Reprezentace
po 23.6.2003 | Zdroj: iDnes.cz

Házenkáři postoupili na mistrovství Evropy

Čeští reprezentanti porazili Bosnu a Hercegovinu i v odvetě a zajistili si tak postup na mistrovství Evropy, které se bude konat ve Slovinsku na přelomu ledna a února 2004.

Česko - Bosna a Hercegovina 32:22 (11:11)

Nejvíce branek: Juříček 12/4, T. Heinz 6, Kubeš a Hrubý po 3, Radčenko a Nocar po 2 - Martinovič 5, Doborac 4/1, Anušič 3. Rozhodčí: Reisinger, Kaschütz (oba Rak.). Vyloučení: 4:9, ČK: 59. Martinovič. Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/1. Diváci: 3240. První zápas: 24:18, postupuje Česko.

V exhibičním tempu dohrávali čeští házenkáři baráž o postup na mistrovství Evropy. V odvetě ve Frýdku-Místku porazili Bosnu a Hercegovinu 32:22 a šampionát ve Slovinsku si v příštím roce zahrají. Jako hrdina zápasu byl oslavován pivot David Juříček, který se na vítězství podílel znamenitým výkonem a dvanácti góly. První zápas před osmi dny v Tuzle vyhrál český výběr 24:18.

Házenkáři z Bosny i v odvetě potvrdili, že jsou týmem jednoho poločasu. Už v úvodu důrazně vyvedli z omylu všechny optimisty, kteří brali postup české reprezentace za hotovou záležitost.

Aktivní vysunutá obrana zcela paralyzovala české spojky a nebýt oprášené karvinské spolupráce Radčenko - Juříček, mohl mít vývoj první půle pro domácí celek tragické následky.

Hráči Bosny byli živější, těžili z technických chyb soupeře, který si častokrát nevěděl rady s postupným útokem a hrou na postavenou obranu. Když v 27. minutě hosté zvýšili své vedení na 11:7, slibný postupový náskok jejich protivníka se začal otřásat v základech.

V tempu však Bosna, podobně jako v prvním utkání, vydržela jen necelých třicet minut. O nadějné vedení přišla ještě před přestávkou. Největší zásluhu na tom měl pivot Juříček, který v první půli ze svého prostoru před brankou obstaral osm z jedenácti českých gólů.

Po změně stran zbyl z nebezpečného bosenského týmu pouhý stín. Hosté fyzicky naprosto zkolabovali a nezřídka jen v roli statistů nečinně sledovali, jak Češi zvyšují náskok. Symbolický vzdor soupeře domácí rozbili trháky i přesnou střelbou ze střední vzdálenosti a v závěru už zbylo dost prostoru i pro exhibici vítězů.

"Výhra Čechů je zasloužená. Podali v obou zápasech vynikající taktický výkon a byli lépe fyzicky připravení, což už se o nás říct nedá. Po pětadvaceti minutách nás i rozhodčí postihl výpadek," konstatoval trenér Bosny a Hercegoviny Abas Arslanagič.

Jeho protějšek Rastislav Trtík byl spokojen především s tím, že český výběr splnil svůj cíl a kvalifikoval se na mistrovství Evropy. V odvetě svého soupeře porazil rozdílem třídy, ačkoli mu nevyšel prvotní taktický záměr. "Chtěli jsme vyhrát los, aby to měli hosté dále na střídačku. To nevyšlo, tak jsme se snažili udržet vysoké tempo," vysvětloval Trtík v souvislosti se slabší fyzickou kondicí soupeře.

Češi se přesto v první půli s nevyzpytatelným rivalem dlouho trápili. "Bosna hrála lépe na postavenou obranu, ale nám se dařil alespoň rychlý protiútok. Celkově to byl z naší strany svižný duel. I po přestávce jsme předvedli perfektní přechod do rychlého protiútoku. Vítězství je dílem kolektivní hry, exceloval však Juříček, byl vynikající v obraně i útoku," dodal Trtík.

Zpravodajství z dalších odvetných utkání:

Polští házenkáři si zajistili postup na mistrovství Evropy. V sobotním odvetném zápasu play off v Radomi sice ještě v poločase ztráceli v celkovém součtu obou duelů s Rakouskem na soupeře dvě branky, ale druhou půli pak vyhráli impozantním výsledkem 21:8.

Naopak jen jediný gól rozhodl o úspěchu Švýcarů, kteří před týdnem v Turecku dokázali těsně zvítězit a doma díky remíze postoupit. V domácím prostředí smazali ztrátu z úvodního utkání vedle Poláků také Maďaři a Portugalci.

Již před týdnem postoupili na ME španělští házenkáři, kteří dvakrát zvítězili nad Litvou; oba duely se po dohodě soupeřů hrály na Pyrenejském poloostrově.

Výsledky - odvety play off:

Maďarsko - Makedonie 33:29 (13:10), první zápas 31:33, postoupilo Maďarsko;

Polsko - Rakousko 36:19 (15:11), první zápas 24:30, postoupilo Polsko;

Srbsko a Černá Hora - Finsko 36:28 (20:7), první zápas 31:29, postoupilo Srbsko a Černá Hora;

Švýcarsko - Turecko 27:27 (15:14), první zápas 26:25, postoupilo Švýcarsko;

Portugalsko - Norsko 31:25 (18:11), první zápas 19:23, postoupilo Portugalsko;

Chorvatsko - Bělorusko 30:20 (15:6), první zápas 32:32, postoupilo Chorvatsko;

Francie - Řecko 26:19 (13:10), první zápas 27:17, postoupila Francie;

Ukrajina - Izrael 22:22, první zápas 26:17, postupuje Ukrajina.