Extraliga
ne 29.5.2016 | Ivo Dudek

Bronz putuje do Hranic

Víkendové zápasy rozhodly o tom, že bronz letos putuje do Hranic. Stejně jako loni jsme tak vybojovali pouze pověstné "brambory" Troufám si ale říct, že po podstatně povedenější průběhu série o zisk bronzových medailí a po velkém boji. Tady je souhrn toho, jak probíhaly víkendové boje.

Třetí utkání - sobota 28.5.2016

Baník Karviná – Cement Hranice 20:25 (9:10), stav série 1:2

Třetí utkání série o bronz nebylo pro nás zrovna nejšťastnější. Nedařilo se nám prosazovat na dobrou obranu Hranic, která fungovala opravdu dobře. Jejich fyzicky lépe disponovaní hráči nám nedovolili střelbu zdálky, velmi pečlivě hlídali Hinzu Užeka na pivotu a když už přes obranu něco někdo prošel, byl v bráně v pohodě chytající Kučerka. Stav byl tak v první půli vyrovnaný i když častěji jsme to byli my kdo dotahoval náskok soupeře.

S nástupem do druhého poločasu přišel zvrat. Už v prvním poločase problematická koncovka nám odešla úplně a hosté si pomalu ale jistě budovali náskok. Na tom, že to bylo pouze pomalu měl velkou zásluhu Kuba Lefan, který si připsal řadu těžkých zákroků a pak se jen díval jak se jeho kolegové na palubovce trápí v koncovce. Od 30. do 42. minuty jsme dali jen dvě branky a už tak slabá úspěšnost střelby klesla ještě níže. Ve 43. minutě byl stav 11:16 pro hosty a ti už zkušeně dokráčeli k zisku druhého utkání v této sérii o bronz.

Sedmimetrové hody: 5/3 - 4/1
Vyloučení: 2 - 4
Rozhodčí: Bečička, Bubeníček
Sled branek: 2:2, 6:8, 9:12, 11:16, 14:16, 15:19, 16:23, 18:23, 20:25.
Diváků: 860
Román Farář, Baník Karviná: "Dnešní utkání jsme si prohráli sami vlastními chybami. Hostům navíc opět výborně zachytal Kučerka. Zasloužené vítězství."

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: "Jsem rád, že jsme hned to první utkání v Karviné zvládli. Začátek z naší strany nebyl úplně nejrůžovější. V prvním poločase jsme neproměnili čtrnáct šancí, proto byl poločasový výsledek tak těsný. V druhém poločase jsme zabrali, zlepšili jsme obranu, hodně nám opět pomohl Kučerka. Druhý poločas byl z naší strany tak zahraný lépe a dopomohl nám k druhému vítězství."

obrázek

Čtvrté utkání - neděle 29.5.2016

Baník Karviná – Cement Hranice 33:35 (14:16, 28:28, po prodloužení 31:31), výsledek série 1:3

Čtvrté utkání o bronz mezi HCB a Hranicemi bylo nesmírně dramatické a vyrovnané až do samého konce. Dařilo se nám o poznání lépe než v sobotu. Obě obrany vyrukovaly na soupeře s velmi agresivní, na hranici únosné tvrdosti hrající, obranou. A za oběma obranami chytali výborně i brankáři, jak už je ostatně v této sérii zvykem. Tedy až na první utkání v Hranicích, které se příliš nevyvedlo Kučerkovi.

I dnes se ujali vedení hosté, ale netrvalo dlouho a stav byl srovnaný. O Hranické branky se staral zejména Rachač a o ty naše zase Slávek Mlotek. Ten to měl ale o poznání těžší, vzhledem k rozdílným výškovým parametrům. Právě Hranický Rachač totiž představoval to, co nám velmi chybí - střelbu z větší vzdálenosti. Prostě takovou spojku momentálně v Karviné nemáme a tak si musíme připravovat jiné střelecké příležitosti - proskoky, střelbu křídel či přes pivota.

obrázek

Včera rozhodl nástup do druhé půle - dnes tomu tak nebylo. Byli jsme to my, komu vyšel začátek druhého dějství lépe. Rychle jsme smazali dvoubrankové manko a šli do mírného vedení. A vlastně až do konce základní hraví doby pokračoval dramatický boj o každý míč a průběh byl velmi vyrovnaný. Emoce mezi hráči na palubovce plály, hra byla spíše o osobních soubojích. Spoustu našich příležitostí a to i těch opravdu stoprocentních, končilo na Kučerkovi v brance. Ten tak má, společně s jedenáctibrankovým Rachačem velký podíl na tom, že nakonec hosté dokázali doslova "urvat" na naší palubovce bronzové medaile.

Ve 47. minutě viděl červenou kartu Kuba Lefan a do branky musel mladý Daniel Nolč. Pro vývoj utkání to zřejmě mělo dost velký dopad i když popravdě je třeba říct že i Nolč se blýskl dobrými zákroky. V 56. minutě jsme se ujali dvoubrankového vedení 28:26. Hraničtí se hnali za vyrovnáním a situaci měli trochu zjednodušenou tím, že v 58. minutě byl vyloučen Libor Hanisch. Hosté toho opravdu využili ke srovnání, když v poslední minutě zamířil přesně Viktor Hastík.

Šlo se tak do prodloužení a to pokračovalo ve stejném duchu jako základní hrací část. Opět jsme šli do vedení a v poslední minutě hosté srovnávali - tentokrát z ruky Marka Tůmy. Drama tak gradovalo sedmimetrovými hody.

Sedmičky jsou už jen o štěstí a možná pevných nervech. Ty měli nakonec lepší hosté, když se jim podařilo proměnit všechny. Za nás kontrovali Honza Užek a Michal Paululik. Neproměnil bohužel Lukáš Frančík a Dominik Gelnar trefil pouze tyč. Poté mohla propuknout obrovská radost Hranických a naopak smutek našich hráčů. Vždyť byl, stejně jako loni tak blízko...

obrázek

Nicméně není nad čím plakat. Vzhledem k mládí kádru, kterému věkový průměr zvedají jen Farář s Veřmiřovským, je nakonec sezóna velmi povedená. Stali jsme se vítězi Českého poháru a v extralize jsme skončili s pověstnou bramborou. Koneckonců před startem sezóny nebyly prognózy zrovna růžové. A tak hlavy vzhůru - je před námi další sezóna a hráči zase budou o něco zkušenější... Tak třeba to vyjde zase za rok a konečně to "cinkne".

obrázek

Román Farář, prezident klubu Baníku Karviná: "Kdyby utkání nebylo v naších silách, tak se mi to hodnotí daleko lépe. Stejně jako včera, tak i dnes byl náš největší nepřítel Pepa Kučerka, který Hranicím toho dost vychytal. To co jsme proti němu neproměnili, to bylo až trestuhodné. Sedmičky jsou pak už jen loterie a v nich může vyhrát kdokoliv."

Libor Hrabal, trenér TJ Cement Hranice: "Konec dobrý, všechno dobré. Nevím co k tomu mám říct dneska víc. Jsme spokojení s bronzovou medailí. Dneska to byl určitě souboj nahoru dolů. Oba dva týmy chtěly určitě vyhrát. Utkání se dneska určitě přelévalo ze strany na stranu a bylo v něm pár věcí, kterým jsem nerozuměl. Ustáli jsme též hodně času v oslabení. Zaplať pánbůh, že nám Magrla chytil jednu sedmičku a máme díky tomu bronz."

Sedmimetrové hody: 6/5 - 3/2
Vyloučení: 5 - 8, ČK - Lefan
Rozhodčí: Fukala, Mohyla
Sled branek: 0:2, 3:5, 5:7, 9:9, 10:12, 12:14, 17:17, 19:20, 23:22, 26:24, 28:27 – 29:30, 31:30.