HCB Karviná
Reprezentace
pá 1.6.2007 | Ivo Dudek

Česká reprezentace na olympijských hrách v Pekingu. Zbožné přání nebo reálná šance ?

Již před časem prohlásila světová házenkářská federace, že má zájem změnit systém kvalifikacích na světové šampionáty a Olympijské hry. Dosavadní systém kvalifikací v této chvíli doznal změn pouze u kvalifikace na Olympijské hry. Výklad kdo a za jakých podmínek se na Olympijské hry může kvalifikovat byl několikrát měněn. Až nyní se zdá, že se vše vyjasnilo a my vám můžeme nový systém kvalifikací představit.

A proč ho chceme představit ? Protože naše mužská reprezentace ještě nemá v boji o Peking zdaleka dohráno jak se původně zdálo! Při "starém" způsobu kvalifikace by naši reprezentanti "propásli" příležitost se dostat na Olympijské hry na základě umístění na světovém šampionátu a kvalifikovat by se mohli pouze jako evropští mistři z ME v Norsku. Nový způsob však ještě dává ještě našim mužům (na rozdíl od žen, které již šanci ztratily) další možnost jak se na Olympijské hry probojovat. Jakou?

Olympijských her se účastní 12 účastníků. Šest účastníků má zaručený přímý postup a dalších šest účastníků vzejde z Olympijské kvalifikace. Tato kvalifikace proběhne v červnu příštího roku. Přímý postup má na základě současných dostupných informací zaručeno těchto 6 účastníků:

1x místo pro mistra světa (GER)
1x místo pro pořadatele OH (CHN)
1x místo pro mistra Evropy (kvalifikuje se z ME v Norsku)
1x místo pro mistra Afriky
1x místo pro mistra Asie
1x místo pro mistra Panameriky


Dalších šest účastníků se musí na olympiádu probojovat přes olympijskou kvalifikaci, které se účastní 12 družstev. Těchto dvanáct účastníků bude rozděleno do 3 skupin po čtyřech účastnících, které spolu sehrají kvalifikační turnaj. Z každé skupiny se pak do Pekingu kvalifikují družstva umístěná ve skupině na prvním a druhém místě. Místo každého turnaje určí Rada IHF. A 12 účastníků olympijské kvalifikace bude určeno následovně:

1x místo pro družstvo umístěná na MS ve Německu na 2.místě (POL)
1x místo pro družstvo umístěná na MS ve Německu na 3.místě (DEN)
1x místo pro družstvo umístěná na MS ve Německu na 4.místě (FRA)
1x místo pro družstvo umístěná na MS ve Německu na 5.místě (CRO)
1x místo pro družstvo umístěná na MS ve Německu na 6.místě (RUS)
1x místo pro družstvo umístěná na MS ve Německu na 7.místě (ESP)
1x místo pro Evropu jako nejlepší kontinent na MS v Německu
1x místo pro Afriku jako druhý nejlepší kontinent na MS v Německu
1x místo pro zástupce Evropy
1x místo pro zástupce Afriky
1x místo pro zástupce Asie
1x místo pro zástupce Panameriky


Co tedy z toho všeho vyplývá pro naší reprezentaci? Základem je samozřejmě postup na evropský šampionát v Norsku. Předpokládejme, že postup na šampionát je reálný a hypoteticky přeskočme kvalifikaci a představme si Česko již na šampionátu je.
Přímý postup by byl možný pouze za předpokladu, že by se Česká republika stala Mistrem Evropy (nebo vicemistrem, pokud by bylo Mistrem Evropy Německo). Pokud se tak nestane, nastává boj o místa v olympijské kvalifikaci.
V současné době jsou v olympijské kvalifikaci dvě volná místa pro Evropu a o ty se právě na šampionátu bude bojovat. Získá je ten, kdo se umístí na 2., resp. 3.místě. Pokud se však na těchto místech umístí některé z družstev, které si již právo startu v olympijské kvalifikaci nebo přímý postup vybojovalo (GER, POL, DEN, FRA, CRO, RUS, ESP), získají toto právo nejlépe umístěná družstva, který se ještě se do olympijské kvalifikace ještě nedostala (teoreticky i družstva umístěná na 9. a 10.místě). Konkurence je však veliká. Připomeňme si ty, kteří o Olympijskou kvalifikaci budou zejména usilovat: HUN, SLO, ISL, NOR, UKR, SWE, ROM, SUI … a CZE.

zdroj : www.chf.zdarsko.cz