po 9.5.2005 | Hansel Radim

Házenkáři Karviné jsou blízko titulu

Blízko k obhajobě mistrovského titulu jsou házenkáři Karviné. Oba úvodní finálové zápasy na vlastní palubovce vyhráli a v sérii proti Frýdku-Místku jim stačí k zisku zlata uspět už jen v jediném střetnutí. Třetí duel je na programu v sobotu na hřišti soupeře. Rázný krok k bronzovým medailím učinila o víkendu i pražská Dukla, která rovněž stoprocentně využila výhody domácího prostředí a v sérii proti Zubří hrané na tři vítězná utkání vede 2:0.

ČESKÉ PLAY-OFF

1. finále

HC Baník Karviná - HC Frýdek Místek 29:23 (13:7)

Házenkáři Karviné zahájili úvodní finálový duel velmi dobře, těžili z neprostupné obrany a zvláště ze zákroků vynikajícího brankáře Putery. Manko Frýdku-Místku narůstalo, hosté sice bojovali, ale chyběla jim úderná spojka, která by narušila karvinskou defenzivu. Vedle Putery patřili k oporám domácího celku Horák, Szymanski a nejlepší střelec zápasu Kust. V 43. minutě vedli Karvinští už 22:12, o vítězi bylo rozhodnuto, a tak trenér Jiří Kekrt dal příležitost všem hráčům z lavičky.

Nejvíce branek: Kust 7/5, Horák 6, Sobol a Szymanski po 4 - Toms 6/1, Kalous 5, Krahulík 4. Sedmimetrové hody: 7/5 - 2/1. Vyloučení: 6:8. Rozhodčí: Sivák, Kavulič. Diváci: 1000. Stav série: 1:0.

2. finále

HC Baník Karviná - HC Frýdek-Místek 30:27 (20:14)

Druhý zápas měl v neděli podobný vývoj jako předchozí střetnutí. Karviné se podařil vstup a těsně před koncem první půle vedla o osm branek. Frýdek-Místek se však nevzdal a začal z náskoku soupeře ubírat. Jenže domácí, které opět podržel brankář Putera a v útoku kanonýr Horák, zabrali a vítězství si nenechali vzít. Trenér Karviné Jiří Kekrt ocenil výkon týmu v prvním poločase, který označil za téměř bezchybný. "Škoda, že v závěru se utkání zbytečně přitvrdilo. Vím, že Frýdek nemůžeme podcenit, musíme se dobře připravit na zápas v jejich prostředí," řekl po utkání. Kouč Frýdku-Místku Martin Lipták žehral na to, že po semifinále s Duklou Praha mělo mužstvo dlouhou pauzu. "Nebyli jsme rozehraní tak dobře jako Karviná. Ale věřím, že naši hráči neprodají kůži lacino a v domácím prostředí Karvinou pořádně potrápí," řekl Lipták.

Nejvíce branek: Horák 10, Sobol 8/4, Laclavik 5 - Lanči 9, Heinz a Petrovský po 3. Sedmimetrové hody: 4/4 - 2/2. Vyloučení: 6:10. ČK: Toms, Straka (oba Frýdek). Rozhodčí: Haščík, Oťapka. Diváci: 1000. Stav série: 2:0.

1. zápas o 3. místo

HC Dukla Praha - HC Gumárny Zubří 25:23 (11:15)

První utkání o bronzovou příčku zpočátku patřilo Zubří. Házenkáři Dukly špatnou koncovkou a nedůrazností v obraně umožnili hostům postupně zvyšovat náskok, vedení Zubří narostlo v prvním dějství až na 15:11. Po změně stran však domácí přidali na důrazu, výborný výkon předvedl i Kurial v brance. V závěrečné desetiminutovce Dukla otočila stav ve svůj prospěch a výhru už nepustila.

Nejvíce branek: Brabec 7/1 - Řezníček 8/2, Spuchlák 6. Sedmimetrové hody: 4/2 - 5/3. Vyloučení: 6:7. ČK: Stehlík (Dukla). Rozhodčí: Podlucký, Rudinský. Diváci: 300. Stav série: 1:0.

2. zápas o 3. místo

HC Dukla Praha - HC Gumárny Zubří 24:23 (14:15)

Ani druhý duel hráči Dukly ve svém plzeňském azylu neztratili, přestože Zubří se opět nejprve ujalo vedení. Oproti semifinále se ale domácím dařilo zvládnout vyrovnané závěry. I tentokrát otočili skóre, v koncovce uhájili těsné vítězství a v sérii vedou 2:0. O zisku bronzových medailí tak mohou rozhodnout v sobotu ve třetím střetnutí, které hostí Zubří.

Nejvíce branek: Brabec 9/3, Král 5/1 - Plšek 6. Rozhodčí: Brunovský, Čanda. Sedmimetrové hody: 6/4 - 3/3. Vyloučení: 4:9. ČK: Mičkal (Zubří). Diváci: 300. Stav série: 2:0.

SLOVENSKÉ PLAY-OFF

1. finále

Tatran Prešov - MŠK SIRS Považská Bystrica 37:29 (17:15)

když Bystrica měla v Prešově raketový nástup a v druhé minutě vedla už 3:0, domácí dokázali stejně rychle vyrovnat. První poločas se pak nesl ve znamení těsného vedení domácích. Rozhodující pak byl začátek druhé půle, kdy Prešov šňůrou osmi branek získal dostatečný náskok. "Zahráli jsme dobře především v obraně, rozchytal se i brankář Bražnik a druhý poločas už byl v naší režii," pochvaloval si trenér Prešova Jurij Žuravljov. Jeho protějšek František Šulc už tolik spokojeností nehýřil: "Byl to jeden z nejlepších zápasů v sezoně, ale my jsme k jeho úrovni příliš nepřispěli."

Rozhodčí: Antl 7/2, Tabačko 7, Čorej 5 - Tůma 11, Mažár 6, Buchta 3. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmimetrové hody: 4/3 - 2/1. Vyloučení: 5:4. ČK: Tumidalský (Prešov). Diváci: 1300. Stav série: 1:0.

2. finále

Tatran Prešov - MŠK SIRS Považská Bystrica 37:29 (23:14)

Házenkáři Prešova nenechali ve druhém finále nic náhodě a rychle si vytvořili pohodlný náskok. V poločase už vedli o devět gólů a své vedení po změně stran ještě navýšili. Potom domácí polevili a Považská Bystrica alespoň snížila, což však nic nezměnilo na tom, že Prešov vede už 2:0 na zápasy a k obhajobě titulu mu schází jediná výhra.

Nejvíce branek: Antl 12/2, Kukučka 7/1, Tabačko 5 - Trabelssie 10, Tůma 7/2, Buchta 4. Sedmimetrové hody: 5/3 - 6/4. Vyloučení: 9:12. ČK: Tůma, Buchta, Zaťko (všichni Pov. Bystrica). Rozhodčí: Pešta, Poláček. Diváci: 1097. Stav série: 2:0.

TJ Štart Nové Zámky - ŠKP Bratislava 28:24 (15:9)

V Nových Zámcích domácí od začátku udávali tempo, hosté zahrozili jen na počátku druhého poločasu, ale nakonec jim soupeřova obrana dovolila jen snížení na rozdíl čtyř branek.

Nejvíce branek: Straňovský 10/5, Ivanov 5, Galla 4 - Nižňan 5, Dudáš 5, Kukumberg 4. Rozhodčí: Válek, Opava. Sedmimetrové hody: 5/5 - 4/3. Vyloučení: 8:4. ČK: Galla - Bičaník. Diváci: 450. Stav série: 1:0.

TJ Štart Nové Zámky - ŠKP Bratislava 26:19 (13:8)

I ve druhém utkání o bronzovou příčku viděli diváci v Nových Zámcích bojovnou házenou, jejíž tempo většinu času udávali domácí. V průběhu druhé půle navíc vynikl v dresu Nových Zámků brankář Nagy, Bratislavané se nezmohli na zvrat a v sérii prohrávají 0:2.

Nejvíce branek: M. Straňovský 6/1, Galla 5, Szücs 3 - Kozlov 5/3, Nižňan 3, Čermák 2. Sedmimetrové hody: 1/1 - 5/5. Vyloučení: 5:8. ČK: Bičaník (Bratislava). Rozhodčí: Novotný, Nesvadba: Diváci: 400. Stav série: 2:0.