce po Novém roce pak absolvuje družstvo společnou přípravu v Chebu a v Německu, kde se utká s výběry Německa a Argentiny.

Poprvé od podzimních kvalifikačních bojů se hned po vánočních svátcích sejdou čeští reprezentanti ke společné přípravě, i když ve výrazně obměněné sestavě. Chybět bude většina házenkářů z první a druhé německé bundesligy i kanonýr Ondřej Zdráhala nebo Pavel Horák a Jakub Hrstka. „Chceme vyzkoušet jiné hráče. V kvalifikacích na toto není čas. Teď mají možnost hrát i noví hráči a hráči, kteří nedostávají tolik prostoru. Chceme vidět, jak zapadnou do našeho herního systému a jak se budou projevovat v týmu,“ vysvětlil nominaci nových jmen i absenci některých hráčů trenér Jan Filip.

Hráči, kteří hrají první a druhou bundesligu na tomto srazu většinou nebudou, výjimkou jsou Mubenzem s Vančem a Bečvářem. „Někteří z hráčů bundesligy hrají ještě 26. a 27. prosince ve svých klubech, u těchto kluků ale potřebujeme, aby hráli v Polsku s naším týmem. Bečvář na středu pak bude mít mezi mladými hráči především úlohu zkušenější rozehrávky, která dobře zná systém naší hry,“ dovysvětlil plány Filip.

Pozvánku tak dostali především hráči širšího reprezentačního kádru. „Příležitost dostane třeba Dominik Solák, který s námi byl sice na minulé akci v Plzni, ale v zápase nehrál. Na pravé křídlo jsme nominovali nováčky Poloze a Štěrbu, na druhé straně dostane přednost mladík Šafránek, kterého sledujeme už delší dobu a bude to pro něj rovněž první seniorská reprezentační zkušenost. Stejně tak sledujeme už delší dobu Marka Monczku, který v Karviné podává velmi dobré výkony a svou šanci tak také dostane. Chceme také vidět třeba Petra Šlachtu, který nedávno přestoupil z Maďarska do Německa,“ doplnil trenér reprezentace.

Filipa a jeho trenérského kolegu Daniela Kubeše mrzí také zranění a s tím spojené absence některých hráčů, se kterými chtěli v Polsku pracovat. „Mrzí nás, že je zraněný Matěj Klíma, kterému jsme chtěli dát prostor. Se zdravotními problémy se potýkají i Tomáš Číp a Miroslav Jurka, u obou to zatím vypadá na dlouhodobější absenci,“ jmenoval Filip.

Na turnaji v polském Opole se tým 28. prosince utká s výběrem Rumunska, další den pak dle výsledků prvního zápasu s jedním z dvojice týmů Polsko – Japonsko. „Vyhovuje nám to, dva zápasy jsou pro nás optimální. Naším cílem je především vyzkoušet nové hráče, vidět je v zápase,“ řekl Filip.

Hned po Novém roce se tým sejde znovu, v Chebu se budou hráči trenérům hlásit už 2. ledna. Tam už se tým sejde i s některými z hráčů, kteří budou na povánočním turnaji chybět. Tým absolvuje několik tréninkových jednotek, 4. ledna v Hannoveru odehraje přátelské utkání s výběrem Německa a 8. ledna se v Chebu poměří s Argentinou. „Musíme pracovat na postupném útoku i na přechodu do rychlého útoku, napadání volného prostoru, spolupráce s pivoty a dohrávání míčů do křídel,“ popsal plány další přípravy Filip.

Týmy Německa a Argentiny se připravují na lednové mistrovství světa, zápasy proti českému výběru pro ně budou jednou z posledních herních prověrek před šampionátem. „Německo je velmi kvalitní a atraktivní soupeř, hrát v Německu je vždycky velká zkušenost a pro hráče i velká motivace. Bude tam jistě plná hala a jejich tým má obrovskou kvalitu. Argentina je možná trochu neznámý tým, ale pro nás je to zase příležitost zahrát si proti jinému hernímu stylu. Pořád ale platí, že se chceme soustředit na naši hru,“ uzavřel Filip.

Program českého týmu:

27. prosince 2018 - sraz týmu v polském Opole

28. prosince 2018 Česká republika - Rumunsko

29. prosince 2018 Česká republika - Polsko/Japonsko (vítězové prvních utkání se utkají proti sobě)

2. ledna 2019 - sraz týmu v Chebu

4. ledna 2019 v 16.15 hodin Německo - Česká republika, Hannover

8. ledna 2019 v 17 hodin Česká republika - Argentina, Cheb

Nominace pro přípravný turnaje v Opole 27. až 29. prosince 2018:

ADAMÍK Artur (Union Juri Leoben, AUT), BEČVÁŘ Roman (HC Elbflorenc 2006, GER), GALIA Martin (Górnik Zabrze, POL), KAŠPÁREK Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), MONCZKA Marek (HCB Karviná), MUBENZEM Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER), PATZEL Vojtěch (Dukla Praha), POLOZ David (HSC Suhr Aarau, SUI), SOLÁK Dominik (HCB Karviná), ŠAFRÁNEK Ondřej (Talent Plzeň), ŠKVAŘIL Milan (HSC Suhr Aarau, SUI), ŠLACHTA Petr (EHV Aue, GER), ŠTĚRBA Jakub (TJ Sokol Nové Veselí), UŽEK Jan (HCB Karviná), VANČO Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER), ZEMAN Štěpán (HC Zubří)

Náhradníci: DOKOUPIL Jiří (HC Zubří), HERAJT Filip (Talent Plzeň), JENÍČEK Štěpán (Dukla Praha), KASAL Michal (Tatran Prešov, SVK), KŘÍSTEK Daniel (Dukla Praha), SCHAMS Vít (TJ Sokol Nové Veselí),  TONAR Michal (Talent Plzeň), ZBRÁNEK Jan (HK Bystřice pod Hostýnem)

 Nominace pro přípravný kemp a přípravné zápasy 2. – 9. ledna 2019 v Chebu a Hannoveru:

BABÁK Tomáš (Bergischer HC, GER), BEČVÁŘ Roman (HC Elbflorenc 2006, GER), GALIA Martin (Górnik Zabrze, POL), HORÁK Pavel (HC Meshkov Brest, BLR), HRSTKA Jakub (Tatran Prešov, SVK), KAŠPÁREK Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), MRKVA Tomáš (HBW Balingen – Weilstetten, GER), MUBENZEM Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER), PETROVSKÝ Leoš (Bergischer HC, GER), SOLÁK Dominik (HCB Karviná), ŠKVAŘIL Milan (HSC Suhr Aarau, SUI), VANČO Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER), ZDRÁHALA Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL), ZEMAN Štěpán (HC Zubří)

Náhradníci: ADAMÍK Artur (Union Juri Leoben, AUT), HANISCH Libor (Dessau Rosslauer HV 06, GER), JENÍČEK Štěpán (Dukla Praha), KASAL Michal (Tatran Prešov, SVK), KLÍMA Matěj (Dukla Praha), KOTRČ Milan (Bergischer HC, GER), PATZEL Vojtěch (Dukla Praha), POLOZ David (HSC Suhr Aarau, SUI), SCHAMS Vít (TJ Sokol Nové Veselí), ŠAFRÁNEK Ondřej (Talent Plzeň), ŠLACHTA Petr (EHV Aue, GER), ŠTERBA Jakub (TJ Sokol Nové Veselí), UŽEK Jan (HCB Karviná)