HCB Karviná
mládež
ne 3.6.2012 | Jaroslav Hudeček

Hodnocení družstva juniorů SCM HCB OKD Karviná v soutěžním ročníku 2011/2012.

Družstvo juniorů SCM již čtvrtým rokem startuje v I. lize mužů. V předcházejících ročnících obsadilo naše družstvo vždy druhé místo. Se stejným cílem jsme vstupovali i do této sezóny. Náš cíl se nám nepodařilo splnit. Po celou dobu soutěže jsme se potýkali se sestavou družstva. Řada hráčů pracuje ve vícesměnných provozech a jejich účast na tréninku i utkání se komplikuje.

Během soutěžního ročníku jsme se jen zřídka sešli v optimální sestavě. Rovněž start hráčů z A družstva byl velice složitý a tyto problémy se pak promítly do samotných utkání. Mnoho utkání jsme odehráli s hráči staršího dorostu, kteří ještě nejsou připraveni vzdorovat fyzicky i herně zkušenějším soupeřům. Sestava se tak měnila v každém utkání. Celkem se v družstvu juniorů vystřídalo 30 hráčů!! Naše hra tak byla v řadě utkání neurovnaná a herní projev nebyl vždy na požadované úrovni. Hlavně v domácím prostředí jsme zbytečně prohráli a zkomplikovali si tak naši účast v soutěži.

Po podzimní části jsme se pohybovali v sestupovém pásmu a tak jsme po celou jarní část tvrdě bojovali o udržení. V konečném součtu jsme nakonec obsadili šestou příčku, ale setrvání v I. lize jsme neměli jisté ani v posledním kole!

Ve 22 MU jsme získali 22 bodů a skóre 581 : 577. V utkáních jsme používali obranný systém 0 : 6 a 1 : 5. Chtěli jsme kvalitní a agresívní obranou nutit soupeře k chybám a z rychlých útoků střílet laciné branky. Koncepce hry našich družstev je založena právě na přechodu do rychlého útoku. Celkem jsme založili 337 RÚ a vstřelili 213 branek s 63% úspěšností střelby. Z celkového počtu dosažených branek činí 41% branek z rychlého útoku! Naši snahou je zvýšit procento branek z RÚ. V postupném útoku jsme se snažili o rychlou, kombinační hru s cílem vytvořit prostor pro střelbu hlavně našim spojkám i hráčům na brankovišti. Bohužel úspěšnost střelby spojek byla velice nízká – 34%. Rovněž naše křídla zůstala hluboko za očekáváním. Jejich úspěšnost z tohoto prostoru byla pouze 57%!! Celková naše střelecká úspěšnost tak byla 49%. Tady máme opravdu co zlepšovat!!

Oporou týmu byla výborná hra brankářů. Ti nás v řadě utkání doslova drželi nad vodou. Jejich celková úspěšnost byla 40%!! Hlavními oporami byli Lefan a Adamík. Z mladých talentovaných brankářů se kvalitními výkony prezentovali Bartoň a Pala. Do budoucna máme o brankáře doufám postaráno. K nejlepším střelcům patřili: Monczka 63/2 br., Csöllei A. 65 br., Dudek J. 61/10 br., Chudoba 47/9 br., Krahulec 39/7 br., Pindej 44 br.

Uplynulou sezónu můžeme hodnotit pozitivně. Řada mladých a talentovaných hráčů našla uplatnění i v družstvu mužů (Mlotek Slavomír a Krahulec David – oba reprezentanti ČR 21) a toto je hlavní cíl a smysl naší práce. Z mladých hráčů se v průběhu soutěžního ročníku prosadili bratři Užekové, Paululik a Mlotek Tomáš. Věřím, že získané zkušenosti dokonale využijí v příští sezóně. Kvalita práce trenérů se odráží v zařazení celé řady hráčů do reprezentačních družstev. Všichni jmenovaní jsou v širších výběrech reprezentačních družstev ČR.

V nové sezóně chceme opět hrát na předních místech tabulky a vyhnout se boji o záchranu. V současném systému, kdy hrozí sestup čtyřem týmům, nelze podcenit žádné utkání. Čeká nás tedy velice těžká práce. Zapracování nových mladých hráčů a výchova pro družstvo mužů. Naši snahou je předvádět moderní, rychlou, agresívní házenou a bavit tak naše příznivce.