Reprezentace
ne 21.6.2009 | Redakce

Dnes skončila kvalifikace na Euro 2010

K A R V I N Á - Dnes se dohrála kvalifikace na EURO 2010 v Rakousku. Náš tým měl zajištěný postup za prvními Francouzi již v předstihu a tak jak v utkání našich v Portugalsku tak v utkání Lotyšsko Francie už v podstatě o nic nešlo. A podle toho i tato utkání dopadla. Zejména porážka Francouzů 24:27 v Lotyšsku je překvapivá.

5. LUX    8    0    0    8    182:258  -76      0
Pokud si chcete připomenout průběh kvalifikace, přinášíme jakýsi přehled komentářů k jednotlivým utkáním, které vycházely na www.idnes.cz nebo na www.chf.cz.

Český tým podlehl Portugalsku

Portugalsko - Česko 31:28 (14:9)

V posledním utkání kvalifikace o ME 2010 v Rakousku nastoupili čeští házenkáři ve Fafe proti Portugalsku. Ve velmi dusné atmosféře zaplněné haly se nehrála příliš pohledná házená. Oba týmy produkovaly technické chyby. Naše sestava, která chvílemi připomínala juniorskou reprezentaci bojovala, ale mladí hráči byli nervózní a svou daň si vybralo i neskutečné horko, které v hale panovalo. Úvod utkání vyšel domácímu celku, který vedl v 7.minutě 5:1. Postupem času jsme ale srovnali krok a po brance Mičkala to bylo ve 20.minutě již jen 10:8. Místo dalšího snížení ale přišly technické chyby a uhlídat se nám nedařilo ani portugalského pivota Costu. V poločase prohrávali naši hráči 9:14.
Začátek druhé půle pro naše barvy příliš optimisticky nevyzněl a soupeř si i nadále udržoval výraznější brankové vedení. Českému celku se vydařil úsek mezi 41.-45.minutou, kdy jsme dokonce po brance Čípa snížili na rozdíl jediné branky 23:22. Srovnání ale zkušenější Portugalci nedovolili a opět odskočili na čtyřbrankový rozdíl. Další technické chyby pak definitivně vzaly naději na další snížení. Čeští házenkáři bojovali a zkušenějšímu soupeři, který nastoupil v nejsilnější sestavě, podlehli 28:31.

Komentář trenéra Martina Liptáka: „odehráli jsme celkem dobré utkání, v prvním poločase bylo vidět že Hrstka a Petrovský jsou noví v týmu, ale fungovala nám velmi dobře obrana s brankářem Slabým. Když jsme se rozkoukali, byl náš výkon dobrý. Zbytečnými chybami jsme ale dali možnost soupeři získat náskok. Druhý poločas byl z naší strany lepší, hráli jsme v tempu a pokračovali v dobré obraně. Trochu jsme se trápili na obranu 1:2:3 a postihl nás desetiminutový výpadek. To je škoda, protože jsme mohli dosáhnout jiného výsledku. Ale celkové moje hodnocení je pozitivní, byl to z naší strany dobrý zápas a chlapci ukázali, že s nimi můžeme počítat do budoucna.“

Nejlepší střelci Portugalska : Magalhaes 6, Carneiro 5, Solha 4, Moreira 4

Česko: Mrkva, Slabý – Hrstka J. 2, Mičkal 2, Zdráhala 2, Vraný 5, Číp 6/2, Horák, Linhart 3, Petrovský 1, Hrstka M. 3. Stehlík 3, Hynek, Požárek 1.

Sedmimetrové hody: 2/1 – 2/2, vyloučení: 3 – 4, rozhodčí: Gjeding, Hansen (DEN), diváků: 2000

Čeští házenkáři porazili Lotyšsko a postoupili na mistrovství Evropy!

Čeští házenkáři V předposledním duelu v kvalifikační skupině porazili v Praze tým Lotyšska 41:29 (22:14) a pokud ve večerním duelu neklopýtnou francouzští mistři světa a olympijští vítězové s Portugalskem, mohou svěřenci trenéra Liptáka slavit postup.

Oproti plzeňskému souboji s Portugalskem z minulé středy poslal kouč Martin Lipták do zápasu tři nové tváře - Hrstku, Požárka a Čípa, kteří nahradili ve Sparta Areně na Podvinném Mlýně trojici Mráz, Sklenák a Říha. V brance tentokrát před Petrem Štochlem dostal přednost Galia. Po technické chybě a Jíchově neproměněném sedmimetrovém hodu se ujal soupeř vedení po brance Jurdžse, ale bylo to naposledy. Jícha dvěma góly rychle stav otočil a potom již na palubovce dominoval tým kouče Liptáka. Hosté sice částečně stačili domácím v ofenzivě, když je střelecky držel Jurdžs, ale v defenzivě byli úplně bezradní.
Lotyši nedokázali čelit kombinační hře českých hráčů, neubránili střelbu pojek ze střední vzdálenosti ani rychlé protiútoky, při nichž hráli prim hráli Filip a Mičkal. Skóre rychle narůstalo a do poločasu zvýšili domácí svůj náskok na osm branek.
I v úvodu druhého poločasu čeští hráči zvyšovali náskok, ale mezi 40. až 45 minutou ani jednou neskórovali a soupeř snížil na pět branek. To však Lipták poslal na hřiště i další hráče z lavičky. Po návratu k základní sestavě se opět český brankostroj rozjel. O výhře Čechů nebylo ani chvíli pochyb, otázkou byl jen rozdíl ve skóre. V závěru se rozstřílel Zdráhala, tři branky v rychlém sledu přidali Hrstka a Juříček, takže nakonec bylo vyslyšeno přání publika a domácí házenkáři nastříleli v současné době málo vídaných 41 branek.

Česko - Lotyšsko 41:29 (22:14)

Sestavy a branky ČR: Galia, P. Štochl - Mičkal 4, J. Hrstka 3, Zdráhala 7, Kubeš 1, Číp 1, Jícha 7, Filip 9/1, Hynek, Stehlík, Juříček 4, P. Horák 5, Požárek.

Nejvíce branek Lotyšska: Jurdžs 8, Borodovskis 6/2, Valkovskis 4, Kušners 3.
Rozhodčí: Bašev, Dobrev (oba Bul.). Sedmimetrové hody: 4/1 - 3/2. Vyloučení: 4:1. Diváci: 1200.

Češi nestačili na Francii

Čeští házenkáři v pozměněné sestavě podle očekávání podlehli mistrům světa Francii. Naše družstvo se ve Francii představilo bez největších opor, které dostali od trenéra Liptáka volno a zapojí se do přípravy na klíčové utkání s Lotyšskem až v pondělí. A tak dostali příležitost další hráči zejména z domácí soutěže.

Francie – Česko 32:25 (16:10)

Utkání proti Francii odehráli čeští házenkáři ve vyprodané hale v Lyonu. Zde se před nimi odehrálo další kvalifikační utkání a to o postup na MS 2009 žen. V hale bylo velice dusno a pro hráče tak bylo utkání velice náročné. Utkání pro nás nezačalo nejlépe a v desáté minutě jsme prohrávali 2:5. Našim hráčům se nedařilo prosazovat se z prostoru spojek, dobře fungovala francouzská obrana, která několik našich střel úspěšně zblokovala. Postupem času jsme se ale v defenzivě začali soupeři vyrovnávat a k tomu se přidal výborný výkon brankáře Slabého, který měl za první poločas deset úspěšných zákroků. Soupeř na nás vyrukoval v plné síle a kvalita soupeře přeci jen byla větší než ta naše. Naši házenkáři ale dokázali dlouho s favoritem držet krok a jen kvůli několika technickým chybám a neproměněným (i vyloženým) šancím nebyl stav zcela vyrovnaný. V závěru prvního poločasu nám Francie utekla, když dvěma brankami se prosadil Narcisse. V našem celku se prostřídali všichni hráči s výjimkou druhého brankáře Mrkvy.

Mrkva se do naší branky dostal na posledních deset minut. Ve druhém poločase již soupeř dominoval, našim hráčům dělala starosti jeho vytažená obrana. Čeští házenkáři proti hvězdám evropských velkoklubů bojovali statečně, aby nakonec soupeři podlehli 25:32.

Nejlepší střelci Francie: Fernandez 7, Karabatič 5, Gigou 5/2, Bosquet 4

Sestava a branky Česka: Slabý, Mrkva – Zdráhala 7/1, Číp 6, Hrstka 1, Horák 1, Buchta 1, Vraný, Hynek, Požárek 1, Sklenák 3, Linhart 2, Mičkal 1, Stehlík 2

Sedmimetrové hody: 2/2 – 1/1, vyloučení: 2 – 3, diváků: 5000 (vyprodáno)
Průběh utkání: 1:1, 4:2, 6:4, 8:5, 9:7, 12:8, 12:10, 16:10, 16:12, 20:15, 24:16, 25:19, 28:19, 30:22, 32:25

Česko – Portugalsko 30:26 (16:12)

Sestava a střelci Česka: Štochl, Galia – Mičkal 3, Zdráhala 7, Kubeš, Jícha 7, Filip 8, Horák 1, Hynek, Říha, Juříček 3, Stehlík, Mráz, Sklenák 1

Nejlepší střelci Portugalska: Solha 8, Carneiro 5, Tavares 5

Sedmimetrové hody: 3/2 – 5/4, vyloučení: 4 – 3, rozhodčí: Pavel, State (RUM), delegát: Lang (AUT), diváků: 2000 Další nebezpečnou překážku odvalili z cesty na evropský šampionát 2010 čeští házenkáři. V důležitém kvalifikačním duelu porazili v Plzni výběr Portugalska 30:26 a bez ztráty bodů vedou svoji skupinu před olympijskými vítězi z Francie.

Na finálový turnaj ME, který hostí v roce 2010 Rakousko, se z kvalifikační skupiny probijí dva týmy. Portugalci patřili spolu s Francouzi a Čechy mezi největší kandidáty postupu a na svém kontě zatím měli jen jedinou porážku. Jenže v západočeské metropoli narazili.
Klíčové střetnutí kvalifikace přitom pro český celek nezačalo dobře. Při rozcvičení před soubojem si podvrkl kotník kapitán Nocar, jehož musel na poslední chvíli kouč Martin Lipták nahradit Mičkalem. Do zahajovací sestavy poslal domácí kouč do branky Štochla a do pole Filipa, Hynka, Jíchu, Kubeše, Horáka a Sklenáka.
Hráči obou celků si uvědomovali důležitost souboje a úvod zápasu poznamenala oboustranná nervozita. První branku sice dal Sklenák, ale hosté odpověděli důrazněji. Třemi góly obrátili skóre a do 15. minuty si udržovali tříbrankové vedení.
Portugalci se soustředili na bránění Jíchy a tato taktika jim čtvrt hodiny vycházela. Poté však kouč Lipták poslal místo nejlepšího českého házenkáře na palubovku Horáka a hosté rázem nevěděli, jak domácí bránit.
K obratu zavelel subtilní Zdráhala. Třemi góly za sebou zařídil vyrovnání na 9:9 a po brance Horáka se Češi dostali do vedení 11:10 a od té chvíle již měli střetnutí pod kontrolou. Jícha po návratu na palubovku přidal v rychlém sledu tři branky, a když se v závěru poločasu dvakrát prosadil po rychlém protiútoku Mičkal, šel domácí celek do kabiny s uklidňujícím náskokem 16:12.

I druhý poločas začali domácí lépe. Střeleckou jistotu našel na křídle jeden z nejzkušenějších reprezentantů Filip a domácí zvýšili vedení na sedm branek. Hosté skórovali prakticky jen z rychlých protiútoků a po dobré kombinaci i z místa pivota.
České hře dával myšlenku tvořivý Zdráhala, který navíc dokázal po nebojácných průnicích skórovat, a své spoluhráče držel i skvělý brankář Štochl, který přiváděl soupeře k zoufalství. Po zbytečných chybách v rozehrávce, především Jíchy, přesto hosté snížili. To se jim podařilo v době, když osobně bránili Horáka a Zdráhalu a Češi měli chvíli problémy s jejich vysunutou obranou. Pohodlný násko si však Češi pohlídali.

Házenkáři si připsali povinnou výhru nad Lucemburskem a vládnou skupině

Ve čtvrtém kvalifikačním utkání o postup na ME 2010 porazili házenkáři Česka v Lovosicích Lucembursko 30:19. Po podzimní části kvalifikace jsou tak v čele skupiny bez ztráty bodu.
Ideální podzim mají za sebou čeští házenkáři. Čtyři zápasy a čtyři výhry znamenají to nejlepší nakročení směrem k evropskému šampionátu v Rakousku. Český tým začal poslední letošní utkání s Lucemburskem podle očekávání náporem a v deváté minutě vedl 6:2. Domácí měli viditelnou herní převahu. Lucemburčané hodně těžili z benevolence belgických sudích, kteří jim tolerovali časově hodně dlouhé útoky.
"Bylo těžké udržet koncentraci, když hrají půl hodiny v útoku," říkal po utkání v nadsázce Jan Filip. Hosté však na víc než udržování dvou až čtyřbodové ztráty neměli, ve dvacáté minutě prohrávali 12:7. Poté český trenér Lipták posadil na lavičku téměř všechny své opory, ale i prostřídaná sestava dovedla poločas do čtyřbrankového vedení.
"Nedali jsme několik šancí, nedařilo se nám v prvním poločase tolik obrana, i když celkově devatenáct branek je vynikající výsledek," vysvětloval Filip Jícha. "Bylo to úplně stejné utkání, jaké jsme odehráli u nich, s výhrou jsme pochopitelně spokojení."
Ještě čtyři minuty druhého poločasu se Lucemburčané drželi na dohled. Poté se však naplno začala projevovat větší vyzrálost českého týmu a skóre narostlo do očekávaného rozdílu.
"Jsem z tohoto zápasu rozladěný a zklamaný," hodnotil duel trenér Martin Lipták. "Po utkání v Lucembursku bylo jasné, že vyhrajeme i toto druhé utkání a získáme dva body. Chtěl jsem proto dát větší příležitost hráčům, kteří tolik nehrají. Nebyl to až tak pěkný zápas, což vyplývalo z toho, že soupeř byl často v útoku. Takže já jsem spokojený pouze se dvěma body."

Ve druhém poločase se do velkého výkonu rozchytal Martin Galia, který se na podzim vrátil do branky po půlročním zranění: "Splnili jsme svoji povinnost a máme dva body. Chtěli jsme do konce roku mít bodů šest, máme jich osm. Nyní se tak můžeme v klidu soustředit na klubové povinnosti a v lednu se pořádně připravit na další boje o Rakousko."
Bohužel byla hladká výhra Čechů vykoupena zraněními. Jakub Szymanski a Alois Mráz odstoupili z utkání po nešetrných zákrocích soupeře a především koleno prvně jmenovaného bezprostředně po utkání optimisticky nevypadalo. "Ty zákroky, co předváděli, byly opravdu o zdraví," chmuřil se Filip. "U Lojzy to asi nebude nic těžkého, ale Šimáno - to není nic hezkého."
"Těm zraněním pomohla hodně palubovka, na které se hrálo," domnívá se Galia. "Máme k dispozici špičkovou palubovku, která se používá v celé Evropě a my ji tady nepoložíme. Měli jsme udělat všechno pro to, abychom vyhráli, ale také pro to, abychom byli zdraví."
Jediným maximálně spokojeným účastníkem duelu tak byl hostující kouč Adrian Stot. "Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů Evropy. Snažili jsme se co nejvíce minimalizovat naší vysokou porážku. S výkonem svých hráčů a výsledkem jsem spokojený."

Česko - Lucembursko 30:19 (15:11)

Sestava a branky ČR: P. Štochl, Galia - Mičkal 1, Zdráhala, Kubeš 1, Číp 4, Jícha 8/2, Filip 6, Hynek, Vraný 5, Szymanski, Řezníček 1, Mráz 4, Lehocký.
Nejvíce branek Lucemburska: Decker a Scholten 5, Sarac 3/2.
Rozhodčí: Evers, Kums (oba Belg.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/2. Vyloučení: 5:6. Diváci: 900.

Čeští házenkáři vyhráli v Lucembursku, v kvalifikaci ME jsou suverénní

Čeští házenkáři vyhráli v kvalifikaci ME v Lucembursku 35:24 a po třech utkáních jsou v čele tabulky s plným počtem bodů. Odveta je na programu v neděli v Lovosicích. Trenér Martin Lipták označil dvoubodový zisk v Lucembursku za povinnost.
"Od začátku nebylo pochyb o našem vítězství. Byl to pohodový zápas, ve kterém se nikdo nezranil a všichni dostali příležitost," uvedl na svazovém webu. "Dobře nám fungovala spolupráce brankáře Štochla a obrany 0-6, díky které jsme dokázali získávat hodně míčů. Jsem spokojený, že hráči odvedli zodpovědný výkon a příležitost tak mohli dostat i mladí hráči," dodal Lipták.
V úvodu přibývaly branky na obou stranách jen pomalu, na konci první desetiminutovky vedl český celek 4:1. Domácí pak vyrovnali hru a v 17. minutě dokázali snížit na rozdíl dvou branek (5:7). Poté byl ale na dvě minuty vyloučen lucemburský pivot Majerus a Češi toho využili k trháku na 11:5.
Domácí trenér Adrian Stout se pokusil zastavit český tlak oddechovým časem, ale ukrojit ze soupeřova náskoku jeho tým nedokázal. Češi tak v poločase odcházeli do kabin s vedením 16:10. I druhý poločas se nesl v režii českého celku, který se prosazoval především ze spojek. Zářili střelci Filip Jícha a Ondřej Zdráhala, i díky jejich gólům vedlo Česko v 42. minutě už desetibrankovým rozdílem 24:14. Nakonec se oba trefili sedmkrát.
Lucembursku se ještě podařilo snížit na 20:26, ale zbytek utkání patřil opět hostům. Šňůrou čtyř branek v závěru zápasu upravilo české mužstvo na konečných 35:24.

Lucembursko - Česko 24:35 (10:16)

Sestava a branky Česka: Štochl, Galia - Lehocký 3, Mičkal 1, Zdráhala 7, Vraný, Kubeš 1, Číp 4, Jícha 7, Filip 3, Hynek, Szymanski, Mráz 4, Sklenák 5.
Nejvíce branek Lucemburska: Link 6/5, Scholten 5, Ley 3.
Rozhodčí: Veber, Pangerc (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 6/5 - 3/3. Vyloučení: 3:3. Diváci: 1200.

Čeští házenkáři šokovali olympijské vítěze z Francie

Čeští házenkáři porazili ve druhém kole kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2010 po výborném výkonu favorizovanou Francii 32:29 (13:11). Po vyrovnaném průběhu zápasu, kdy se skóre přelévalo ze strany na stranu, rozhodli koncovku v český prospěch Jícha a Zdráhala. Ovace diváků hráčům ve stoje, objímající se lavička, svěšené hlavy Francouzů. Tak probíhaly poslední okamžiky kvalifikačního utkání, ve kterém čeští hráči překvapivě zdolali olympijské vítěze.

Český tým začal duel přesně tak, jak nechtěl. "Hlavně, abychom nenabrali v úvodu ztrátu," přál si střelec Filip Jícha. Jenže v úvodu šesté minuty vedli Francouzi 4:1. Vynikající publikum v Brně však vybičovalo výkon českého týmu do vysokých obrátek a o necelé čtyři minuty bylo vyrovnáno.
Ve skvělé atmosféře se v dalším průběhu duelu servírovala špičková házená. Tvrdý, přitom maximálně korektní boj musel uspokojit nejnáročnějšího fanouška. Po celý první poločas byl o krůček napřed tým soupeře. Ale v čase 29:20 šel český tým poprvé do vedení a když Kubeš před přestávkou náskok Čechů navýšil, atmosféra v hledišti byla pekelná.

"My jsme věděli, že je tady vynikající publikum, prokázalo to v zápasech se Srbskem a Portugalskem, které jsme zde hráli v minulosti. A i dneska byli fanoušci špičkoví," vysekl poklonu divákům Petr Štochl. Právě brankář českého týmu byl společně s pevnou obranou základem poločasového vedení. Společně udrželi francouzské hráče na jedenácti brankách. Pevný základ úspěšného výsledku byl položen.

"Všichni jsme dnes podali výborný výkon," zářil po utkání Filip. "Jsme šťastní, že jsme zdolali aktuální olympijské vítěze, což je pro českou házenou fantastický úspěch." Ve druhé části se skóre přelévalo ze strany na stranu. Ve dvaačtyřicáté minutě měli hosté znovu navrch (18:19). Ještě třikrát se družstva vystřídala ve vedení, až přišla rozhodující padesátá čtvrtá minuta. Za nerozhodného stavu 25:25 předvedl vystřídavší Martin Galia v brance skvělý zákrok, který dvojicí slepených branek podtrhli Zdráhala a Filip. Z toho úderu se už olympijští vítězové nevzpamatovali.

"Základem naší výhry byla dobrá obrana, ve které jsme dostávali jejich hráče pod tlak," zhodnotil utkání nejlepší střelec českého týmu Filip Jícha. "Navíc jsme měli vyšší procento úspěšnosti v postupném útoku, při kterém jsme se dříve dost trápili."
Česká reprezentace zvládla závěr zápasu ve velkém stylu, v poslední minutě si užívala společně s diváky ovace a zaslouženě si v nádherném zápase připsala druhé vítězství ve skupině.
"Viděli jsme velice kvalitní a dobrý zápas. Češi prokázali mnoho dobrých stránek a zaslouženě zvítězili," gratuloval českému týmu francouzský kouč Claude Onesta.
"Z naší strany byla dnes vidět kvalita," lebedil si trenér českého výběru Martin Lipták. "Dobrá obrana, nadšený výkon, vynikající atmosféra - to všechno byly atributy našeho vítězství. Francouzům sice chybělo několik hráčů, ale myslím si, že naše vítězství bylo zcela zasloužené."

Česká republika - Francie 32:29 (13:11)

Nejvíce branek: Jícha 9, Filip a Zdráhala po 7, Horák 5 - Sorhaindo 6, Ostertag 5, Abalo 4.
Rozhodčí: Visekruna, Stanojevič (oba Srb.). Vyloučení: 2:2. Sedmimetrové hody: 0 - 3/1. Diváci: 2200.

Házenkáři vstoupili do boje o evropský šampionát výhrou v Lotyšsku

Čeští házenkáři zahájili své účinkování v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy v roce 2010 výhrou na palubovce Lotyšska 34:31 (18:18).
Lotyšsko, které postrádalo opory z německé bundesligy Klešnikse a Libergse, se zkušenějšího soupeře vůbec nezaleklo. V prvním poločase se potvrdila slova českého trenéra Martina Liptáka, který před pobaltským týmem v jeho domácím prostředí rázně varoval, do šaten se týmy odebraly za nerozhodného stavu.
Domácí v před přestávkou dokonce po většinu času vedli jednobrankovým rozdílem, Češi jen dotahovali. Ve 28. minutě se dostali domácí do vedení 18:15, ale čeští hráči dokázali vyrovnat. Největší zásluhu na tom měl Jícha, který za třicet minut vstřelil sedm branek.
I začátek druhého poločasu byl vyrovnaný, ve 39. minutě se českému týmu podařilo stav utkání otočit na 22:21 a poté rychle získal tříbrankový náskok. Ten udrželi až do samého konce také díky tomu, že se do listiny střelců zapsal dokonce i brankář Galia.
Podle trenéra Martina Liptáka se českým hráčům utkání příliš nevydařilo. "Jsem zklamaný především z prvního poločasu, kdy jsme špatně bránili. Zde se možná projevilo i málo času, který jsme měli na společnou přípravu," řekl trenér.
Ve druhém poločase prý jeho svěřenci zabojovali. "A přestože se nám herně příliš nedařilo, kolektivním výkonem jsme utkání dovedli do vítězného konce. Jeli jsme do Lotyšska pro dva body a to se nám také podařilo, když jsme zkušeností zvládli závěr utkání," dodal kouč.

Lotyšsko - Česká republika 31:34 (18:18)

Sestava a branky ČR: Galia, P.Štochl - Jícha 13, Nocar 5, Horák 4, Mráz 2, Zdráhala 3, Filip 3, Číp 2, Hynek 1, Říha 1, Mráz 2, Kubeš, Lehocký, Řezníček.
Nejvíce branek Lotyšska: A. Uščins 8, Gutmanis 4, Valkovskis 4, Jurdžs 4.
Rozhodčí: Reisinger, Käschitz (oba Rak.). Sedmimetrové hody: 4/3:4/3. Vyloučení: 5:4.