HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
pá 24.12.2010 | www.erasport.cz

Druhý nejlepší střelec? To jsem nevěděl, říká tahoun karvinských házenkářů Marek Vančo

Házenkáři HCB OKD Karviná i letos patří v Zubr extralize k favoritům číslo jedna. To zatím potvrzují, po podzimní části mají v čele ligy jednobodový náskok a nejlepší výchozí pozici. Rok 2010 navíc zakončili ziskem Českého poháru. U všech důležitých momentů byl mladý křídelník Marek Vančo, který patří mezi největší hvězdy karvinského celku. Je dokonce jeho druhým nejlepším střelcem. Jak ale v rozhovoru pro Erasport.cz přiznal, ani to netušil.

Rok 2010 jste zakončili ziskem Českého poháru. Lepší konec asi přijít nemohl?!
Určitě považujeme zisk Českého poháru jako velice důležitý. Celkově bych dosavadní průběh této sezony hodnotil pozitivně, až na čtyři zápasy, které se nám moc nepovedly.

Rozjezd do sezony nebyl úplně ideální, přišly nějaké ztráty. Nyní už ale můžete být s výkony spokojeni?
Na začátku jsme porazili vysokým rozdílem Duklu, pak však přišla jednogólová porážka v Zubří, odkud se body málokdy vozí. Za špatná utkání považuji utkání s Lovosicemi a především s Jičínem. Další zápasy už proběhly celkem očekávaně a v závěru podzimní části jsme se rozehráli k asi nejlepším výkonům.

A právem vedete Zubr Extraligu. Je tedy radost dvojnásobná?
Radost určitě je, ale ještě je před námi sedmnáct zápasů. Vše může být úplně jinak. Rozhodně je ale dobré, že přezimujeme na prvním místě.

Před Lovosicemi máte náskok jednoho bodu. Takže se dá čekat, že se o první příčku bude ještě hodně bojovat…
Určitě to bude perný boj. Myslím si, že vítěz letošní extraligy bude mít náskok maximálně tří bodů. Letos je liga daleko vyrovnanější, než kdy jindy.

Kromě vás a Lovosic, koho řadíte do hry o titul?
Kromě nás dvou to bude určitě pražská Dukla a pokud se Zubří uzdraví hráči, tak si myslím, že taky ještě neřekli poslední slovo.

Letos se poprvé nehraje play off. Je to pro vás výhoda nebo naopak?
Prvně bych chtěl říct, že nový systém podle mě není ideální. Nepočítají se všechny body, ale v našem případě pouze ty ze zápasů mezi týmy, které postoupí do první šestky. Play off bylo určitě atraktivnější pro diváky, ale nepovažovali jsme jej za výhodu. Pouze jsme se dokázali lépe koncentrovat než ostatní týmy. Hodnotit tento nový systém bude ideální až po skončení sezony.

Jste druhým nejlepším kanonýrem týmu. Proto se na vás sází. Jak se v tak mladém věku s touto pozicí vypořádáváte?
Přiznám se, že o tom, že jsem druhým nejlepším střelcem týmu nevím. U nás je to jiné, než v ostatních týmech, kde jim to stojí na dvou až třech střelcích. U nás je snaha o rozvržení střel na celé mužstvo. A v čem vidím příčinu, že jsem momentálně druhým nejlepším střelcem? Především proto, že střílím mnoho branek z rychlých protiútoků a také proto, že dostávám daleko více herního prostoru, než tomu bylo v předešlých dvou sezonách.

Jaké to je, když vám záda kryje taková karvinská legenda, jako je Tomáš Heinz?
Nedávno mi jeden kamarád ze srandy říkal, že už ho skoro nepustím na hřiště. Já jsem mu na to řekl, že Toncek (Tomáš Heinz) už má odehráno svoje, ale když hrajeme zápas a já vím, že je na střídačce, tak se mi hraje s daleko větším klidem, než kdyby tam nebyl. Vím, že když vejde na hřiště, je na něj spoleh. Je to určitě borec, od kterého se mám stále co učit a je také jedním z mých vzorů.

Černou kaňkou v tomto půlroce byl pohár EHF, kde jste nestačili na Maribor. Stále to hodně bolí?
Nebolí nás ani tolik vyřazení, spíš bolí zjištění, že průměrný slovinský celek si poradí s českým mistrem bez výraznějších problémů. Určitě jsme však měli na to, abychom vyhráli alespoň jedno utkaní. Bohužel se to nepodařilo a tak se už soustředíme jen na českou ligu.

Vy jste zápasy s Mariborem mohl brát jako šanci ukázat se. Neregistrujete žádný zájem ze zahraničí?
Mě osobně se tyto zápasy moc nevydařily. Zatím žádné přímé nabídky nejsou, ale určitě se chci v průběhu mé kariéry do zahraničí podívat. Momentálně jsem ale v Karviné spokojený a soustředím se také na dokončení mého studia.

A co reprezentace, neláká vás? Myslíte, že máte šanci?
Reprezentace mě samozřejmě láká. Už loni jsem byl na prvním srazu B týmu a poté v létě na akademickém mistrovství světa v Maďarsku, kde jsme skončili na druhém místě. Dostal jsem pozvánku na další akci B týmu v lednu 2011. A kdo ví, třeba se časem podívám i do A mužstva. Tam je ale ještě dlouhá cesta a mnoho dřiny.

Jste půlmistry, máte Český pohár. Kdybyste si měl tipnout, co bude na konci sezony, co byste zvolil?
Tipovat je velice obtížné, ale věřím a doufám v naše vítězství. (smích)