Tiskové zprávy
po 23.1.2006 | Hansel Radim

Házenkáři roku 2005 jsou Fabíková a Juříček

Nejlepšími házenkáři roku 2005 byli na slavnostním galavečeru v Plzni vyhlášeni David Juříček a Lucie Fabíková. Pivot francouzského Montpellieru triumfoval v tradiční anketě už počtvrté. Rozehrávačka, která působí v norském Tertnesu Bergen, zkompletovala vítězný hattrick.

David Juříček zahájil minulý rok skvěle. Po výborných výkonech na lednovém mistrovství světa pronikl do All-star týmu turnaje a ocitl se ve společnosti nejuznávanějších házenkářů planety. Poté sbíral úspěchy i na klubové scéně: s Montpellierem postoupil až do semifinále Ligy mistrů, vyhrál francouzský titul, národní i Ligový pohár a byl hodnocen jako jeden z nejlepších pivotů tamní soutěže. Navíc si vysloužil i pozvánku na utkání Výběru světa. Bývalá opora Karviné se vítězství v anketě dočkala už v letech 2000, 2001 a 2003.

Za Juříčkem skončil na stříbrné příčce obhájce loňského prvenství Jan Filip. Křídelník německého Nordhornu prožil další vydařený rok. V bundeslize měl na konci ročníku 2004 - 2005 na svém kontě 250 gólů, nejvíc v kariéře, v tabulce střelců byl druhý a také v aktuální sezoně se drží mezi elitní pěticí. Brankově se výrazně prosadil i na reprezentační scéně, na světovém šampionátu v Tunisku obsadil v pořadí kanonýrů čtvrtou příčku. Znovu si zahrál i za Výběr světa, v jehož dresu v roce 2005 absolvoval hned dvě utkání.

Třetí pozici obsadil další legionář Filip Jícha. Třiadvacetiletá spojka načala uplynulý rok ve švýcarském celku TSV St. Otmar St. Gallen. Přestože vytáhlého mladíka zpočátku brzdily zdravotní problémy, výrazně se prosadil na MS a svému klubu notně pomohl k záchraně v nejvyšší soutěži. O velký talent se pak ucházely přední evropské kluby a souboj nakonec vyhrálo německé Lemgo. Jícha se ve slavném týmu prosadil brzy, jeho forma v bundeslize kulminovala na sklonku roku, kdy se dokonce rázně vmáčkl do elitní desítky kanonýrů vyhlášené soutěže.

Kategorii žen ovládla Lucie Fabíková, jež se této pocty dočkala už v letech 2001 a 2003. Tradiční opora české reprezentace měla smůlu na zranění. Ze zdravotních trablů se ale postupně vykřesala a stihla s Tertnesem Bergen několik zápasů v Lize mistryň. Po vypadnutí tým naskočil do Poháru vítězů pohárů, v němž se probil až do semifinále, stejně jako v play-off norské ligy. S klubem potom podepsala smlouvu i na další sezonu a na podzim pokračovala v norském angažmá. S národním celkem bojovná střední spojka loni tolik štěstí neměla, už kvůli neúspěchu v kvalifikačním play-off o postup na MS a následné absenci na prosincovém šampionátu v Rusku.

Na medailové stupínky premiérově vystoupila křídelnice Martina Knytlová. Z někdejšího střešovického neobroušeného talentu dorostla až do základní sestavy španělského vicemistra Orsan Elda Prestigio. Šikovná levačka ještě na jaře svými góly pomohla k bronzu pražské Slavii a po sezoně přestoupila do jednoho z předních evropských klubů. Na Pyrenejském poloostrově se otrkala rychle a v současnosti vede s Eldou španělskou nejvyšší soutěž a válčí v Lize mistryň.

Šestinásobná nejlepší házenkářka Česka Lenka Černá se ještě jednou v anketě významně prosadila. Patří jí třetí místo, které si vysloužila především za výkony v první polovině roku 2005, kdy držela i reprezentaci. S Métami navíc vybojovala sedmý mistrovský titul, měla nejlepší brankářské statistiky ve francouzské lize a třeba úspěšnosti zákroků kralovala s těžko uvěřitelným číslem 49 procent. V devětatřiceti letech pak živoucí legenda ohlásila rozlučku s velkou házenou, ale bez brankářského řemesla nevydržela. Na podzim už svými výkony pomáhala v interlize Olomouci, kde se věnuje i práci trenérky.

Při slavnostním galavečeru v Plzni, jemuž předcházelo vítězné kvalifikační utkání českých házenkářů proti Makedonii, došlo v sobotu večer i na ocenění v dalších kategoriích, o jejichž výsledcích rozhodovali vybraní trenéři, funkcionáři a žurnalisté. Byli jmenováni členové ideálních sestav roku, nejlepšími trenéry se stali Jiří Kekrt a Antonín Střelec, již se na klubových lavičkách shodně ozdobili mistrovskými primáty.

Talenty roku byli vyhlášeni karvinský křídelník Jan Sobol, jenž patří k nejlepším extraligovým kanonýrům a prosadil se už i v seniorské reprezentaci, a Klára Černá z pražské Slavie, rovněž levoruká hráčka, která na sebe upozornila kvalitními výkony v interlize i na mistrovství světa juniorek v Brně a ve Zlíně. Pověsti nejlepší české rozhodcovské dvojice posledních let opět dostáli Václav Kohout s Ivanem Dolejšem. Tradičním oceněním Czech handball made byly v roce 2005 poctěny významné osobnosti české házené v kategorii rozhodčích, které nominovaly jednotlivé oblastní svazy.