HCB Karviná
Rozhovory
út 6.7.2021 | Redakce

Všem hráčům bych chtěl poděkovat za odmakanou sezónu, dřeli na doraz.

Uplynul už více než měsíc od posledního finálového utkání Strabag Rail Extraligy. A tak je určitě vhodný čas zhodnotit uplynulou sezónu s odstupem a klidnou hlavou. A právě o sezóně minulé ale i o změnách v kádru HCB Karviná a dalších věcech jsme si promluvili s trenérem A týmu a zároveň prezidentem klubu Michalem Brůnou.

Pane trenéra, jak hodnotíte minulou sezónu, která byla pro Vás první ve funkci hlavního trenéra?

Několik dní po rozhodujícím pátém finálovém zápase jsem byl ještě hodně zklamaný, s odstupem času však určitě pozitivně. Dostal jsem po finále tolik pozitivních reakcí, že mi chvílema připadalo, že jsem jediný, který cítí zklamání ze stříbrných medailí. Titul byl však jednoznačně na dosah. Všem hráčům bych chtěl poděkovat za odmakanou sezonu, dřeli na doraz. Bohužel ten nejhorší poločas z 28 poločasů v play off, jsme zahráli zrovna v posledním rozhodujícím finálovém zápase, před poprvé plnou karvinskou halou. Jsem si skoro jistý , že většina chyb, které jsme vyprodukovali, byla z nervozity a tlaku, který na nás dolehl paradoxně doma před vlastními fanoušky. Je velký rozdíl hrát rok před prázdnými tribunami a na rozhodující zápas sezony pak před plnou halou. Poprvé v sezoně jsme prohrávali poločas o 7 branek a já si doteď velmi vyčítám, že jsem se neodhodlal ke hře 7 na 6 již v prvním poločase. Možná bychom neprohrávali takovým rozdílem branek, který se ukázal nakonec rozhodující. Chtěl bych však velmi pochválit kluky, že nesložili zbraně a s velkou podporou našeho brankáře jsme začali plzeňský náskok stahovat z devíti branek až na pouhé dvě. Poté jsme měli tři vyložené šance na kontaktní gól, které jsme však bohužel nedokázali proměnit. Musím však také uznat větší zkušenost Plzně, podařil se jim zahrát výborný finálový zápas, kde jim prakticky všechno vyšlo.

A co Vy osobně – je velký rozdíl mezi působením na lavičce v roli trenéra a působením na palubovce jako aktivní hráč?

Ano, samozřejmě je to obrovský rozdíl. Jako hráč jsem na konci kariéry využíval hlavně zkušeností a situace jsem řešil víceméně automaticky. Jako trenér se každým zápasem učím a hledám chyby, kterých se musím příště vyvarovat. Hodně analyzuji zápasy, abych zjistil, kde a proč jsme udělali chybu, ale také kde jsem udělal já chyby jako trenér. Snažím se, být více v klidu, i když ne vždy se mi to povede. Vím, že se někdy nervuji nad nějakou nepovedenou akcí, protože hodně srovnávám, jak bych jí rozehrál já sám. Uvědomuji si ale, že většina kluků, je ještě hodně mladých na to, aby zachovali v rozhodujících chvílích chladnou hlavu a zahráli ji přesně jak na tréninku. Na trénincích se však nervuji často více, než po tom v zápase. Kluci ale vědí, že je to kvůli tomu, aby se neustále zlepšovali. Snažím se rozlišovat profesionální vztah s hráči na hřišti a potom v soukromí.

Skládá se kádr pro novou sezónu – oznámené posily už jsou všechny nebo čekáme nějaké změny? Můžete stručně okomentovat jednotlivé posily, a jakou roli v týmu by měly plnit?

Velká změna nastane na pravém křídle, kde jsme se rozloučili s oběma našimi leváky. S Honzou Plačkem jsme se domluvili na hostování v Hranicích, kde určitě dostane daleko více herního prostoru. Pro Plaču to je jenom dobře, aby si vyzkoušel větší zatížení a čas na hřišti. Nikde není psáno, že se ještě do Karviné někdy nevrátí. Druhé křídlo, které nás opustilo, je Míra Nedoma, kterému jsme před čtyřmi lety, když do Karviné přicházel, dali slovo, že pokud se ukáže dobrá nabídka ze zahraničí, pustíme ho. Mírovi skončila smlouva a měl ambice zahraničí zkusit. Nakonec podepsal smlouvu s německým týmem Post Schwerin. Na jejich pozicích je zastoupí náš odchovanec Honza Sobol, který se po 15 letech vrací ze zahraničí domů před karvinské publikum a talentovaný Denis Harabiš, který je Moravák původem z Polanky, ale přichází z Dukly Praha.

A jsou i další změny kromě pravých křídel?

Jediné, zřejmě veliké oslabení, nastane na pozici pivota, kde jsme neprodloužili smlouvu s velezkušeným Bělorusem Gromykem, se kterým jsme byli poslední sezonu velmi spokojeni. Na jeho pozici druhého pivota dostane velikou příležitost karvinský odchovanec Nicolas Noworyta. Držím mu moc palce, aby chytil tuto šanci dobře za pačesy a pokusil se naší jedničce Honzovi Užekovi pomoct s plnohodnotným střídáním.

Poslední posilou je na pozici spojky Patrik Fulnek, se kterým jsme byli už dva roky v kontaktu a připravovali jeho přestup k nám. Patrik je univerzál, který je schopný zaskočit na všech třech spojkách a jeho úkolem bude hlavně pomoct Patzlovi a Solákovi s bombardováním soupeřovy branky. A ze staršího dorostu jsme vybrali Matěje Peláka a Kristiana Galiu, kteří se již zapojili do kondiční přípravy a budou během sezony absolvovat vybrané tréninky s A týmem.

Jaké máte cíle pro nadcházející sezonu?

Cílem do dalšího ročníku je určitě co nejdelší účast v Evropském poháru a dostat se znovu do finále.

Kromě toho, že jste se stal trenérem A týmu, jste už více než rok i prezidentem klubu. Jak byste tento rok zhodnotil právě jako prezident HCB Karviná?

Klub jsme přebrali s výborem ve velmi žalostné finanční kondici a jsem velmi rád, že se nám v tak v těžké situaci podařilo klub částečně stabilizovat, zreorganizovat a nastavit celkovou novou vizi klubu, kterou se budeme snažit ubírat. Chystáme spousty změn v naší struktuře od nastavení mládeže, trenérů, rekonstrukci haly a jeho vstupního prostoru, přes celkovou propagaci a profesionalizaci našeho klubu. O tom by však mohl pohovořit hlavně manažer Marek Michalisko. Chtěl bych moc poděkovat všem spolupracovníkům, partnerům a neposlední řadě městu Karviná za celoroční práci a podporu.